Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Dupa revizia la 148500 de KM, cu filtrul combustibil schimbat la fiecare revizie, mi-a cedat garnitura intre senzorul de apa si filtrul de motorina.
Am avut noroc ca am simtit repede miros de motorina, mi-a umplut compartimentul motor de motorina, asa de violent tzasnea de sub capota.

Problema e ca la toate service-urile unde am intrebat toti mi-au zis ca acea garnitura vine doar impreuna cu senzorul (filtrul pe original intotdeauna a venit fara garnitura) . Senzorul este 600 RON, iar o imputita de garnitura normala nu costa mai mult de 3-4 lei.

Ma poate ajuta cineva, de unde as putea cumpara doar acea garnitura ? Eventual vreun cod GM, sau vreun echivalent de la vreun magazin unde pot gasi garnituri rezistente la motorina?

Nu am gasit nimic special care sa reziste la combustibil, deocamdata am pus o garnitura normala de etansare cumparata de la Ambient, dar probabil va tine foarte putin, deoarece motorina ataca cauciucul.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Uite Claudiu:
19 Cod piesa 93190796 cod GM 813059 STRAINER,ASSY.,FUEL,SINGLE
21 Cod piesa 93196533 cod GM 813070 STRAINER,ASSY.,FUEL,SINGLE
20 Cod piesa 13230387 cod GM 813051 SENSOR,FUEL TEMPERATURE
22 Cod piesa 93196532 cod GM 813069 SENSOR,FUEL TEMPERATURE

La romstal ( si probabil si la altii) vei gasi oringul de care ai nevoie. Garnitura se livreaza doar cu pacatosul de senzor, din pacate.
  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Mersi mult.
Probabil la Romstal gasesc tot ceva care nu tine la lichide petroliere (motorina) si va ceda foarte repede.
Deocamdata nu voi cumpara senzorul, mi-am facut la servici 4 garnituri dintr-un material cauciucat mai special, folosit la statiile de cositorit Weller. Este un cauciuc foarte rezistent la caldura (cu acel cauciuc prinzi capul de lipit (care are chiar si 450 grade C) pentru a-l demonta). Am scris si la cateva firme care fac garnituri din material cauciuc NBR - special pentru lichide petroliere, astept raspuns.

Am sa merg astazi sa inlocuiesc garnitura. Am sa pun si intr-un borcan motorina si cu o garnitura in el, din cele facute de mine, sa vedem cat timp tin Smile

E o porcarie sa dai 600 RON pe un senzor doar pentru o garnitura. Am vazut si alte filtre de combustibil de la alte marci de masini, acelea vin cu garnitura montata direct pe filtru, care evident se inlocuieste la fiecare schimbare de filtru.

Asta e, GM e GM....
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am varianta cu garnitura pe corpul filtrului si vine cu filtru Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR