Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Synck

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Buna. vreau sa imi montez geamuri electrica fata pe masina(astra g caravan). am vorbit cu un electrician si i-am spus ca nu stiu daca am instalatia electrica trasa din fabrica. iar el mi-a dat raspunsul acesta "Treaba mai complicata e ca e posibil sa ai nevoie si de instalatia electricã si de calculatorul de confort. Astra G cu geamuri electrice, (sper sa nu mã-nsel) are un calculator care tine de închiderea centralizata si geamurile electrice, de care ai nevoie, implicit de instalatie."
Cum pot verifica daca am acel calculator de confort si instalatia? inchidere centralizata am,daca are vreo importanta. astept parerea voastra. multumesc anticipat!
  • Synck

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Ma ajuta si pe mine cineva va rog? imi trebuie un raspuns cat mai rapid
  • Synck

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2012

  • Mesaj Privat
ok. multumesc de ajutor. se poate inchide!
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
da se poate monta geamuri electrice pe fata pe o masina care nu a avut instalatie electrica in usi ,vezi masina mea in semnatura
Nu e nevoie sa schimbi acel calculator de confort ,ai nevoie doar de instalatiile electrice(firele cu mufele de la motorase si mufele dintre usa si stalp,ar fi buna si cea de pe stalp ca sa poata lua pini si sa puna in cea originala ) din usi si macaralele cu motorase electrice,butoanele de la sofer si pasager,tot odata daca tot faci acest upgrade cumpara si oglinzile (sau macar motorasele) electrice pentru ca noua instalatie o sa aiba si mufele aferente pentru oglinzi electrice si incalzite si bine inteles si butonul aferent pentru oglinzi.
Mare atentie ca masina doantoare sa fie cu volanul pe partea corecta/stanga.
Dupa ce cumperi instalatiile o sa iti mai trebuiasca si manere de plastic de la usi ,cele in care se vor monta butoanele de la geamuri si oglinzi.si daca esti tipicar o sa trebuiasca si fetele de usi (cele care nu au gaura pentru maneta de ridicare/coborare a geamurilor(eu initial am pastrat fetele de usi si am pus doar niste dopuri in acele gauri.
Daca electricianul nu are habar despre ce trebuie facut cauta altul ,
Mie,electricianul le-a montat in app o zi(cred ca a mai facut si alte masini intre timp,am lasat masina la el si am venit a doua zi sa o iau)
Cauta la mine in topic si o sa vezi cum arata macaralele si cablajul necesar)
Eu nu am schimbat nici un fel de calculator de confort ,a mers din prima
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR