Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • m.sanyi

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2014

  • Mesaj Privat
salut colegi, sunt nou pe forum dar cred ca sunt cel mai nervos pe cel care a facut o pe acest motor diesel 2 litri cu distributie cu lant ,de cand am cumparat mi se aprinde becul cu martor chech intre 1800 si 2200 de ture in timpul mersului stand nu se aprinde peste 2200 poti pedala nu mi se aprinde o am de un an si jumatate .am schimbat cele trei supape de vacum,am curatat egr nu pierde vacum ,la proba cu limba ,am dus la un destept de mecanic din Zalau de 4 ori ,am platit 520 euro tot de pompa de injectie se leaga.a reparat, tot asa merge,el isi gaseste alte scuze,furtunele ferificate ,cel putin 20 ded verificare tester ,cod def cand pompa cand sistem vacum dar eu cred ca deja ceva simplu va fi dar din pacate toti numai ghicesc,daca are cineva un sfat bun ascult cu placere,multumesc.
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
un sfat bun: completarea profilului si cu tipul de motor, anul fabricatiei... scrie in talon sau in cartea de identitate
alt sfat bun este citirea erorilor si postarea codurilor de eroare... asa avem un punct de plecare..
cum se manifesta? se aprinde doar check engine sau face si figuri?
  • m.sanyi

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2014

  • Mesaj Privat
o zi buna tuturor,deci motorul este y2odth an fabr 2000,cand se aprinde check engine motorul nu mai are forta si si in gol se tureaza greu max 3400 tur peste 2200 cum am scris nu se aprinde nimic merge bine ,ier am dus iara la tester si am primit coduri de eroare p0190,p0105si p0400 acum cateva zile am adus de la zalau care spune ca el sia facut treaba dar din pacate ca si un chirurg cu operatia reusita numai pacientul a murit.cum am citit mai multe postari vad ca e o boala al opelului indiferent de tip.
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
prima eroare are de a face cu presiunea carburantului la injectoare... ori e prea mare sau e prea mica...
a doua eroare e de la senzorul presiune aer admisie (MAF).. adica debitmetru aer ..
a treia de la EGR...
mecanicu cred ca nu a gresit sa umble la pompa de injectie... dar inainte s-o demonteze trebuia sa verifice si alti parametrii.. ca de ex. presiune aer admisie.. injectia se face electronic si in functie de presiunea si temperatura aerului admis.. a verificat pompa dupa reparatie pe stand?
uite ce am gasit pe forum la un simplu mouse-click:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=2585
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eroare de alfabet.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR