Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • liviuliviub

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2002 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salutare. Am o vectra c pe dreapta de 4 ani si 3 luni si m-am obișnuit cu ea rapid și nu aș schimba volanul.Ma bucur sa vad k este cineva care a facut treaba asta.Tase exagerezi cu interzisul....eu fac naveta cu ea zilnic si am facut si vreo 6000 km prin europa...asa ca..eu zic ca e ok.
Skip ads

  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
de parca daca ar fi fost pe stanga "jmecherasu" ala nu ar fi facuto..
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
liviuliviub Poate esti tu "mai sofer" ca altii, dar masina cu volan pe dreapta reprezinta un pericol in trafic! Eu am la activ 2 oglinzi distruse la masina de servici ambele de masini cu volan pe dreapta in incercarea lor de a vedea daca vine ceva din fata, asta bineinteles cu jumatate de masina pe contrasens!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
sunt de parere ca ar fi buna o lege pentru cei care au volan pe dreapta sa aiba si o camera + display in partea stanga, sau macar un sistem cu oglinda in asa fel incat sa aiba vizibilitate si pe partea stanga a masinii...

si inca ceva, aceste masini cu volan pe dreapta sa li se interzica sa tracteze orice tip de remorca.
pe mine era sa ma arunce in sant unu cu masina cu volan pe dreapta care tracta o rulota...
s-a dat stanga sa inceapa o depasire si ghici ce...
rulota e mai lata decat masina.
noroc cu banda de urgenta ca altfel cine stie ce se mai intampla...
sotia cu copii dormeau in spate...
nici nu i-am zis sotiei...
Skip ads

  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
eu conduc de 3 ani .. cu volan pe dreapta. dar sincer sa va zic nu am avut nici un incident din fericire. am fost chiar si in germania cu duba. dar.. intr-adevar trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare.. rabdare.. si iar rabdare cand vrei sa depasesti. eu nu ma bag sa ma uit daca vine masina. astept pana vad eu din partea mea daca vine sau nu. si atunci ma bag..daca esti teribilist, ori ca conduci pe dreapta , ori pe stanga.. tot una e .. ca probleme tot vei face. eu am vazut oameni conducand pe stanga dar nu stiau sa faca sensu giratoriu corect.
  • GianY01

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2012

  • Mesaj Privat
si eu am volan pe dreapta si e foarte ok ... toata treaba e sa ai rabdare la depasiri asta daca vrei sa depasesti ca nu e obligatoriu Smile in bucuresti , pe autostrada , pe drumurile cu 2 benzi , nu exista absolut nici o problema
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Asa e, pe drumurile mai mari e bine, insa in romania astea reprezinta 5% din drumuri.
Majoritatea sunt cu 1 banda pe sens si fara banda de urgenta.
Si mai gasesti in unele masini piloti de formula 1 care merg cu 20 km/h si te forteaza pe tine cu volan pe dreapta sa il depasesti si sa ma bagi pe mine in gropi permanente si cu 2 lemne la cap...
Chiar daca ziceti ca e ok, eu va zic ca pentru cel de pe contrasens nu e.
  • GianY01

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2012

  • Mesaj Privat
zici asa pana o sa conduci una ....
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
am condus.
am condus exact vectra c insa de prin 2002 (putin mai veche decat a mea).
nu am avut timp sa ma obisnuiesc si nici nu as vrea sa ma obisnuiesc, insa gandeste-te ca locul soferului la RHD e cu 1 metru mai la dreapta decat cel LHD.
perspectiva cand esti in spatele altei masini si vrei sa depasesti e alta.
  • GianY01

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2012

  • Mesaj Privat
atunci habar nu ai sa conduci daca nu te poti adapta , esti sofer doar ca trebuie nu ca iti place ....
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
imi pare rau dar nu cred ca iti permiti sa zici ca habar nu am sa conduc.
in afara de faptul ca nu am zis ca nu m-am putut adapta ci ca nu am avut timp sa ma adaptez (am condus prea putin astfel de masini).
poate te crezi prea "mester" si prea "bun" pentru noi astia prostii care mergem cu masini cu volan pe stanga?

si pentru linistea ta sufleteasca, imi place sa conduc, insa IN CONDITII DE SIGURANTA, nu de pe scaunul pasagerului...
  • GianY01

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2012

  • Mesaj Privat
nu stau sa-mi bat capu , ideea era ca daca esti intreg la minte conduci de pe dreapta fara grija
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@Giany01 cine te crezi Sa cataloghezi colegii? Nu mai fi asa acid , mai ales cand ti se vorbeste frumos si nu ai dreptate!
  • liviuliviub

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2002 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
fiecare are dreptul sa isi exprime opinia dar nu trebuie sa ne certam pe tema asta,doar suntem "colegi"nu?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Daca e asa cum zic cu opinia, de ce de exemplu in uk nu ai voie sa tractezi nici macar o remorca mica daca ai masina cu volan pe stanga?
Si sa nu-mi ziceti ca ai, pentru ca am sa pun un bun prieten sa scaneze amenda pe care a luat-o acum vreun an undeva in sudul regatului...
Avea un golf 5 inmtriculat pe numele lui in germania (locuieste acolo din 2001) si tracta o biata remorca de-aia mica de nici nu o vedeai de fundul masinii...
  • liviuliviub

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2002 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
nu contest ce spui...daca la ei asa este ,asta e....la noi nu stiu daca este voie sau nu sa ai remorca la masini cu volan dreapta.Eu zic sa ii interzicem....sa interzicem si masinile cu volan dreapta...sa bagam soferii acestora la puscarie ca s-au incumetat sa le conduca si ca nu isi permit masini mai bune cu volan stanga...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
intelegi gresit.
nu am nimic cu cei care au masini cu volan pe dreapta, pot sa aiba si volanul in portbagaj sau pe copertina, atat timp cat nu efectueaza manevre care sa ma puna pe mine in pericol.
citeste primul meu post de pe pagina asta si ai sa vezi...
jgyprime a scris:pe mine era sa ma arunce in sant unu cu masina cu volan pe dreapta care tracta o rulota...
s-a dat stanga sa inceapa o depasire si ghici ce...
rulota e mai lata decat masina.
noroc cu banda de urgenta ca altfel cine stie ce se mai intampla...

daca ai pati asa ceva, tu circuland regulamentar iti garantez ca vei avea alta parere decat ce ai postat deasupra mea.
  • liviuliviub

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2002 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Chiar imi pare sincer rau de pãțania ta, dar ai avut ghinionul sa dai peste un șofer impertinent cum sunt mulți, dar nu are legãturã cu dreapta sau stanga.Daca te uiti la stiri majoritatea soferilor implicati in accidente au volanul pe stanga, dar asta nu scuza pe nimeni. ..cand esti un șofer prost esti si au altii de suferit.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Corect, mare parte din accidente se petrec la masinile cu volan pe stanga, insa ele reprezinta peste 99% din numarul masinilor care circula in romania.
Problema e ca de exemplu cei care conduc masini cu volan pe dreapta nu au dat examen pe astfel de masina.
Daca dai examen pe masina cu cutie automata acest lucru e specificat pe permisul de conducere si nu ai voie ( din cate stiu eu ) sa conduci masina cu cutie manuala.
Acelasi lucru ar trebui sa se intample si la cei care conduc masini cu volan pe dreapta.
Sa dea un examen pe acest tip de masina si pe permis sa fie specificat ca e apt sa conduca astfel de masina.
In felul asta nu vor mai aparea diversi arici care sunt smecheri si "conduc" orice masina...
  • petrescu cosmin

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Tase eu am fa ut geometria ca am schimbat caseta capete de bara bielete directie etc...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR