Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • RManuel

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2017

  • Mesaj Privat
http://www.auto-bild.ro/hea..._campaign=FB-Post
Skip ads

  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
A comandat pana acum cineva motorul 1.0T? As dori sa stiu si eu ce fel se comporta, trage bine, consuma putin?
  • RManuel

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Uite, aici ai ceva date despre acest motor:
http://www.auto-bild.ro/tes...retech-96712.html
  • AirMike

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Se dezactiveaza tempomatul daca schimbi viteza? De ex la Corsa D se dezactiveaza la apasarea pedalei de ambreiaj.
Skip ads

  • florin23i

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Nu, doar la franare
  • RManuel

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Sau dacã nu schimbi imediat și lași vreo 2 secunde pe liber. Și mie mi s-a pãrut ciudatã chestia asta. Prima datã, am fãcut o frânã de motor, retrogradând din 6 în 5, în spatele unui camion, și mașina a țâșnit sã ajungã din nou la viteza setatã. Dar, te obișnuiești... 😀
  • Geonride

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
A facut cineva a doua revizie? Daca da...m-ar interesa care a fost pretul si daca au schimbat placutele!
  • RManuel

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Guess what! Am fost la revizia de 30 k. Eficiențã amortizoare spate 12%. Se vor schimba pe garanție. Acum vreo 2 luni aveau 45%. Au fost defecte de noi...
Skip ads

  • RManuel

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Guess what! Am fost la revizia de 30 k. Eficiențã amortizoare spate 12%. Se vor schimba pe garanție. Acum vreo 2 luni aveau 45%. Au fost defecte de noi...
  • Geonride

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Cat a costat revizia? Eu am probleme la franare se aud zgomote ciudate metalice..nu stiu care e faza si frana de mana ma dispera ca ramane blocata uneori.
  • RManuel

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2017

  • Mesaj Privat
840 lei. La Renault, despre care se spune cã e mai scump la întreținere costa maxim 600. Toți avem zgomot la frânare și pocnetul acela când pleci dupã ce seara ai tras frâna de mânã. Opel știe de problemã asta: plãcuțele sunt fãcute dintr-un material f dur. Nu le schimbã, mai ales cu noile reglementari în domeniu, care au eliminat azbestul din compoziția lor. Trebuie sã te obișnuiești... Smile
  • Geonride

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Foarte buna informatia. Multumesc! Credeam ca are ceva probleme serioase!
Skip ads

  • RManuel

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Cu multã plãcere! Totuși, mașina fiind în garanție, ar trebui sã mergi la un control cu ea. Mãcar o sã îți facã o igienizare a discurilor. Smile E vorba de frâne totuși.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Acelasi lucru legat de placutele de frana de pe spate l-am intampinat si eu. Am mai povestit, ca se sudau pe disc dupa o functionare mai intensa, pocneau a 2-a zi daca trageam frana de mana si imi lasau urme pe discuri. Treaba cu azbestul in placute este mai veche, dar exista alte materiale compozite in momentul de fata care elimina inconvenientele placutelor de origine. Adevarul este ca din punctul asta de vedere mi s-au parut slabe si le-am schimbat pe la 45k km, desi mai aveau mult material pe ele. Daca va deranjeaza, schimbati producatorul cu unul mai de top.
  • aikidoro

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Salut , detin si eu o Astra 1.4T 125cp 2016 break . Intrebare are distributie pe curea sau lant, si a pus cineva (gpl 😎)?. Multumesc
PS . Si eu am ACEASI problema cu plãcuțele frâna , mai astept putin ( am putin peste 10000km ) si le schimb .


Ultima modificare facuta de aikidoro la Sam 01 Apr, 2017 10:59 am
  • aikidoro

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2017

  • Mesaj Privat
wanchope a scris:Nu stiu daca fata de toate compactele e mai slaba, are unele puncte forte dar si deficiente. Daca te uiti pe forumul din UK te sperii, sunt deja 3 motoare 1.4 cu pistoane sparte plus alte minunatii. Cred ca o sa cumpar inca 2 ani garantie, e mai safe asa.


Da pentru ca astia aici sant niste idioții. Pur si simplu nu au grija de masina ( schimb consumabile la timp ),dau in ele precum surdul in clopot etc . Si se duc la mecanic cand picã . Dar pe alte forumuri sant asa probleme ?
  • florin23i

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2010

  • Mesaj Privat
aikidoro a scris:Salut , detin si eu o Astra 1.4T 125cp 2016 break . Intrebare are distributie pe curea sau lant, si a pus cineva (gpl 😎)?. Multumesc
PS . Si eu am ACEASI problema cu plãcuțele frâna , mai astept putin ( am putin peste 10000km ) si le schimb .


E pe lant
  • aikidoro

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc
  • aikidoro

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Salut, am inceput sa fiu dezamãgit de masina, cel putin la interior . A INCEPUT TEROAREA 😡 cand accelerez se aude ( rezonanta metalicã ) prin zona coloanei de direcție si prin zona stâlp /portiera sofer zãngãne ceva. Si cand dau de drum mai prost IN TOATA MASINA SE AUD SCÂRȚIETURI . Cred ca o sa dau inapoi da-o naibi totuși este vârf de gama .
  • RManuel

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Salut! Trebuie sã te obiºnuieºti. Zgomotul ãla metalic e generat de turbinã, nu e ceva care sã te îngrijoreze. Dar greieraºii sunt prezenþi ºi la mine peste tot: uºi, bord, plus zgomotul oribil al suspensiilor. Mâine la 15, pe garanþie mi se înlocuiesc amortizoarele...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR