Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • kskdoru

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca se pot demonta ornamentele interioare de pe usi din Astra H?
Cele de pe bord stiu ca se pot, dar am auzit de la cineva ca cele de pe usi ar fi fixe si sunt impreuna cu fata de usa.

Concret, vreau sa le dau jos pentru vopsire sau orice altceva deoarece nu mai suport imitatia de lemn.

http://imageshack.com/a/img...672/dscn0308l.jpg
Skip ads

  • kskdoru

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Adica asta am gasit:
"
De scos sigur nu se scot. Au pe interior niste picioruse de plastic topite pentru a se prinde de fata de usa. Nu mai merg puse la loc ca sa arate ca din fabrica
"

Totusi nu as crede ca este asa, deoarce la o reprezentanta Opel am gasit in softul lor posibilitatea de a acumpara acele ornamente separat.
  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
pai da se gasesc separate insa procedura de lipire este aceeasi....
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Se demonteaza fata de usa. Pe cealalta se rupe fiecare "gamalie" de la picioruse. Sunt vreo 6-7 bucati. La remontare se dau cateva puncte de picatura pentru fixare + 3 puncte cu poxipol de fixare definitiva. Totusi nu prea mult poate sa o mai vrei sa-l scoti vreodata Smile.
Pentru schimbare culoare foloseste folie, poate un "carbon 3D" (este texturata se simte la deget) sau simpla neagra ca sa fie in ton cu consola pianno.
Nu te pune sa le vopsesti pentru ca sunt 95 % sanse sa iasa o panarama, sau chiar daca o sa iasa bine in timp de la solutiile de curatat o sa se curate si vopseaua Smile.
P.S. Imitatia aia de mahon vine fix ca nuca in perete pe o masina ca Astra H. Lemnul sau imitatia se potrivesc pe E class , Seria 5 etc.
Skip ads

  • kskdoru

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Op3l,
Sa inteleg ca as putea face si singur operatiunea?...am gasit niste ornamente la cineva, care vin cu tot cu panouri...dar ma gandeam acum sa incep sa caut pe cineva care ar putea sa lipeasca acele "nituri" de prindere (lipire in plastic ceva). M-am gandit si la varianta cu adeziv...dar nu stiu daca sa am asa incredere...
Dap...lemnul ala nu imi place deloc...imi vine sa vand masina doar din cauza asta...
Intre timp am mai vorbit la Opel si m-am inselat, se pare ca acele ornamente se vand doar impreuna cu panourile interioare.
  • tazmmg

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut. In functie de culoare doar pentru usi poti opta pentru colant(cea mai usoara modalitate,este putin riscant sa desfaci punctele de prindere), restu vopsit. Am facut asta si a iesit foarte bine.
  • ionutzzz07

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Hai sa facem schimb..
  • deleted-145907

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2021

  • Mesaj Privat
Cum sa nu...le lipești cu silicon fierbinte..

"
De scos sigur nu se scot. Au pe interior niste picioruse de plastic topite pentru a se prinde de fata de usa. Nu mai merg puse la loc ca sa arate ca din fabrica
"

Totusi nu as crede ca este asa, deoarce la o reprezentanta Opel am gasit in softul lor posibilitatea de a acumpara acele ornamente separat.[/quote]
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Dupa 7 ani de la discutie, ma gandesc ca s-au lamurit colegii.
Mie oricum solutia oferita nu este tocmai fericita, avand in vedere temperaturile foarte mari la care ajunge interiorul unei masini (pe timp de vara, in soare).
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Acum ca tot s-a redeschis discutia asta, si a mea e cu imitatie de mahon, dar s-a zgariat pe lateral la sofer si acum am o zgarietura adanca care se vede. Exista vre-un creion corector de lac cu care sa acopar zgarietura respectiva (inafara de solutia de a slefui lacul vechi si a revopsi toata bagheta de pe fata de usa) ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR