Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • howardmvp

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa zic...sincroanele s-au schimbat pt ca imi agata in treapta 2 si 3. Acum dupa ce au fost schimbate imi agata in treapta 2 doar cand motorul este rece, apoi schimba foarte bine, iar in treapta a 3a nu s-a schimbat nimic, agata in continuare...

LE: Reparatia a fost facut la Andrei la Campia Turzii prin EDS Auto. Am vorbit cu el la telefon si i-am spus..iar el mi-a spus in felul urmator : "Daca vrei perfectiune, nu o cauta la masina asta" !
Skip ads

  • ionexu

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Ce ulei ai bagat in cutie?
  • rusu_i

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2016

  • Mesaj Privat
pe varianta de Astra J 1.4T 140cp, facelift (>2012), se mai manifesta problema cu rulmentii la cutia manuala 6 trepte M32?
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Au modificat solutia constructiva si nu mai sunt probleme cu rulmentii.
Skip ads

  • rusu_i

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2016

  • Mesaj Privat
mersi.
o sa ma orientez dupa un astra j cu facelift, an min.2014
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
motoarele de 2.0 de pe astra j, au si alt fel de cutie? pe insignia sunt si f40 si m32. ce stiti ? eu ma gandeam sa iau insignia , dar mi-am dat seama ca o sa imi limitez drumurile pe care o sa ma lase inima sa merg. asa ca ramane in discutie astra j
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
am gasit raspunsul, am gasit o serie de astra j cu motor 2.0, 165 cai si am decodat seria. are f40 cutia
  • johnsangeo

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Anul trecut în iulie am trimis cutia la Campia Turzii a schimbat ce era de schimbat ( 1-3 rulmenți) și exact la un an a început sa facã la fel. Dezamãgire totala. Dacã ma poate ajuta cineva cu un service prin București sau alta localitate apropiata Buzãului. Multumesc
Skip ads

  • DDumitrescu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Deci sa inteleg ca cele cu cutie m40 nu au problema asta.iar cele m32 dupa 2013 nu mai au probleme fiind îmbunãtãțite?
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
F40 e alta mancare de peste. E mult mai rezistenta.
  • adrianaxin

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Buna..... am un opel Zafira B, 2006 Z 19 DTL....am achizitionat-o personal din Olanda in 2012. Am obsevat inca de la inceput ca levierul schimbatorului de viteza are recul (un joc de cca 2 cm ) atat la accelerare cat si la decelerare. La Radacini Galati verdictul a fost ferm Tamponul motor partea fata, ...dupa inlocuire deoarece nu s-a rezolvat problema, sfatul a fost sa inlocuiesc si tamponul motor partea spate....l-am inlocuit...am inlocuit si cablurile de la timonerie...nimic. Raspunsul a venit anul acesta.....jocul la levier era din cutia de viteze ca urmare a uzurii rulmentului de langa roata dintata (pinionul) treptei a sasea. daca il identificam in 2012, scapam cu un rulment schimbat, asa , datorita propagarii jocului si a spanului acumulat , am inlocuit toti rulmentii, un sincron si ponionul culisant al treptei a sasea. reparatia a fost efectuata cu succes de un service din galati (dl Leonard Hilerin) si am avut urmatoarele costuri: 1130 rulmentii si pinionul, 240 sincronul (a fost observat la montare ) si 350 manopera. Cum ziceam sunt foarte multumit...jocul levierului a disparut. si am si o oglinda a starii componentelor cutiei.....ma refer aici la faptul ca o cutie SH era minim 350 euro si nu puteam sa fiu sigur de starea tehnica a componentelor. Va urez tuturor reparatii cat mai putine !
  • allex817

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2017

  • Mesaj Privat
As dori si eu niste recomandari de service-uri bune care fac reparatii la cutia M32, in Bucuresti. Multumesc!
Skip ads

  • Dany2016

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salut.
Opel Astra H 2008, Z17DTJ, 110 c.p., 81 kw.
Am urmatoarele probleme la cutia de viteze M32.
În prima treapta, la ridicarea piciorului de pe ambreaj in momentul cuplãrii, schimbatorul face un miscare usoara in spate si se opreste.
În a doua treapta, la ridicarea piciorului de pe ambreaj in momentul cuplãrii, schimbatorul face un miscare usoara in fata si se opreste.
În treapta a treia, la ridicarea piciorului de pe ambreaj in momentul cuplãrii, schimbatorul face un miscare usoara in spate si se opreste.
Miscarea schimbatorului nu e ca in acele video care este postate unde schimbatorul pleaca in fata si revine inapoi in momentul actionarii ambreajului, la mine este o miscare usoara doar intr-o directie si doar la momentul ridicarii piciorului de pe ambreaj.
Cu cit mai rapida este ridicarea piciorului de pe ambreaj, cu atit mai puternica este miscarea schimbatorului de viteze.
Daca sunt in viteza a treia, si frinez usor pentru a micsora din viteza, incepe sa vibreze schimbatorul de viteze,
Intra in fiecare treapta ok, nu se aude nici un fel de sunet, trage bine.
Ce poate fi, e grav?
  • Dany2016

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salut.
Nimeni pe aici sa ma ajute si pe mine cu problema mea?
Opel Astra H 2008, 17DTJ, 81 kw, 110 cp - cutia M32
Am citit toate mesajele din aceasta postare si din altele dar nu m-am regasit in nici un caz care sa fie asemanator cu al meu.
La mine miscarea in schimbatorul de viteze nu este ca in acel video postat pe primele pagini, unde schimbatorul de viteze se misca fata/spate im momentul in care apesi sau ridici piciorul de pe acceleratie.
ÃŽn cazul meu schimbatorul de viteze face doar o miscare scurta in treptele1,2,3 de aproximativ 0,5cm doar in momentul cind ridic piciorul de pe ambreaj si atit.
In treapta 3-a incepe sa vibreze (doar uneori) schimbatorul de viteze daca incerc sa cobor un pic viteza prin apasarea frinei.
Nu am nici un fel de sunete. Masina trage bine si intra usor in fiecare treapta.
Sa merg la service sau nu e motiv de ingrijorare?
Am 160.000km la moment.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Tampoane cutie cu probleme, cablurile dintre schimbator si cutie sau chiar o problema in cutie.
1).Cand vibreaza schimbãtorul, daca tragi sau impingi usor de el, mai vibreaza?
2). Dupa ce se misca la ridicarea ambreiajului, daca lasi frana de motor sau accelerezi se mai misca?
3). Daca apesi iar ambreiajul, fara sa o scoti din viteza, se mai misca?
  • Dany2016

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2016

  • Mesaj Privat
1. Am incercat doar sal tin cu mina sa vad daca opreste vibratia, dar vibratia continua.

2. Se misca schimbatorul de viteze o singura data cind ridic ambreajul
Dacã las frina de motor in treapta 3-a incepe se vibreze, daca acelerez in acel momemt, inceteaza sa mai vibreze. Se intimpla numai la treIapta 3-a si nu permanent.

3.Daca apas ambreajul fara sa o scot din viteza nu se mai misca. Se misca doar la prima ridicare a piciorului de pe ambreaj in treptele 1,2,3, o miscare scurta de 0,5 cm.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Verifica sa nu ai joc in cabluri.
Tind sa cred ca nu se cupleaza corect treapta de viteza.
Daca furca si cablurile sunt ok, nu mai ramane decat sa desfaci cutia: poate fi de la sincroane, de ex.
Rulmentii sigur nu au probleme.
Eu as evita sa desfac cutia doar pt asta, insa as monitoriza cu atentie situatia.
Mai incearca ceva: cand vibreaza, scoate din viteza si bag-o inapoi in tr 3, dar sa tii usor in fata de schimbator. Mai vibreaza apoi? Simti sa iti impinga s schimbatorul?
  • Dany2016

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Mc mult pentru sfaturi Daniel.
Monitorizez situatia deja de un an.
Totul a inceput cu vibratia in schimbator in treapta a 3 cind frinez pe motor.
Dupa asta a inceput miscarea in schimbatorul de viteze in treapta 1-a cind ridic piciorul de pe ambreaj si tot asa a trecut la treapta 2-a si a 3-a.
Voi verifica cum ai spus sa o scot din viteza in timp ce vibreazã si sa o pun iar in treapta 3-a. Revin cu detalii dupa ce voi face acest test.
  • Dany2016

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Daniel eu revin cu problema mea.
Azi am facut o testare dupa cum ai scris mai sus,
Am inceput sa frinez pe motor in treapta 3-a si a inceput osor sa imi vibreze, am scos din viteza si am bagat iar in treapta 3-a si am continuat sa frinez pe motor iar vibratia in schimbator a disparut.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu cupleaza corespunzator treapta de viteza: ori cablurile au o problema si nu deplaseaza furca cat trebuie, ori e ceva pe la sincroane.
Totusi, mai plauzibila este varianta 1.
Un mecanic bun va sti sa identifice problema.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR