Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Revin cu noutati.Motorul a fost segmentat, curatat tot ce inseamna admisie, garnituri noi, deci exclud aerul fals. Catalizatorul nu e infundat, e intr-o stare exceptionala care m-a mirat si pe mine. Bujiile sunt noi. Probat cu alta bobina. Clapeta curata, EGr curat functional. Intre timp am achizitionat si OP_COM si ce am vazut aiurea pe el: timp injectie 27 ms. Mi se pare mare. Iar sonda lambda 2 are valoare de 65-70 mV. Valoarea se modifica odata la 30-60 secunde sau chiar ramane constanta. Senzorul de temperatura aer admisie indica intre 45 si 50 de grade, ce e drept daca pun mana pe tubulatura se simte incalzita de caldura degajata de motor.Am vrut sa masor presiunea in rampa, dar din pacate am luat la rand service-urile din Curtea de Arges si la toti am gasit aceeasi replica: "ci e aia?". M-as apuca sa improvizez un sistem de masurare a presiunii dar as vrea sa stiu deocamdata ce e cu aceste valori amintite mai sus care mi se par anormale.
Masina trage frumos acum, dar cateodata nu trage constant, trage in hopuri si a ramas acea balbaiala la mers constant 1200-3000 rpm in special in treptele mici, intreptele mari se simte mai putin. usoara oscilatie a acului turometrului la relanti, aceeasi oscilatie ceva mai mare cand incepe sa balbaie la mers constant. Pe Op-Com turatie variaza intre 760-790 cateodata peste 800.
Skip ads

  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 699
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Asta cu timpul de injectie mare( peste 25ms) am intalnit-o si eu la 2 prieteni cu Z16XE . Ambele masini nu au probleme (vizibile) in functionare sau consum . Poate o fi vreun bug prin softul OP COM si nu intrepreteaza bine campul ala .
Cred ca trebuie masurata presiunea din rampa ( daca o fi posibil chiar in mers , poate nu ramane constanta) , injecoarele le poti da jos si verifica cum "stropesc" cu benzina .
Bafta .
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Nimeni nicio parere? Ieri am facut o inregistrare a parametrilor in mers vreo 15 minute. Sonda lambda 2 da valori tot mai mici iar dupa ceva mers(5-7 minute) da valoare fluctueaza intre 0-20 mV, mai mult pe 0, fluctuatiile fiind la intervale mari de timp. Ce am mai observat ca pe op.com la turatie motor arata turatia cat e sa zicem 1750, cate o rubrica in care da 1,7 , dupa iarasi turatia normala si tot asa.
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
O opinie bazata de observatii personale. Poate fi senzorul de la axul cu came care trebuir inlocuit.
Skip ads

  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Revin aici dupa ceva timp in care nu i.am dat de cap la masina. Sincer ma invatasem cu ea asa, dar a cam inceput sa consume.Stie cineva valorile la senzorul de la arbore? L.am masurat astazi si la rece da 2,3 kohmi. Incalzit in apa(fiert) da 2,7 kohmi. Si cum masor senzorul de la axa cu came? Multumesc anticipat!
  • maldi

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Aceasi problema am avuto si eu am fost la 4 mecanici si pana la urma am gasit asta Cel care imi facuse distributia a rupt ceva intre timp ce am schimbat piesa respectiva am gasit si alte greseli dar pana la urma sau rezolvat momentan masina merge mai bine trage mai tare este mai stabila dar tot mai face cateodata figuri deci ceva tot mai are, acum ma gandesc sa nu cumva sa fie ceva pe la senzori care vin la distributie ca am vazut ca sunt doi unul sus si unul jos

Asa facea inainte
Asa face acum
  • vls009

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Va salut baieti.
Acelasi lucru se intampla si la mine....timpi injectie 22 - 25ms la relanti.
Motorul parca nu are putere la plecarea de pe loc in rest trage f bine....
Am facut un test sa vad valorile in timpul functionarii, incerc sa atasez niste printscreen-uri cu valorile.
Din ce stiu Long Term Fuel Trim ar trebui sa tinda spre zero.

Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR