Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • florin23i

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Da. Cauta huse albert.
Skip ads

  • RazvanRaz

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Salutare.

Cu gandul de a cumpara noua Astra K .. am avut avut pe mana pentru un weekend o Astra k 1.4 152 cp innovation. Am fost dezamagit de cateva aspecte : greierasi la 2800 km ? Pe drumuri proaste se auzeau multe plastice ... aveam impresia ca se desprind fetele de usi. Multe sunete de la trenul de rulare peste denivelari ...

Pe cat de incantat am fost la prima vedere .. pe atat de dezamagit am ramas Smile. nu-mi vine sa dau 20.400e pe asa ceva.

ps: acum astept si-un focus in teste cateva zile. Daca nu .. mai raman o perioada cu actuala.
  • RManuel

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Rãzvan, exact așa face și a mea de la primii km pânã în prezent. 27000 km acum. Alege Ford. O fi învechit conceptul, dar meritã. Și, pânã atunci fã și un test drive cu noul Megane. Treci peste prejudecãți. S-ar putea sã ai o surprizã. La banii pe care îi dai pe Ford îți iei versiunea GT.
  • RazvanRaz

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Am un coleg cu Megane GT si nu-mi place de nicio culoare interiorul ("tableta" e groaznica).

La ford e un st line cu 1.5 182 cp. Dar cam departe de performantele unui astra k cu 1.6 200 cp. (mai e si mazda 3 pe lista)

Acum am o astra h gtc (2010/ ~35.000 km) ... si nu se aude ca astra k . Incredibil.
Skip ads

  • Doadrian

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Masina mea nu are niciuna din problemele enumerate de tine. Sper sa ramana asa Smile
  • RazvanRaz

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Ce echipare ?
  • Doadrian

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Innovation (este un topic in care am dat mai multe detalii despre echipare/optionale)
  • RManuel

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Confirm, Rãzvan. Am mers și eu cu un h. Niciun zgomot ascuns.
PS. Ia-ți un Focus Rs! 😀
Skip ads

  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
útia sunt tâmpiþi la cap. Cum sã zdrângãne fraþilor uºile la maºinã nouã, concepþie 2015 .. pãi H-ul meu vechi de 11 ani nu are asemenea probleme, wtf? Am vãzut cã au început cu J-ul sã scadã calitatea multor plastice, dar nu credeam cã vor ajunge aici.

Din aceastã cauzã când schimb H-ul pentru ceva mai mare, caut un Signum sau o Vectra C impecabilã ºi dotatã, sau altceva de la alt constructor ºi gata.
  • RazvanRaz

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2017

  • Mesaj Privat
RManuel a scris:Confirm, Rãzvan. Am mers și eu cu un h. Niciun zgomot ascuns.
PS. Ia-ți un Focus Rs! 😀


Bugetul limita e 20k Smile. Rs-ul e dublu ...

Oricum sunt convins si ca masina lui @Doadrian se aude .. doar ca nu e el asa sensibil Very Happy
  • Doadrian

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Smile) ce bine at fi fost sa nu fiu sensibil, m-at fi scutit de multi nervi de-a lungul timpului Smile.
Serios vorbind, chiar nu se aude nimic anormal in momentul de fata. Toate sistemele functioneaza correct. Mi-am exprimat nemultumirile fata de masina in topicul la care faceam referire Smile.

Pe de alta parte, o masina nou lasnata, pre facelift, este un risc pe care mi l-am asumat, si care, dupa parerea mea, si-l asuma toti cei care cumpara masini nou lasnaste.
Ca si voi, si eu am trecut,de la Astra H la K, Astra H luata exact cand s-a facut facelift.
Imi aduc si acum aminte cum s-a "implementat" acel facelift care presupunea, printre altele, stopuri cu tenta fumurie, grila cromata si mufa AUX-IN. Eu am primit stopurile si grila dar nu am primit si mufa AUX-IN. Ce sa mai zic...
Totodata, im mai aduc aminte si cat de critic am fos si atunci (era prima mea masina), si mi se pare normala atitudinea asta - cand cumperi o masina noua te astepti sa fie perfecta. Pana la urma, cu zgomote ce apareau si dispareau in mod aleator, cu in ventilator de la radiator ce scotea in zgomot ciudat rau de tot cand era extrem de cald (etichetat cu - "asa fac toate"), cu vizitte la dealer, cu nervi, etc, masina mi-a castigat increderea si s-a comportat admirabil timp de 10 ani Smile Nu pot sa sper decat ca si asta o sa se comporte la fel.
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Confirm si eu greierasi in fetele de usi portiere spate. Mult prea mult plastic care la frig devine rigid. Si unde mai pui ca drumurile au devenit deplorabile, multe denivelari si gropi, la care se adauga un tren de rulare rigid, asa ca sunt toate sansele sa auzim in continuare greieri! Sincer la capitolul asta este un regres fata de H.
Skip ads

  • RManuel

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2017

  • Mesaj Privat
E un regres fațã de toate compactele noi, lansate în 2016. Ceea ce te face sã te întrebi despre modalitatea în care se "câștigã" titlul de mașina anului în Europa și România...
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca fata de toate compactele e mai slaba, are unele puncte forte dar si deficiente. Daca te uiti pe forumul din UK te sperii, sunt deja 3 motoare 1.4 cu pistoane sparte plus alte minunatii. Cred ca o sa cumpar inca 2 ani garantie, e mai safe asa.
  • florin23i

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca garantia acopera pistoanele. O sa iti spuna ca ai supraturat-o..
Zic si eu..
  • RazvanRaz

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Are limitare de turatie. Nu scrie nicaieri ca n-ar avea voie la 6000 rpm.

wow ce e pe forumul uk.
  • OCEBE

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu sunt (eram?) in asteptarea variantei sedan cu care sa schimb actualul H sedan. Dealerul local m-a cam desumflat insa, spunand ca, intrucat J sedan are inca mare cautare, in 2017 nicio sansa sa apara; de altfel nici pe net n-am dat de vreo informatie privind lansarea in viitor a Astrei K sedan.
Tot astepand, am citit despre Astra K si sincer sa fiu am ramas cu un gust amar:
-meschinarii de genul fara iluminat cutie torpedou, watt link acum doar contra cost, lipsa senzor nivel lichid spalator, etc
-configurator cu prea multe conditionalitati si/sau cu optiuni nenecesare bagate pe gat
-fara adaptive cruise control si collision avoidance system (pe langa care, scuzati-ma, Opel-eye e o gluma)
-calitatea materialelor indoielnica (inclusiv sau mai ales a motorului 1.4)
-pentru anumite dotari, timp de asteptare foarte mare.
-si bomboana de pe coliva: e aproape sigur ca peste cateva zile se va anunta preluarea Opel de catre Citroen
Uitandu-ma la concurenta, ochii mi-au ramas pe Mazda 3 sedan Are si neajunsuri dar peste care pot trece cu exceptia motorului G120 gatuit din soft: daca insa se va putea in Ro sa modific motorul G120 in G165, se pare ca pentru mine s-a desemnat castigatorul.
  • bybybest

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Fratilor pesimisti,daca o sa traim cu impresia ca am dat 18 k pe o masina ce o vroiam la calitatea Mercedes C classe,este clar ca masinuta este o dezamagire. Eu am trecut la masinuta asta de la un astra H 1,3 diesel ce o aveam din noiembrie 2007(noua) si am facut 192.000 km. Geniala masina numai ca dezamagitor diesel-ul,in viata mea nu o sa mi mai iau diesel decat daca mi voi permite un 3.0 V6,restul sunt rahaturi. REVIN.....sunt genul de om care si a luat o luna de concediu pentru a se hotara ce masina sa si cumpere,am facut 12 test drive cu motorizari diferite,toate benzina siiiiii..........surpriza......astra k a fost cea care mi a facut cea mai buna impresie. La cei 150 cp am facut varza masini mai scumpe cu mult ca a mea(poate erau numai soferi slabi siam avut eu noroc Smile)))))) )si masina se comporta super ok. Am 3000 km, ce este drept am optat pentru 5 ani de garantie pentru ca sper sa o dau dupa 5 ani si sa mi permit acel 3.0 V6. Drumuri bune sa aveti si fara evenimente neplacute . ASTRA K ruuuuuuuulzzz
  • RManuel

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Ai fãcut test inclusiv cu Golf 7 și Ford Focus?
  • Doadrian

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2016

  • Mesaj Privat
OCEBE a scris:
-fara adaptive cruise control si collision avoidance system (pe langa care, scuzati-ma, Opel-eye e o gluma).


Se poate comanda ACC...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR