Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
PAlexandru245 a scris:Revin,dupa vreo ora m-am dus din nou la masina care a stat incuiata,cu borna desfacuta. Pu n ampermetrul imi arata tot 0.63 A, si il tin vreo 2 minute nemiscat, a coborat la 0.09 A. Am rwpetat de mai multe ori sa fiu sigur.e ok?
Consumul este aproape dublu fata de cit accepta,de exemplu Rombat,50mA, iar tu ai 90mA... Cauta sursa consumului suplimentar sau apeleaza la cineva care se pricepe...
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pe borna + a bateriei sunt mai multe cabluri, decuplati cel mai gros fir rosu care duce la electromotor si masurati daca coboara consumul.
  • PAlexandru245

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc, voi face asta si revin cu detalii. Ar putea sa fie vreo dioda strapunsa care sa fure curent, desi alternatorul incarca cum trebuie?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Pe borna + a bateriei sunt mai multe cabluri, decuplati cel mai gros fir rosu care duce la electromotor si masurati daca coboara consumul.
Nu am avut o masina sa verific cele ce voi afirma, dar, am consultat TIS-ul si acolo la baterie ajunge conductor negru/rosu(25mm2) de la electromotor si conductor negru/rosu(35mm2) care merge in instalatie. Conductor rosu(16mm2) exista intre alternator si electromotor...
Skip ads

  • deleted-110796

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Salut , am si eu o problema cu masina am consum de 300 mA pe siguranta 35 si pe siguranțele 34 si 36 , 250 mA . Siguranța 35 este pentru Cd player, celelalte doua ce rol au ? La siguranțele 34 si 36 crește consumul doar din 15 in 15 minute timp de un minut (4 minute pe ora) , este normal ?
  • bogdan080790

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2023

  • Mesaj Privat
Salut, Cum ati rezolvat?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR