Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • TibyDan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Am un Opel Asta 1.6 16V Din Anul 2002 Kilometrii 130566.
Am o problema cu check engine,imi apare in bord fara sa plapaie, am fost la mecanici si au zis ca este valva EGR foarte bine si frumos am schimbat EGR-ul dar motorul tot aprins este,am mers din nou la mecanici si ziceau povestea cu sonda lambda ca trebuie schimbata...am schimbat si sonda...acum nu stiu daca sa mai cred sau nu fiindca am EGR ul vechi acasa si l-am incercat si merge perfect sonda incercata pe alta masina merge perfect(ma refer la sonda veche)...am fost si la reprezentanta mi-au sters eroarea si dupa nici 30 de km ii la loc...need help ! Sad
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Ce eroare este?
Am crezut ca la masinile astea cand ai o problema spun singure ce au prin codurile de eroare. La vechea dacie o luam pe bajbaite dar nimeream ca era simpla. la astea speram sa scapam de bajbailala dar se pare ca e cam degeaba daca nu cumva incurca mai rau erorile astea. Pai frate, daca am cod eroare de EGR ar trebui sa fie 100% egr-ul nu dupa aia sa umblu si la altceva. Daca mai aud pe unul ca dacia era inferioara la capitolul remedierii defectiunilor, il bat.
  • TibyDan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema,am avut foarte multa calamina pe tubulatura si se infunda EGR si sonda lambda la fel plina de calamina am fost de mi-au curatat tubulatura si acum merge ceas (benzina din romania face toti banii !)
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR