Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • ALPU

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salutare stimati posesori, iubitori ori conducatori de Opel, in special Zafira!
Tocmai ce m-am inregistrat pe acest forum, in speranta ca voi gasi raspunsuri, sfaturi si critici la intrebarile si raspunsurile mele.
Ca sa nu mai lungesc vorba, am sa trec direct la subiect.
Intentionez sa-mi achizitionez un Opel Zafira A, din 2001-2004. Nu am decat vreo 3000 de euro, 2 copii, o nevasta si un matiz. Cu matizul mi-am facut treaba, l-am luat de nou in 2008, eram proaspat casatorit si fara copii, dar acum situatia s-a schimbat si am nevoie de ceva mai mare.
Dupa cercetari amanuntite, m-am decis asupra unui Zafira, musai pe benzina. Dilema pe care o am este: Zafira 1.6 ori 1.8?
Daca se poate, as dori impresii de la posesori, experimentati, conducatori ai acestor doua modele. Avantaje si dezavantaje.
Masina vreau sa fie adusa din Germania, nu vreau una rulata in Romania!
Toate bune!
Skip ads

  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salut ! Eu am o Zafira 1.8 motor Z18XE ... chiar si cei care au motor de 1.6 recunosc ca e un pic cam mic pt.caroseriea asta.Plus ca daca vrei sa i pai pui si un GPL mai pierde 10 hp ... Unicele impedimente sunt timbrul de mediu mai mare si asigurarea obligatorie. Ar fi trebuit sa scri thread ul pe "sfat achizitie Zafira" ... acuma poate o sa l mute moderatorii.
  • ALPU

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie! Rog moderatorii sa faca mutarea!
#Viforel, dar de consum ce spui? Cat e la Zafira 1.8?
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Depinde de talpa Smile ... dar depinde si de incarcatura(nr.pers sau bagaje), de vreme,vara,iarna si nu in ultimul rand de trafic,semafoare ... dar nu cu foarte mult fata de 1.6 ... adica 11-12 oras, 7-8-9 la drum. Asta i si motivul pt care si eu am recurs la montaj GPL ... consum la fel dar gpl - 2.9ron/L adica se merge cam la jumate cost.
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Si eu credeam ca a mea papa mult Smile)) , 10-12 oras 6-7 afara ,motor 16 16v
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Zafira 1,6 dar pentru Zafira 1.8 este numai bun. (Caroseria este cam grea) Z18XE nu are EGR.
1.8 la taxe nu stiu cum sta.
__________________________________________________________________
Zafira 1,6 Z16XE
Uni spun ca manca mult ulei eu fac cam 12000 pe an si 1 L ulei a papa.
Consum urban 7.4 - 8 - (9 mai rar) iarna (9-10-(11)
Consum extraurban 6.5 - 6.7
impozit pe an 80 RON

De 1.8, Z18XE nu stiu mai nimic (singurul lucru care il stiu ca nu are EGR) da baieti mi-au recomandat 1.8 dar prea tarziu era luata daca are compresiea buna merge si 1.6 nu prea are demaraj dar de dus se duce ,la depasiri, nu te prea ajuta.

Inainte sa o cumperi fa-i un Test Compresia (nu vei regreta acest sfat) sa nu arunci bani aiurea.

Si un Link...
https://www.clubopel.com/vie...p=1669897#1669897
Vei avea nevoie.
https://www.clubopel.com/lin...imbru-mediu-2013/
Zafira 1.6 Z16XE 2001 | CO2 190 |Taxa timbru 370,062 € sau mai jos depinde de anul de fabricatie.

Multa Bafta!
P.S- Casca bine ochii cand o cumperi. Stii dece nu.
[Test drive] Sau inchiriaza le pe rand si vezi care iti place, doar odata o cumperi.
Asa stii pe ce da-i bani.
  • scorpion67

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Recomand 1.8 . Eu sunt la a doua de 1.8(cu prima am avut accident) si sunt foarte multumit.Avantajele sunt ca nu consuma ulei. Adica de la un schimb la altul nu trebuie sa completezi.Al doilea motiv este ca atunci cand ai nevoie de putere ai de unde sa iei .Iar faptul ca unii zic ca motorul de 1.6 consuma mai putin este fals. Daca faci un calcul simplu ai sa vezi ca un motor de 1.6 care a tras dupa el 1.5t 150.000km este mult mai obosit decat unul de 1.8.Singurele dezavantaje sunt taxele care sunt un pic mai mari dar merita.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Poate te ajuta in alegerea ta.
https://www.clubopel.com/vie...p=1670469#1670469

scorpion67 Z18XE La ce Emisii CO₂ o incadraza RAR-ul.
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Nu strica sa incerci dupa ce o cumperi.
https://www.clubopel.com/vie...p=1670507#1670507
  • ALPU

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Din cate am vazut, conteaza foarte mult emisiile de CO2 in stabilitarea taxei de timbru. Aceste emisii sunt trecute in cartea masinii, sau cei de la RAR Romania mai fac ei teste suplimentare?
Multumesc mult pentru informatii!
  • catavencuadelin

  • Mesaje scrise: 443
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Emisiile de CO2 se stabilesc la RAR in functie de ce iese pe teava de esapament.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Da ... se stabileste la RAR ...dar dupa ce unii "fraieri" (asa ca mine), si au montat GPL ... statu` cel nesimtit nu tine cont si de emisiile de CO2 ... care sunt mai mici si comparativ, autoturismul se incadreaza la Euro5. Statul zice .... "pai ce ma intereseaza pe mine ca si a montat si omologat GPL" ... Ar fi normal si de bun simt ca sa existe un beneficiu. Scaderea impozitului,scaderea taxei timbrului de mediu sau o bonificatie ... ceva cat de mic ca sa vada omul ca acel stat nu este discriminant si hraparet. Concluzia este caaa ... sunt niste jegosi guvernanti astia care au foame de bani ... De fapt se integreaza trendului mondial in ce privesc guvernarea tarilor, mana in mana cu marii patroni ai corporatiilor de petrol s.a. Sa inventat masina electrica si e de 2 ori mai scumpa decat o masina clasica. Dar e schumpa nu pt ca atat costa fabricarea ei, ci e scumpa pt ca sa nu renuntam toti la consumul de carburant, uleiuri, deci le sunt amenintate interesele financiare. Pe Yotube sunt inventatori chiar si romani care au montat motoare electrice pe masini de serie. Costul sdaptarii ... aprox.3000€.Consum 10ron-100Km .... este fara cuvinte ...
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Daca nu ai nevoie de putere mai multa nu vad de ce ai lua 1.8 ; timbrul de mediu va fi mai mare, la fel si asigurarea + impozitul iar consumul nesemnificativ..cam 1%-1.5% in plus maxim. Treaba cu un motor de 1.6 e mult mai omorat decat unul de 1.8 in aceeasi parametri este dupa o logica preistorica deci nu te baza pe asta. Relevant este ca masina sa fie intr-o stare cat mai buna, asa ca uitete la starea ei nu la km..ca mai mult ca sigur nu vei gasi una sub 250-300.000 km, decat in Romania la 100.000 ca la noi merg toti cu spatele....ti-as sugera totusi sa cauti la noi in tara mai intai una inmatriculata si ca tara de origine RO si daca vei gasi una corecta sa o cumperi, dar nu de la samsari.
  • ALPU

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Si atunci care-i faza cu "accept orice test" ori " accept verificarea kilometrilor la reprezentata" ori " km reali - accept orice verificare", daca masina e din 2001-2002 si are 140000 km? Is ori nu acesti km reali? Pentru ca am vazut destule masini cu astfel de anunturi.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Verificarea Km reali ra orice reprezentanta ... e cam vrajeala romaneasca. Daca se sterg din ECU ... nu ii mai vede reali. Unicul mod este daca are cartea reviziilor de la inceput. La generatiile mai noi se poate spune ca pot fi verificabili cu conditia sa accesezi o posibila baza de date europeana sau internationala a marcii si se afla cam tot.Pana in 2005 nu cred ca exista asa ceva.
  • catavencuadelin

  • Mesaje scrise: 443
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Un mecanic bun iti va spune cu aproximatie daca masina are km aia sau nu investigand masina pe o rampa/elevator. Si asta in fuctie de uzura pieselor , in special aspectul trenului de rulare. La mine a durat 10 minute sa isi dea seama ca nu sunt km reali, dar am plecat de acasa stiind ca orice masiva voi cumpara va avea mai multi km decat sunt afisati. Daca masina este import germania, atunci poti calcula singur km masinii cu aproximatie. 8 nemti din 10 locuiesc in oraselele din apropierea oraselor mari, sau au serviciu mult in extriorul marilor metropole ... asta inseamna ca u neamt face in medie 25 000 km/an x cu vechimea masinii iti dai seama aprox cati km are masina.
Un alt punct de vedere este cel al pretului ... un neamt sincer cere un pret are pe masina cu km putini, iar samsarii nu cumpara asa ceva fiindca nu se renteaza.
  • catavencuadelin

  • Mesaje scrise: 443
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Cu toate ca nu cunosc despre Opel aproape nimic, ii voi raspunde colegului la intrebare din alt punct de vedere:

Din experienta acumulata in materie de masini, am concluzionat ca motoarele mici nu sunt deloc mai economice ... 9 din 10 masini cu motoare mici consuma mai mult. Si asta fiindca (il repet pe colegul de mai sus) greutatea masinii + greutatea incarcaturii are nevoie de cuplu/putere pentru urnire, depasiri, drum in rampa, etc. Singurul atuu este taxa de mediu si probabil taxele anuale. Sfatul meu, daca sti ca mergi la tara si aduci porcu, stugurii, vinul, etc Smile) , daca sti ca mergi in concediu cu multe bagaje, cumpara un 1.8 . Eu tocmai am achizitionat o Zamfira A 1.8 si sunt foarte multumit de sprint.
  • Liviu-Florin

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Eu am Zafira A 1,6 16v si sunt multumit de ea. Am avut aceeasi dilema daca sa iau 1,6 sau 1,8 si cand am socotit cat e diferenta de cheltuieli de la una la alta am considerat ca e ma potrivit pentru mine motorul de 1,6. Plus ca nu fac mai mult de 7-8000 km/an.
  • ALPU

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salutare din nou si Hristos a inviat stimati posesori si iubitori de Opel!

Ieri mi-am achizitionat un Zafira A, fabricat in decembrie 2002, motor de 1.6 benzina. 224000 km in bord, Functioneaza bine la prima vedere.
In cartea germana a masinii scrie euro 3 und d4, codul motorului z16xe. E posibil ca cei de la RAR sa o scoata euro 3, sau e sigur euro 4? Masina nu are scris pe ea, cu litere metalice, 1.6-16v, ci doar 1.6. Este 16v ori nu este?
  • catavencuadelin

  • Mesaje scrise: 443
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Sa o folosesti sanatos si fara evenimente.
Din ceea ce cunosc de la utilizatorii experimentati, motorul Z16XE iese norma de poluare Euro 4 la RAR. Avand in vedere luna fabricatiei, as putea spune cu certitudine aces lucru.
La cealalta intrebare nu iti pot raspunde.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR