Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • Gutta

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2013

  • Mesaj Privat
... sa vedem ... detin un Opel Asta G y20DTH din 2002 si un 1,6 MPI din 2006... total diferite. Motul imi recomanda pe ambele x-cess 5W40 ... Ciudat.
Comportament la Y20 DTH - Superr, nu consuma, nu face depuneri in baie, nu face nimic. Silentiozitatea nu exista la nici unul din motoarele de mai sus asa ca zgomot ... nu pot sa ma pronunt.
La 1.6 MPI, dupa 500 Km, am scos uleiul ca facea spume (ca soacra-mea).
Asa ca hai sa ne lamurim. Nu cred ca vorbim de uleiuri bune sau proaste ci doar de uleiuri nepotrivite.
Asadar, nu mai huliti un ulei sau un altul pentru ca s-ar putea sa gresiti. Standardele inscriptionate nu sunt intotdeauna adevarate (cel putin dupa un anumit numar de kilometri). Aceste standarde sunt de cele mai multe ori comercciale. Sa va mai dau ceva exemple:
- Taximetrist pe 1.4 XER a folosit numai aral, are prox. 200.000 Km, masina merge ireprosabil. A incercat motul - dupa 200 Km l-a schimbat din acelasi motiv ca si mine (facea spume)
- Prieten cu 1,7 cdti 2004 a folosit de la cumparare aprox. 100.000 Km Motul X-cess si merge perfect, nu consuma, nu face nimic.
Exemplele pot continua ... Personal cred ca acest ulei X-cess 8100 este pentru dieseluri si nu pt. benzinare. Asta e concluzia din cele experimentate de mine.
Cred ca e posibil sa fie si vre-un Motul bun si pentru benzinare, dar nu-l stiu. Daca-l cunoasteti, dati-mi de stire, va rog.
Skip ads

  • AHalasz

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Salutare,
Nu stiu dacã postez unde trebuie dar îmi cer scuze dacã am gresit.
Am nevoie de ajutorul colegilor care au folosit ulei Motul dexos2, e prima data când vreau sa folosesc acest ulei si am dubii ca este contrafãcut.
Am sa pun poze cu ambalajul.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Asa este si bidonul meu, toate pana acum au fost asa.
Au fost cumparate de la epiesa, autokarma si de la magazinul din colt (piese auto).
  • AHalasz

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Sa înțeleg ca e original?
Personal mi se pare un ambalaj jalnic pentru un produs ce vrea sa fie calitativ, am comandat și ravenol hls, ce îmi recomanzi?
Skip ads

  • adyman

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Trebuia sa dezlipesti si eticheta aia cu traduceri (coltul ala rosu cu ...here)...mai e o pagina ...gaseai si in romana...si acolo mai scria originea fabricantului...cel putin asa faceam la Mobile 1 ....ma feream de ala facut Turcia! Doar asa ca un sfat...
  • AHalasz

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2019

  • Mesaj Privat
M am uitat, dar acol nu specifica unde este fãcut
Vezi în poza
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu n-am mai prins Made in France cam de doi ani. Numai Made in Italy.
  • AHalasz

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Nu am mai avut de a face cu acest ulei dar din ce m am interesat ar avea toate elementele ca și originalul exceptând gradația nivelului de ulei
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Daca te uiti langa codul de bare scrie "Made in France"
Eu nu am avut pana acum Made in Italy.
Din cate stiu eu Motul este facut de francezi, la Zafira mea 1.8 merge excelent de aproape 3 ani ( consuma 300-600 ml/ 8000km in oras), exceptand drumul cu platforma si cu masina pe ea ( 1L/ 2000-2500km ).
La Corsa C Z10XE, masina sotiei il mananca pe paine Very Happy , in schimb cu GM 5W30 papa cam 600-1000ml / 8000km (doar in aglomeratia din Bucuresti)
  • AHalasz

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Mulțumesc pentru rãspunsuri, am sa merg cu el la acest schimb sa vad dacã sunt diferențe, între timp am reușit sa aflu ca produsul e original
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am avut ghinion la ultimul schimb de ulei (Motul dexos2), a fost contrafacut, dupa 1000km facuti uleiul era rosu precum uleiul de servo sau cutie.
A mancat 1 litru in 1000km. Deci sa aveti grija si cu Motulul de acum incolo. Sad
Cumparat de la Autokarma.
  • adyman

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Linga codul de bare scrie unde e produs....poti spune? Si ce ulei mai exact?
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Made in France, Motul specific dexos2.
Maine fac si poza la bidon.
  • GoreAlGore

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Salutare acolo
Unde locuiesc eu, in Craiova, exista un centru de imbuteliere Motul, nu chiar in oras, in apropiere.
Nu stiu cum fac, ce fac. Primesc uleiul en-gros si-l imbuteliaza in recipiente mai mici.
Oricum e mai bine decat Made in Turkey.
  • GoreAlGore

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Oricum nu cumpar pentru masina mea decat Redline sau Amsoil, exclus orice marca europeana, deci nu considerati asta antireclama. Multumesc.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Mai oameni buni, iar am uleiul rosu in motor! Motul specific dexos 2, sa fie uleiul asa sau iar am luat teapa? Am doar 3000km.Jur ca arata ca uleiul de cutie rosu.Ori sunt eu prost ori........
  • bezart

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2012 12 XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Poate culoarea rosie provine de la anumite reactii chimice...stiu ca nu are baza III de hidrocracare ci IV poli alfa olefine si V esteri. Se pare ca asa face toate

https://thumpertalk.com/foru...5-red-engine-oil/

ma rog..e vorba de motociclete...dar tot aia e pana la urma.
  • bezart

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2012 12 XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2012

  • Mesaj Privat
nu stiu de ce va mananca sa tot puneti altceva decat GM 5w30 dexos 2..ca e facut de Wolf si/sau Total...ieftin si bun. Dar chestia asta am vazut-o pe toate forumurile auto..toti incearca sa puna ei ceva mai cu trei coaie...pai daca aia au fost in stare sa proiecteze masina...chiar asa idioti sa fie incat uleiul producatorului sa fie o varza ?
  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Pentru: bezart
Ca exemplu: Daca dumneata te pricepi sa faci omleta, asta nu inseamna ca te pricepi sa faci si sarmale. Respectiv daca cei de la GM se pricep sa faca masini, asta nu inseamna ca au si cel mai calitativ ulei pe care il recomanda. Recomandarea unui ulei GM tine STRICT de partea financiara si de partea de imagine, adica daca tot ai luat masina de la ei sa continui sa cumperi si uleiul de la ei ca sa mai aiba si ei incasari.
Din cate stiu Opel (GM) recomanda uleiul GM iar Dacia / Renault recomanda uleiurile Elf.
Nu sunt idioti sunt doar oameni de afaceri care umbla dupa profit si sa stii ca uleiul GM chiar este o porcarie (parerea mea).
  • bezart

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2012 12 XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Bineinteles ca recomanda uleiul producatorului de la care isi iau ceva..evident..ca sa nu o mai lungim..sunt motoare ce au folosit doar GM si au ajuns la 500 k km ? Da sau nu ? Cu motul ajunge cumva motorul la 2 milioane km? la 10-15 k km/ an si 500 k km e enorm.

Este uleiul producatorului mai scump decat alte variante de pe piata ? Nu..e chiar cel mai ieftin...logic la ce volume se vand...toate reprezentantele plus 80% din post garantie.

https://www.oil-club.ru/foru...0%BB%D1%83%D0%B1/

stiu sa fac sarmalutze..uite mai mai sus analize de uleiuri dexos 2...cu ce e inferior GM ?

PS. daca era 250 ron bidonul de 5l GM...il puneau doar aia mai chiaburi si ar fi spus..ce bine merge motorul..se vede ca e original...nu mizerii ordinare! BMW merge pe ideea asta..scump nu mai ieftin..si le merge foarte bine..ma rog e si alta clasa.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR