Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • CretzuV

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH160HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Sincer e mai util când te urci. În ideea în care abia ai loc sa deschizi usa, poți mult mai ușor sa te strecori în mașinã când scaunul e dat în spate .

Al meu tot rezista din 2009 de când e mașinã și proprietarul anterior l-a avut activat în permanenta din cate mi-a spus.
Skip ads

  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
@ alre, pai cum sa te plictisesti? Wink Tu cu avensis-ul tau e clar ca te plictisesti , ala nu are probleme ( banuiesc ca e modelul ala bun 2007-2010 dupa motorizare) da noi ....Very Happy
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Tu de ce crezi ca inca stau pe clubopel? Smile Nu se intampla nimic la ai mei ca sa zic asa, e adevarat ca sunt si mai putini posesori. Da e 2008, 2.0 d4d 126 cp...eu unul recunosc e o masina care nu te face sa sari in sus de bucurie, dar nici sa dai cu ea in gard de nervi. Pur si simplu merge, iar singurele probleme vin din uzura ..mai schimbi o placuta de frana, un disc, un amortizor. Nu fac reclama, dar nu stiu ce e ala check engine de 3 ani incoace si masina e sh. Poate parea ciudat, dar m-as risca la insignia facelift cu motorul de 1.6 diesel. Asta a mea consuma sub 6 la drum lung, si vad ca nu gasesc pe nimeni care sa aiba 1.6 cdti pe insignia si sa imi spuna cum e. Insignia imi place mult si pot renunta la banalul Avensis Smile
M-am lungit....daca e si offtopic se poate sterge.
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
am renuntat la ideea "easy accesului",mai ales ca in oras e incomod cu intrari si iesiri din masina, oricum pozitia mea de condus e comfortabila , si decat sa ard siguranta des , mai bine o las asa. Altfel la drum lung cred ca e o solutie , mai ales ca am invatat ca revine din cheie Wink
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
deja se inmultesc micile probleme duminica am venit de pe A1.ningea la greu..am parcat masina si pana azi nu am misccat-o. surpriza motorul meu era alb de la solutia data pe sosea.dupa cum arata motorul parea ca mizeria a intrat pe sub capota.cum este posibil asa ceva???.nu am avut parte de asa chestie cu nicio masina.ma gindesc cu groaza ce va fi pe motor la primavara..la masina anterioara am spalat motorul de 2 ori in 7 ani
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
@Iulius , nu stiu cum , dar cred ca ,poate coroborat cu vantul de afara si cu sarea de pe asfalt , toti vaporii aia de apa salinizati sa fi intrat pana la motor , iar la uscare sa se albeasca totul eu cred ca e posibil in conditiile alea de trafic . Sincer sunt la a 3-a iarna cu insignia si am mers si pe autostrada si pe europene dupa ninsoare dar nu am avut motorul murdar asa rau!
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
o sa fac o poza sa vedeti cum arata..cei drept am mers cu viteza (aveam loc si nu prea erau multi curajosi duminica pe viscolul ala.) dar pana in Bucuresti unde era de groaza in rest soseaua era relativ curatata.cind am ajuns tot botul era imbracat intr-un amestec de gheata si solutie nu se mai vedeau proiectoarele nu stiu pe unde tragea aer ca era tot o platosa de gheata, senzorii nu mai lucrau cum treb. Sa vezi ce motor curat aveam cind am luat-o.si acum dupa nici un an...deabea a inceput iarna.oricum am mers si eu destul in conditii dure si nu prea merg incet dar cred ca nu este normal sa intre orice lichid asa printre capota si ....
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
mai au un pic si introduc standardul IP 67.....ai o rabdare si tu ...Smile
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
da dar o sa apara alte inconveniente. nu o sa gasesti vasle pt mersul subacvatic sau o sa fie probl cu rezerva de oxigen...etc Very Happy
lasand gluma la o parte standardul a inceput sa scada.sincer ma asteptam la altceva cand am luat masina.sau poate acolo unde sunt proiectate aceste masini este alta lume sunt alte conditii de exploatare (vezi sosele bune, curate inclusiv iarna ...etc) si noi le folosim in lumea a III a.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Pai nu-i Bucurestiul micul Paris ? Pe viitor incearca si tu un Peugeot .....Citroen...mai cochet mai finut si cu parfum deosebit.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
dupa Rekord 1700, Rekord 20, Omega A Qmega b1 Omega b2 si Insignia ma vezi cu altceva decit Opel?
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
nu stiu de ce dar si eu sunt blocat in opel, Vectra a , Vectra b, omega b, insignia dar mai am si un duster 4x care ma uimeste.......suntem noi prea fideli marcii sau ce ? Daca aveam 1 mil de $ probabil mergeam cu un GTR sau Tesla... asta este cred, nu ne-am imbogatit !
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Nici chiar asa. Daca puteam sa-mi permit treceam la Q sau M sau X. adica tot germane.
revenind la mici inconveniente am mai gasit ceva .
scutul.
observ ca daca ai norocul si treci prin zapada mare si apoi dai inapoi se infige in morman ca o lopata. si se rupe .nu este si el rotunjit in partea din spate sa nu agate zapada.( deh nu s-au gandit la drumarii nostri cind au proiectat-o)
  • foxulante

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salutare. E prima postare, asta dupa ce am stat muuuult si am citit tot felul de chestii, unele mai utile, altele mai putin, pe acest forum. De ce am ales sa postez aici? Pentru ca asa cum e titlul topicului, am vrut sa vad daca nu cumva gasesc un numitor comun, sau mai multe, la micile hibe care ma deranjeaza la masina. Am zis ca poate nu-s eu nebun Smile.
Am o Insignia 2009 2.0 sport tourer 130cp, dotare cosmo daca m-am exprimat corect Smile
Deci, la nemultumiri avem:
- plastic la interior de o calitate mult prea slaba si pe care raman urme
- plasticul interior al farurilor (partea de reflexie) crapat de la becul de pozitie probabil
- spatiul in portbagaj mai mic in comparatie cu passat/octavia (cel putin asa mi-a lasat impresia)
- piese picate, la care nu te astepti sa se strice decat in urma unei interventii asupra lor (ex.: conducta de la pompa de servo la caseta de directie fisurata, pompa de lichid de parbriz crapata)
Cam astea sunt nemultumirile principale. Totusi, per total, partile bune sunt mai multe Smile

Si nu pot sa nu amintesc de mai noua problema daca o pot numi asa, un troncanit in consola centrala de podea, pe undeva prin dreptul cotierei. La cel mai mic viraj sau tras de volan, se aude acel troncanit ca de plastic.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
e...de ce crezi ca la skoda sau vw nu pica diverse piese ? Trebuie sa compari km si ani similari.
Skoada nu are plastice ?

Dar uratenia cum o scoti sau schimbi ? Sa nu-i supar pe posesori....clasicismul .
  • foxulante

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Am comparat cu fosta masina, Bora, din 2001. In afara de cotiera super uzata, nu scartaia nimic la interior. Si km avea mai multi.
Acum sunt focusat pe troncanitul ala care imi da insomnii Smile)
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
nu stiu, poate protectia esapamentului de sub masina s a desprins ? o idee..trebuie sa i dai de cap cumva....zgalti-o nitel...Smile


Ultima modificare facuta de hog33 la Mie 03 Feb, 2016 9:20 pm
  • foxulante

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2011

  • Mesaj Privat
am zgaltait-o pana am ametit eu Smile). doar in mers se aude zgomotul respectiv, la viteze mici.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
mergi si tu la un service care are rampa RAR o pui pe role si vezi sub ea. te descurci cu mecanicul de acolo.
  • foxulante

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Problema rezolvata dupa ce mai multi mecanici au mers cu masina + ascultat foarte atent respectivul troncanit. Diagnostice...cel putin 2 de mecanic.
In cele din urma am decis sa ma uit in singurul loc neverificat...si anume priza din cotiera. O piesa (jucarie de-a lu' fimiu), triunghiulara in sectiune, statea frumos acolo si la orice denivelare si schimbare de directie, o facea sa se loveasca de marginile prizei. Acum sper doar sa fie singura pusa bine Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR