Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • mariusdd

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salut domnilor,

Pe o insignia 2009 ar merge puse oglinzi rabatabile electric. Masina e mai dotata fata de vectra sau astra de asta e clar,..are alarma din fabrica dar scaune cu reglare manuala(doar reglajul lombar este electric)....
Ce parere aveti?...
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Alarma din fabrica au si vectrele...
  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie din Tis?
...Am cumparat un Opel Vectra C facelift.. Lovit putin pe dreapta .. cu o oglinda pasager schimbata..din cauza accidentului.
Am scaune electrice cu oglinda interioara si cea de la sofer cu memorii,,
Ma intereseaza sa cumpar pentru partea dreapta o oglinda cu memorii..Cea care o am acum se pare ca nu este ce trebuie..
Am aceste erori ..
Am Cod Alpha: JP
B1580 - Interval/performanþã poziþionare pe orizontalã a oglinzii laterale pasager
0 8 - Prezent

B1590 - Interval/performanþã poziþionare pe orizontalã a oglinzii laterale pasager
0 8 - Prezent

W0L0ZCF6861047010


Multumesc anticipat.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
In TIS vezi scheme electrice.
Pentru coduri de piese este EPC.
Diseara cand ajung acasa ma uit (daca nu apuca altcineva sa se uite si daca nu uit eu).
Skip ads

  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc mult jgyprime.

Mereu esti primul care ma ajuta ..cu sfaturi sau informatii..
O zi buna.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
uite ca m-am benoclat mai bine si am gasit motorasul:

cea selectata ar trebui sa fie...
din ce vad motorasul e acealsi, nu exista nici o diferenta.

dar din cate vad tot in epc se pare ca si corpul oglinzii difera...
de asta nici nu am raspuns atunci, mi s-a parut ceva ciudat...

ce cred eu ca te intereseaza pe tine este modelul RH-RHD(oglinda dreapta - masini cu volan pe stanga care circula pe partea dreapta a drumului).
le-am pus pe toate care sunt si stanga si dreapta, si volan stanga si volan dreapta pentru ca nu sunt sigur ca e corect ce am scris legat de RH-RHD
  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc jgyprime

Intre timp am gasit un de corp oglinda cu instalatia pentru 8 pini care se conecteaza la motorasul oglinzii.
Din pacate unul din motorasele alea mici care regleaza oglinda este defect..Am vazut ca are un dinte rupt si nu se mai regleaza in sus si in jos.

Am scapat de eroarea care imi aparea cu Opcom..dar trebuie sa gasesc un motoras cu 8 pini.
Eu am scos instalatia din corpul oglinzii si l-am bagat la mine..si a intrat perfect.
Am desfacut capacul motorasului si am vazut ca difera mult de cel cu 3 fire..El are o placa electronica si plus alte 2 rotite mici .
Am vazut ca motorasele astea au fost puse si pe alte modele de masini..
Am vb cu un tip din UK si mi-a spus ca a avut el la vanzare identice dar care proveneau de la Jaguar.

Sper sa rezolv problema .
Multumesc inca o data ptr amabilitate.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
iti dai seama ca au fost puse pe mai multe masini, ca forma seamana cu o ce am vazut la o gramada de modele de masini.
insa posibil ca anumiti parametri sa difere putin.

parere nedocumentata (dar care vine de la alte motorase gasite pe vectra c si anume cel care comuta cald-rece si cel care comuta pe diversele zone de ventilare):
cele cu 3 pini pentru oglinda normala (fara memorie) cel mai probabil au un ground comun, un + pentru unul din motorase si inca unul pentru celalalt motoras.
cele cu 8 pini sunt cele cu 3 pini care au in plus un circuit (practic un potentionetru) pentru a sti "unde e pozitionata oglinda", fiind necesar pentru a putea regla oglinda in functie de pozitia memorata pentru un sofer sau altul. este posibil ca din cele 5 fire suplimentare din acest model sa fie folosite mai putine. asta trebuie vazuta consultand schema din TIS.
fara sa fi vazut cum arata rotita dintata de care zici ca are un dinte rupt, zic eu ca e posibil cumva sa poti adapta rotita de la modelul clasic la ce ai tu nevoie.
Skip ads

  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am atasat poze cu motorasul care il am eu ..Arata aproape la fel.. singura diferenta sunt cele 2 "denivelari" care vin la carcasa langa mufa.
  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am facut rost de motoras nou cu 8 pini.L-am inlocuit cu cel care il aveam..dar persista aceasi problema..Reglajul de la oglinda pasager este imprecis ..Cind selectez sa setez oglinda in sus ..din pacate se duce in alta parte..In nici o directie nu este precisa..Nu stiu cum pot sa rezolv situatia asta.Am inlocuit si blocul cu butoanele de reglaj..Din pacate problema persista.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
masina are PDM?
adica, pe usa pasagerului ai doar buton de deschis si inchis geamul sau ai si de descuiat masina / portbagajul?
cu PDM = ai 4 butoane
fara PDM = ai 2 butoane

la masinile fara PDM, motorasul din oglinda nu are rezstentele pentru pozitia oglinzii (nu stiu cum se pot regla automat, posibil ca la masinile cu scaune reglabile electric sa fie dotare standard PDM).

motorasul este de opel sau de pe alt brand?
e posibil ca in cazul in care e de alt brand anumite fire sa fie in alta pozitie in mufa si din caua asta reglajul sa fie gresit.
  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut Jgyprime
Am PDM cu 2 butoane.
Motorasul este luat tot de pe o Vectra C..tot fullcan,,..
Eu am crezut ca este o problema cu motorasul..si de asta l-am inlocuit..dar din pacate face fix la fel..
Skip ads

  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am desfacut fatza de usa si am vazut ca am modul PDM..Deci la cele cu scaune electrice cu memorii exista PDM chiar daca sunt doar 2 butoane
  • voinea dragos

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut .pt o vectra c din 2008 de ce am nevoie ca sa am oglinzi electrice rabatabile.in afara de oglinzi si module .precizez ca nu am pdm
  • voinea dragos

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut .pt o vectra c din 2008 de ce am nevoie ca sa am oglinzi electrice rabatabile.in afara de oglinzi si module .precizez ca nu am pdm
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
mai raspund eu dupa X ani.

Am lasat balta retrofitul pt oglinzi rabatabile electric pt ca nu le-am gasit. Am gasit cu greu module DDM/PDM care stiu asta, dar nu m-am mai apucat.

Cam asa arata schema la o masina din 2008 fara modul in usa pasagerului.
Ai in a doua poza si explicatiile componentelor cat si culorile.




Din ce observ, pentru masinile fara PDM, nu exista mod simplu de retrofit intrucat nu exista circuit pentru memorie (care duce la modulul ESM din scaun/CAN).
Doar masinile cu PDM au aceasta optiune in TIS, uite mai jos schema pt o vectra tot din 2008 dar cu PDM, chestiile cu rosu sunt circuitul care se conecteaza la magistrala de memorie, + rotite suplimentare/motorase in oglinzi pt "parking position"


Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR