Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • alonso01

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salutare!
Am un Astra G din 2001 si doresc sa ii schimb boxele de pe spate deoarece uneia i s-a dezlipit membrana de pe boxa si vibreaza aiurea , iar alta este de Astra F si nu se aude mai deloc.
Am inteles ca boxele de Astra G ar avea 20W putere..pot monta boxe de putere mai mare pe spate?..adica pe fata vor ramane cele OEM (20w) , iar pe spate sa fie altele de putere mai mare..45-50 W?
Player-ul este un Blaupunkt San Diego MP35 si ar fi 4x45 iesirea...cel putin asa scrie prin manualul de utilizare. Ar trebui sa iau boxe pana in 45W , daca player-ul scoate doar atat?
Ar fi vreo problema ca sunt de puteri diferite? Bineinteles ca vor fi de 4 ohmi.
Si sa iau pe componente sau coaxiale?(pe spate neavand twetere)
Sper ca ati inteles ce am zis pe aici Smile)
Skip ads

  • Radu Voicu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Salut..cu aceeasi problema m-am confruntat si eu cred ca o saptamana(alegerea difuzoarelor).Am cautat sa aleg niste difuzoare relativ ieftine dar sa fie cat de cat calitate...iata ce am ales:
Pentru spate http://www.buzzshop.ro/pent...-2-cai-130mm.html

Pentru fata http://www.buzzshop.ro/pent...-pe-2-cai-13.html

Deocamdata le-am comandat doar pe cele pentru fata,imi ajung pe luni-marti...sper ca ti-a fost de folos post-ul meu.
O sa revin cu poze di detalii despre calitatea sunetului.
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

@alonso01 Incearca sa le schimbi cu unele cu sensibilitate cat mai mare. Daca nu vrei sa le amplifici, nu se justifica achizitionarea unui sistem, poti folosi unele coaxiale. Daca puterea difuzoarelor este mai mare decat cea debitata de sursa de semnal, nu-i problema, doar ca "nu le misca" la capacitate maxima.

Adi G.
  • iGuana_05

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Din cate am auzit live, se aud bine boxele originale de astra H Smile
Adica astea.



Sau alt model care cica ar suna bine fara amplificare are fi boxele Hertz din gama Dieci, iar pt tine s-ar potrivi modelul Dieci "DCX 130.3" (225 lei - acuma depinde de unde le achizitionezi).
Skip ads

  • alonso01

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc de sfaturi baieti!
@cyberbob: nu, nu o sa le amplific, deci o sa merg pe coaxiale...vroiam sa stiu daca nu sunt probleme daca pe fata sunt de 20W , iar pe spate de 45-50W Very Happy

@iGuana_05: am auzit si eu boxele de H si nu mi s-au parut chiar asa de stralucite..intr-adevar se aud tare dar parca nu au bass-ul ala care-mi place mie sau poate nu erau ele reglate din player.. Smile))
Par interesante si Hertz-urile pe care mi le-ai recomandat..acum depinde de buget Smile)
  • iGuana_05

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cele de pe fata pe astra H mi-au parut ca au un bass destul de puternic din ce am auzit eu..insa nu pot sa ti spun nimic de boxele pe spate, mai mici fiind, pentru ca am stat doar in fata Very Happy
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Radu Voicu a scris:Salut..cu aceeasi problema m-am confruntat si eu cred ca o saptamana(alegerea difuzoarelor).Am cautat sa aleg niste difuzoare relativ ieftine dar sa fie cat de cat calitate...iata ce am ales:
Pentru spate http://www.buzzshop.ro/pent...-2-cai-130mm.html

Pentru fata http://www.buzzshop.ro/pent...-pe-2-cai-13.html

Deocamdata le-am comandat doar pe cele pentru fata,imi ajung pe luni-marti...sper ca ti-a fost de folos post-ul meu.
O sa revin cu poze di detalii despre calitatea sunetului.


Ai facut o greseala destul de mare.
Boxele de pe opel astra g sunt foarte bune dpdv al fidelitatii.
Boxele comandate de tine sunt mult mai slabe decat cele originale.

@alonso, puterea RMS scoasa de un HU e sub 16w.
Boxe pentru fata : http://www.be-loud.ro/produ.../Dieci-DSK-165.3/
Daca nu esti interesat sa cumperi boxe cum sunt cele de mai sus atunci nu se merita sa le dai jos pe cele originale.

Eu am testat boxele originale opel cu un alpine cda-117ri. Sunetul este foarte bun si asta pentru ca difuzoarele sunt de buna calitate.

Cea mai buna investitie pe care o poti face pentru a avea un sunet mai bun este o insonorizoare buna.
  • alonso01

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2013

  • Mesaj Privat
@Kspic: eu trebuie sa schimb boxele de pe spate deoarece uneia i s-a desprins membrana si vibreaza foarte urat , iar cealalta boxa este de Astra F si e aproape insesizabila din punct de vedere al sunetului. Cele de pe fata nu o sa le schimb deoarece nu am probleme si se aud foarte bine.
Pentru spate ori o sa cumpar ceva aftermarket ori o sa iau de pe la dezmembrari unele originale de G.
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Daca nu le schimbi si pe cele de pe fata atunci ia de la dezmembrari.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR