Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze dac am postat gresit, am citit cam tot ce s-a discutat despre EGR. De aceea nu o sa discut aici despre simptomele egr-ului meu ci vreau sa stiu concret cum functioneaza acesta.
Mai exact vreau sa stiu cum sunt recirculate gazele. Ce inseamna „deschis” si „inchis”? Prin corpul egr-ului circula gazele cand e deschis sau pistonasul si tija atunci cand e actionat obtureaza o galerie prin care circula aceseta? La mine in afara de martorul din bord si eroarea 0400 nu am nici o neplacere din cauza lui. Pe OPcom spune ca functioneaza 40%
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
EGR-ul este o supapa electromagnetica.. adica un solenoid comandat de computerul masinii impinge pistonasul ca sa deschida circuitul de gaze recirculate.... o parte din gazele de esapament reintra in admisie si reduc emisiile de NOx-e. Cand amestecul este sarac (consum mic de benzina) si motorul cald atunci datorita excesului de oxigen se ajunge la formarea de oxizi de azo (NOx-e)t.. prin reintroducerea de gaze de esapament care sunt inerte dpdv chimic (apa si dioxid de carbon) si au si o caldura specifica mare (apa) se reduce concentratia oxigenului si viteza si temperatura de ardere..
deci EGR-ul se deschide in functie de parametrii functionali ai motorului de la 0-100%.. Cand motorul este in sarcina el este inchis..
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Un egr ramas pe deschis, la motor diesel, poate cauza putere scazuta la turatii sub 2000? Sau nu are nicio legatura?
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am gasit singur raspunsul. Tragea greu pentru ca ramasese egr deschis. Rezolvat cu parte electrica schimbata si curatat partea cealalta cu arcul.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR