Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Drodar

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Buna seara! Am un Astra G din 2001, 1.6 16v, Z16XE. Asta seara, cand am comutat pe lumini, am descoperit ca nu-mi merge nici o faza... Pozitiile merg, cand trag maneta in spate spre mine (adica flash) merge faza lunga, intensitatea luminii in TID si habitaclu merge, o pot regla, dar nu imi merge faza scurta, faza lunga, proiectoarele de ceata pe spate nu merg si nici reglarea inaltimii luminii farurilor (acest lucru l-am incercat cu maneta actionata in pozitia flash). Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o sugestie? Multumesc frumos! Raman dator...
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Cel mai probabil ai o problema la blocul de lumini. Nu se mai comuta la faza de drum. Lumina de ceata spate nu merge decat daca ai cel putin faza scurta aprinsa. Inaltimea se regleaza in mare parte pe faza scurta,la faza lunga nu prea se observa niciun efect,iar din cate stiu eu si nu sunt sigur de asta si reglarea inaltimii merge doar cu faza scurta aprinsa. La tine e ceva problema la comutarea pe faza scurta si de acolo si restul.Incearca sa rotesti mai "tare" butonul de aprindere farurui,si mie imi mai face figuri de nu se aprind daca nu il fortez putin.
  • Drodar

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2012

  • Mesaj Privat
multumesc Silviu... am vorbit cu un prieten, ramane sa incercam sa pun blocul lui de lumini la mine, sa vad daca merge... teoretic, asta ar fi problema, de la comutarea pe faza de drum; dar mi se pare ciudat ca dintr-o data; ma gandesc ca ar fi trebuit sa dea ceva semne inainte, nu sa pice deodata pur si simplu... infine, bine macar ca nu m-a prins problema pe drum si sa fie noapte...
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Mai verifica si sigurantele,e posibil sa ai o problema si de acolo.
  • Drodar

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2012

  • Mesaj Privat
problema este de la blocul de lumini...din cauza comutatorului... am incercat azi cu blocul de lumini al unui prieten, si merge... deci, singura problema e blocul...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR