Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • ovibaro

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2013

  • Mesaj Privat
sal
este un astra h 1.9 z19DTH iar problema a fost releul pe care l-am schimbat si totul a revenit la normal.
am un prieten cu acelasi model caruia nu ii mai merge motorasul de la stergatoare parbriz si inclin sa cred ca
poate si la el problema vine de la vreun releu .
poate ma ajuta cineva cu identificarea releului care are legatura cu motorasul (am vazut ca mi sa spus ca e usor a iau TIS si sa verific dar vreau
sa specific faptul ca il am TIS dar din pacate nu il pot rula pe windows 7 pe 64
mc
  • PNicolaeGabriel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2019

  • Mesaj Privat
ovibaro a scris:Salut
Zilele trecute aetoterma a incetat sa mai functioneze pe nici o treapta , dupa ce am citit mai multe posturi
am inceput sa caut problema. am inceput prin a desface torpedoul si am scos acea rezistenta pt trepte,
am verificato apoi am verificat si siguranta termica ... totul ok. Apoi am verificat motorasul aerotermei ..
totul ok. am uitat sa spun ca in primul rand am verificat sigurantele si nimic ars.
Am trecut la treaba dinou si am scos consola din bord unde se afla butonul de comanda al aerotermei
(am uitat sa precizez ca masina are AC nu clima). Am verificat si butonul si acesta lucreaza bine da comanda
la aeroterma. Am verificat si mufa care vine in consola si totul ok ..aveam si 12 v. Apoi am pus un bec pe mufa de 12 v
si cu uimire am constatat ca nu se aprinde asa am ajuns la concluzia ca cei 12 v sunt falsi.
Mufa are 5 fire iar acestea cred ca sunt 12v, apoi cele 3 fire pentru fiecare treapta si ultimul pentru treapta 4 care
nu trece prin rezistenta.
Singura explicatie ar fii ca exista un scurt sau contact imperfect pe firul de 12 v , a intampinat cineva problema asta
si cum naiba sa gasesc unde este problema..
Ma gandesc sa desfac cutia de sigurante si relee de la motor poate cumva contactul imperfect este pe acolo.
Ma ajuta cineva cu o schema cum sa scot cutia aia de sigurante..
Mc
Salut aceiași problemã o am si eu ai rezolvat problema? Si cum ce ai depistat în neregulã mulțumesc frumos.
  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR