Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
las'o asa mai bine Wink
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Alina-GSI a scris:Masina am luat-o de noua, in iulie 2004. As vrea totusi sa-si "bage nasu" cineva care stie in computerul masinii si sa reduca din unele limitari. Am inteles ca e o moda sa introduca cu fiecare generatie din ce in ce mai multe limitari:de debit, de turatie etc. Nu ma intereseaza inca schimbari majore la motor. Si asa imi asum un risc apropo de garantie. Si nu vreau sa pierd inca garantia ca am folosit-o din plin pana acum. Iarasi, nu un motiv foarte mare de bucurie Crying or Very sad

*
Cu un motor "mare" intr-o "coaja mica" toate eventualele "limitari" sunt in facute in sensul unei securitati acceptabile, daca nu vrei "sa decolezi" si sa fii culeasa din pom, lasa-le acolo (asta ca sa nu spun ca mai nimeni nu stie sa umble in dispozitiv, caci enorm de multe chestii nu sunt documentate...
In plus, motorul e dat pentru 125 CP, deci puterea lui "normala", deci nu e "strans de gat".
Modoficarile putin vizibile si cu rezultate bune costa destul de mult si nu consista doar in reprogramarea calculatorului de injectie, ci cuprind printre altele:
- schimbarea catalizatorului cu unul mai performant, la care elementul activ nu mai e depus pe un "burete" ci pe o plasa de sarma. Se poate si decataliza, dar atunci pierzi omologarea.
- schimbarea sondei lambda (prima de pe traseu, daca ai doua...) cu una mai sensibila in zona (0.9 - 1.1) pentru a avea mai multe puncte de masura acolo
- un nou filtru de are "sport" adaptat in cutia originala
- stabilirea benzinei pentru care se face optimizarea (de ex. "de acum incolo nu folosesc decat benzina Alfa luata de la firma Beta, de obicei se alege benzina cea mai buna de pe piata curenta)
- punerea masinii pe stand cu rulouri si optimizarea cartografiei generice furnizata de catre firma de tuning. Si nu oricare dintre firme... caci diversele calculatoare interactioneaza intr-o maniera cateodata destul de surprinzatoare si sau ai alegi pe cei "buni" si scumpi, sau ai interesul sa te asiguri contra invaliditatii...
Si asta, ca sa castigi 10-15 cai...
Nu asculta orice opinie, in motoare multi se baga, putini cunosc... Wink
Iar daca doresti ceva mai rapid, trebuie OBLIGATORIU sa fie si ceva un pic, un pic, mai mare... Corsa e proiectata ca o masina "mica" cu caroseria, directia, franele, legaturile cu solul dimensionate in consecinta, SI NU AI CE SA-I FACI, Astra, Vectra sunt masini "mari". Intra sub una si cealta din ele atunci cand sunt ridicate la garaj si o sa-ti dai seama...
De exemplu, un Astra OPC de 2-3 ani vechime, de ocazie, este destul de accesibil din GER...
  • Alina-GSI

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2004

  • Mesaj Privat
In primul rand eu cam sunt indragostita de masinuta asta. Imi place Corsa super mult si nu as schimba-o pe o Astra. Daca as avea posibilitatea as schimba-o tot pe o Corsa- de preferat OPC (1,6 si 175caluti). Si apopo' de Astra OPC, ce inseamna "destul de accesibil?"
Rolling Eyes
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Adica (sa zicem...) 8-8.5 KEuro pentru o masina de (sa zicem din nou...) 60-70 KKm.
Nu vreau sa te "dezgust" de Corsa, dar cand am schimbat-o pe a mea contra unei Astra (cea veche 75 CP, cea "noua", 100...) am avut senzatia ca trec de la o caruta fara suspensii la o limuzina (exagerez...) si asta o simti mai ales pe autostrada (mai putin in oras...) aceeasi drum este MULT mai putin obositor...
Oricum daca ar mai trebui sa imi schimn masina, asi alege o 2.2 DTi... Wink Nu de alta, dar eu merg zilnic cu masina le lucru si ~100 E de economie pe luna s-ar vedea imediat Evil or Very Mad
Skip ads

  • Alina-GSI

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Din neferricire ai dreptate Confused Si pe mine ma can usuca de bani masinuta asta cu consumul ei, asa ca OPC-urile fie ele Corsa si Astra raman doar un vis. Urmatoarea masina care o sa mi-o iau din banii mei probabil (asta e luata de parinti) va fi un diesel cu consum fffff mic, sau pana cand o sa-mi cumpar eu ceva din banii mei o sa imi iau una electrica Laughing
P.S. Fara suparare, dar mie Astra nu imi place deloc la interior. Nici de Corsa nu sunt multumuita 100%. Dar cel putin la Opel, cu cat cresc masinile in dimensiune si clasa cu atat e mai taiat cu toporul interiorul.. Cel putin Vectra zici ca e din epoca de piatra Laughing
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu am de ce sa ma supar, ca nu eu am creeat disaignu' interior Laughing
Oricum, cam la toate masinile "germane" interiorul e tristunet... asta se verifica inclusiv la marci "prestigioase" (Mercedes, BMW...)
  • Mishu

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Mah nu va mai luati de corsa ca e o masina super faina:) Intr-adevar suspensiile sunt rigide si simti orice groapa cu masina,dar modul in care se enerveaza masina (cel putin la a mea cu cei 90 de cai care ii are) ma lasa masca cateodata:) Mie frica sa ma gandesc ce stie o corsa cu >100 de cai.Am condus destule masini pana acuma si singura care m-a impresionat cel mai mult este bondarul meu:) Mica si rea....numai buna:) Very Happy
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Asa ziceam si eu pana am inceput sa ma dau cu Astra Wink 136 cai e ceva mai mult decat 90 (ma rog, Corsa mea avea 75) la un consum cvasi-identic
Skip ads

  • Mishu

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Merge frumos si un astra,numai ca nu se inteapa la fel ca bondarul meu.Am facut playuri cu 3 astra pana acuma,diverse motoare (1.8 16v 1.6 16v) numai stiu caii dar nu am avut ce face din ele.1.8 16v era modelul pen-penultimul,iar 1.6 16v era pen-ultimul model de astra(nu ma pricep ca sati pun daca era astra g-f-b-c sau cate or mai fi).S-ar putea sa am putin mai mult de 90 de cai pt ca am o toba sport si un filtru de aer,dar motorul nu cred sa aiba vreo modificare fizica.SI pe langa asta,nu am avut nici o problema tehnica mare la motor.(s-a intamplat odata sa se taie un furtun,atata tot).Deci in concluzie,ca tinuta de strada masina mai mare intr-adevar e mai buna,dar eu fiind un pushtan inca,am nevoie de o masina mai nervoasa:) si in concluzie votez in continuare cu,corsa mea:) (si cu Corsarii in general:) ) Smile
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sa fii iubit, dar daca e vorba SI de nervozitate, un astra de 2000 bate la cur orice Corsa (inclusiv modelul GSI...)
Mai e vorba aici si de alte aspecte (cutie, repartitia maselor) latime pneuri nu numai de puterea bruta...
In alta ordine de idei filtrul si evacuarea sport sunt, dupa parerea mea, o laba trista cu care puterea creste insesizabil. (desi pustii care le stiu pe toate din reclamele din reviste o sa sustina contrariul)
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
da, dar sound-ul obtinut cu o toba sport nu se poate cumpara altfel. Chiar daca nu obtii CP in plus, feeling-ul este MULT peste normal Smile
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
"Minte-ma, dar macar minte-ma frumos" Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@sorin "the devil"....'Minte-ma , minte-ma frumos'-Ombladon 2004 cu melodia Minte-ma....Mr. GreenMr. GreenMr. Green
  • Mishu

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2004

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Sa fii iubit, dar daca e vorba SI de nervozitate, un astra de 2000 bate la cur orice Corsa (inclusiv modelul GSI...)
Mai e vorba aici si de alte aspecte (cutie, repartitia maselor) latime pneuri nu numai de puterea bruta...
In alta ordine de idei filtrul si evacuarea sport sunt, dupa parerea mea, o laba trista cu care puterea creste insesizabil. (desi pustii care le stiu pe toate din reclamele din reviste o sa sustina contrariul)
Intr-adevar puterea creste destul de inseziabil,la o adica sunt doar niste rahaturi,puterea motorului ramane aceeasi,in schimb,la o liniutza,cand motorul respira bine si evacueaza la fel de bine,randamentul creste si uneori te ajuta Wink Oricum respect pt faptul ca esti realist...cateodata chair prea realist si prea sever in tratarea subiectelor:) RESPEKT!Smile
  • umbra_ta70

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Salut!
Doresc sa cunosc prevederile legale cu privire la aplicarea foliilor de protectie pe geamurile autovehiculelor sau tratamentul aplicat acestora pentru modificarea transparentei.Am auzit foarte multe versiuni legate de acest subiect...ca s-ar putea sa fie permis acest lucru cu autorizatie si omologare RAR, ... ca nu ar fi permis...etc.Doresc sa cunosc exact acest lucru.Ma poate ajuta cineva?
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
In primul rand bine ai venit .
Sa-ti spun ce styu si cum styu eu :
In Romania nu e voie cu folie (autorizata sau neautorizata).
DAR:
Poti sa-ti pui neautorizata si s-ar putea sa scapi cu o spaga !(dc nu, o dai jos platesti amenda te duci iti iei talonu' din candiano si o pui la loc)
Poti sa-ti pui autorizata si dc iti ia talonu' ar trebui sa ti-l dea inapoi in candiano fara nici un fel de comentarii !! Depinde peste ce politist dai !!
Dar iti mai zic o chestie :
In general nu te opreste nici dreq doar pt folie decat dc vrea spaga pt ca am prieteni care au folie de ani de zile si nu i-a oprit nici dreq !! Depinde ce norok ai si cum conduci etc !!
Alegerea iti apartine !! Eu mi-am pus autorizata pt ca vreau sa fiu ok cu organele de control Very Happy(la cum conduc eu, !!!!) !!!


Cat despre legislatie citeste si tu decretul ! Oricum e o chestie cam in ceata din punct de vedere legislativ !! (Afaceri la nivel ceva mai inalt de genu' : hai ca iei si tu dc ma autorizezi sa pun folie !!) Ma rog !!!
Sper ca te-am ajutat !! Very Happy
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
citeste aici
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=232
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Alina...deci tu esti tipa cu celalalt Opel Corsa GSI rosu.Te-am vazut pe la Moxa.Si eu am o Corsa GSI rosie din 2005.Eu sunt super multumit de masina si mi se pare ca trage destul de tare.Iar tie iti consuma lejer...asta vara eu aveam 14.3 scris pe computer (schimbat la 6.000 rpm).
Iar daca cineva crede ca astra G de 2000 bate un Corsa GSI, poate facem o proba doua.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Visezi, tinere, eu le-am avut pe ambele (GSI-ul "vechi" e adevarat...) si diferenta la 180kmh este ca de la o trasura cu roti de lemn trasa de cai focosi pe pietris si un tren rapid pe sine perfect puse... Laughing
Si nu spun asta ca "sa ma mandresc cu a mea" , asa cum am mai spus-o, nu am participat nici la proiect, nici la executie si probabil ca am dat mai putin pe Astra decat tu pe Corsa... Exclamation
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Nu are nici o importanta cat ai dat tu sau eu pe masina.Iar daca esti asa de sigur, poate facem o intrecere.Eu n-am zis ca te fac, dar vad ca te dai in laturi de la o incercare si nu e frumos... Wink.Iar la 180 km/h am trecut de mult de 400 m, asa ca...buhuhu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR