Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • cosminnn01

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Salut am un opel Y20DTH cu 272000 km. De ceva timp imi aparea erorile P0105 P1100 si nu puteam sa trec de 120km/h sau 3200 rot p minut moment in care se aprinde cheia. Am curatat debitmetru cu alcool izopropilic, curatat la fel senzorul de presiune de pe admisie, curatat EGR (verificat), valva admisie (verificata), verificat westgate, furtunase electrovalve, etc. La tester nu dadea decat cele 2 erori. Din cate am observat debitmetru nu prea functiona bine, nu reusea sa treaca de 461mg/cursa la 3000 de ture, la fel si cantitatea de EGR era cam mica. Am fost si am luat un debitmetru de la dezmembrari cu codul 180 la sfarsit, eu pe masina aveam codul 428. L-am curatat cu alcool izopropilic si l-am pus pe masina. Surpriza, masina trage mult mai bine chiar foarte bine si am ajuns chiar la 165 km/h si 3500rot p minut unde s-a plafonat.. Acum vreo 2 ani de zile mergeam cu masina full + bagaje cu 180 si mai aveam pedala. Ce sa fie?! M-am gandit sa verific electrovalva de la turbina daca trage tija, intradevar o trage dar ii da drumul si iar o trage si tot la fel . Am legat furtunasele intre ele si am eliminato, acum nu ii mai dadea drumul insa nu prea erau diferente mari la condus. Am zis sa-i dau putina talpa si iar nu am reusit sa trec de 120km/h pentru ca mi s-a aprins cheia (probabil ca nu era in circuit electrovalva), am pus furtunasele la loc si nu s-a mai aprins dar tot la fel nu trece de 165. Celelalte electrovlave de langa baterie, cea de le EGR funcioneaza deoarece misca tija care actioneaza voletii din admisie cand apas acceleratia scurt si profund. Am verificat toate electrovalvele, toate trag aer pe furtunasul acela de sub ele. Ce sa fie, si debitmetrul asta sa fie obosit sau acea electrovalva care nu e in parametrii si ba trage tija ba ii da drumul? Multumesc anticipat si ma scuzati ca am scris atat dar m-am gandit ca sunt necesare amanuntele. Sper ca nu v-am plictisit.. Confused
  • gbl1008

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salut
Este debitmetru, pentru ca debitmetru cu 180 in coada este pentru 17dti iar al tau este cu 428 pemtru 2dth, deci volumul de aer masurat la 180 este limitat ,celalalt are plaja de masurare mai mare .
dami un mp.
  • gugoasa cristian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2000 dti 16 v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Am un opel astra g caravan din 2000 , y20dth si am montat un debitmetru de aer cu terminatia 180, cel cu 428 sa stricat.Este bun acest debitmetru pentru motorul meu? Tin sa precizez ca cum trec de 130 se aprinde check engine si nu mai trage. Opresc motorul si isi revine...
  • tavymann

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y2odti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Colegii sa va spun ce am patit eu cu debitmetrul nu ma gandeam sa fie defect am batut vreo 3 zile p langa masina si nu stiam de ce nu mai are putere am curatat tot admisia egr am verificat vacuum am spalat furtunasele prezenta urme de ulei si fa i probe si fai dar pana la urma am ales sa merg la un tester si cum a pus testeru acel baiat mi a spus ca e problema la debitmetrul de aer nu mi venea sa cred pt ca nu aveam nicio eroare mi a aratat scotea cu motorul turat undeva la 400 si cva si el norma trebuie cu motorul turat sa scoata undeva la 800 dar nu stiu ce e acest 800 asa mo a zis mecanicul mi a pus unul de la el si am facut test merge foarte bn acum masina deci cand aveti probleme de genul asta mergeti la tester specific ca motorul e y20 dth daca are cineva nevoie in prahova de un mecanic bun va pot recomanda un baiat bun la Tatarani.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR