Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • madalin8

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Am cautat pe forum si pe internet dar pana acum n-am gasit nimic clar. Detin un Opel cu motor Z16XEP si 102.000KM (cel putin asa scrie in bord). Vreau sa ii fac schimbul de ulei si nu stiu deloc ce sa aleg. Ce este recomanda pentru acest motor? Trebuie sa fie Semi Sintetic sau Full Sintetic, conteaza acest lucru?

Ce parere aveti despre Valvoline SynPower 5W30, Mobil Super 2000 10W40 sau Valvoline Max Life 10W40?


Update: capacitatea maxima de ulei pentru 1.6 16v z16xep este de 4.0 L, inclusiv filtru ulei, conform tabelului Capacitate ulei astra h
Atentie, este vorba de capacitate maxima si nu de cat ulei intra -- verificati pe joja dupa al 2-lea litru de ulei turnat in motor si completati cate putin pana cand joja indica MAX.
Skip ads

  • miha 2011

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 1598 z1.6exp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut eu am aceiasi motorizare si folosesc castrol 10w40,pina in prezent sunt multumit,acum totul depinde de buget,bafta.
  • madalin8

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut, mersi pentru raspuns. Alte pareri? Despre uleiurile mentionate de mine mai sus ce spuneti? Altcineva cu aceata motorizare?
  • aalex691

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Mobil Super 3000 5w40
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
z16xe=castrol 10w40
2 schimburi,fara completare majora,la 10 mii/km am pus 500 grame,mers zilnic 30-40 km
urmatorul schimb voi pune 5w40 texaco,de proba
  • player7k

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Eu am pus un GM 5w40 si imi mananca ulei sa nu pui deala. Trebuie sa pun castrol 10w40 ca vad ca se recomanda mult.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
10w40 de la bunica ! - recomandari de recomandari...
Madalin, incearca mai intai ce recomanda producatorul , daca vrei ca marca incearca acel Valvoline SynPower 5W30 , sau Mobil 1 0w40, mergi si verifica cum se comporta cu el, si ce consum de ulei va avea! Daca totul este in limite normale sau sper ca nu il consuma deloc, ramai la el.
Daca il haleste exagerat de mult, nici 10w40 nu remedia complet problema
  • madalin8

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut, mersi pentru raspunsuri. Problema este ca nu stiu ce recomanda producatorul pentru acest tip de motor. De aceea va intrebam pe voi daca stiti care ar fi mai OK dintre ce am scris eu mai sus sau daca stiti ce s-ar potrivit mai bine.
Skip ads

  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
vlad-OPC a scris:10w40 de la bunica ! - recomandari de recomandari...

Majoritatea avem motoare cu 200 000 km rulati lejer daca esti dispus sa accepti realitatea unui SH de Germania... bunica recomanda 5W40 Castrol sau 10W40 Castrol semi-sintetic.
Evita GM este o "drojdie" de ulei. Este bun doar pentru motoarele noi ,caz in care poti sa-i bagi orice marca ca oricum nu maraie ca.... deh e nou.
Apropo uleiurile recomandate de producator sunt :
-0W30-----0W40
-5W30----5W40
-10W30----10W40
Astea sunt recomandate, teoretic in fuctie de clima trebuie ales uleiul in cazul unui motor nou.Adica cele mai "groase" gen 10 W40 pot fi utilizate in regiuni unde temperaturile ating maxim -20 grade.
Uite si o poza ca sa te edifici in privinta recomandarilor producatorului:

  • madalin8

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Deci nu ar fi indicat sa folosesc 10 W40?
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Daca are motorul ok, si nu are consum de ulei, dece sa bage 10w40 ? doar ca are 250-300.000 >? De asta am zis sa incerce mai intai cu ulei care este cel mai recomandat de catre producator
( masina din fabrica are 5w30 ) deci incearca cu un 5w30.

P.S - Madalin, mare grija la cantitatea pe care o bagi in motor. Desi scrie 4.5 - bagi 4.2L si verifici cum e pe joja, apoi incet completezi daca este nevoie restul
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Producatorul recomanda in functie de clima. Daca esti in tarile nordice unde temperaturile trec frecvent de -20 grade uneori cu mult sub acest prag nu o sa recomande un 10W40 din simplul motiv ca uleiul ala nu e conceput pentru temperaturile ale si se va face "marmelada". De aici urmand probleme pana rupe uleiul va invarti greu electromotorul.+ ungere ceva mai deficitara cateva minute.
Apropo un benzinar cu 250-000 km deja nu mai e la prima tinerete ... nici macar la a 2 a. Daca nu scoate fum nu inseamna ca ca n-are uzura, poate inseamna ca are deja 10W40 in el Smile) . . Un diesel la 250 000 n-are nici pe dracu` el in general functionand in regimuri de turatie scazute + constructie mai solida.
Oricum indicele ala de 10W40 dupa vreo 3-4000 de km va deveni 5w30 la cat de bune sunt uleiurile din RO. Daca observi cand il scoti deja "e apa" cum se spune.
Skip ads

  • iuly75

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am luat masina in vara anului trecut, cu numere de germania, km ? 117000 era in bord, am schimbat ca tot omul filtrele, uleiul, distributia si..... a inceput dansul, ii placea la nebunie uleiul castrol 5W30, il savura nu gluma. Dupa 9000 de km facuti de mine si CATIVA LITRI de ulei completare am trecut pe 10W40 de la mobil, deocamdata sa nu fie de deochi dupa aproape 1000 de km e la acelasi nivel, deci fiecare cu pataniile lui
  • cristiavr

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Pitesti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Madalin, am avut Z16XEL din 2005 si am mers cu el 180 000 km. DACA sunt km reali (stii tu sigur, ai istoricul masinii) te sfatuiesc sa pui uleiul producatorului GM5W30.
Este ok ca si raport performanta/cost. Daca nu stii precis cati km are reali (cam ce uzura ar avea motorul), o metoda simpla ar fi sa masori consumul in urmatoarea mie de km. Un consum de pana in 200 ml la 1000Km este normal.
Daca vezi ca are un consum mare , de ex 300-400 ml la 1000 km, inseamna ca trebuie sa inlocuiesti simeringurile de supape ( care trebuie considerate consumabile la motoarele cu 16 valve ) si sa verifici integritatea supapei de recirculare a vaporilor de ulei aflata in capacul rampei, numit pe forum cateodata si "capacul de aur". N-ar strica sa verifici si segmentii. Dupa ce faci remedierile, te sfatuiesc sa pui tot GM5W30, pt ca vad ca folosesti masina in Constanta , unde nu sunt geruri sub -20, nici temperaturi peste 40. La fiecare schimb de ulei se schimba si filtrul, preferabil de foarte buna calitate.
  • player7k

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Eu am pus GM 5w40 si dupa 700-800 km imi apare in bord ca nu mai am ulei pana acuma de cand am facut schimbul am completat cu 2L. Ce ulei imi recomandati sa imi pun sa nu mai manance ulei?
  • madalin8

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Nu stiu exact cat ulei consuma...am facut cam 12.000KM si mi-au scazut 2 liniute (din 5) pe joja. E bine, e rau?
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
daca e 1L intre MIN si MAX, tu ai 5 liniute = a mancat vro 400-450 grame, eu zic ca este foarte OK pentru motorul pe care il ai tu ! poti linistit si fara frica sa mergi pe 5w30/40
  • madalin8

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am inteles, multumesc pentru raspunsuri. Va mai stresez cu o intrebare. Daca bag un ulei mai gros de ex. 10w40 poate dauna cu ceva la motor? si invers, daca bag mai subtire.
  • cristiavr

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Pitesti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Pe termen lung, ambele alternative uzeaza mai repede motorul, prin ungere insuficienta .
Nu pare sa ai jocuri mai mari decat normalul, deci n-ar trebui sa ai nevoie de un ulei mai vascos.
Ai trecut (de mult) de motor cu jocuri mici, deci prea putin fluid inseamna deja ungere necorespunzatore.
GM 5W30 e ok acum!
  • madalin8

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am ales 5W30 pana la urma. Astazi am facut schimbul. Acum sa vad cum se comporta si daca consuma mai mult ulei. Am bagat fix 4L trebuia oare mai mult? Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR