Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • ciupsshar

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
salutare,
am achizitionat de curand o vectra c, gts, 1,8i. Masina seprezinta impecabil, dar are o mica problema la care nu-i dau de cap. Reglajul pe inaltime al farurilor se face automat prin intermediul a doi senzori de nivel, unul fata, altul spate care culeg informatii despre inclinarea masinii si trimit informatia unui modul de comanda pentru motorasele farurilor. Problema este ca defectul este intermitent si-mi apare in display pe odometru simbolul farului cu cele doua sageti sus-jos. La scanare cu op-com apare cod:
B3415 - Tensiune micã la sursa de tensiune senzor gardã la sol spate / faþã
(02) - Intermitent
Initial am crezut ca este de vina modulul pe care l-am si schimbat intrucat pe iesirea acestuia nu aveam cei 5V pentru alimentarea senzorilor. Dupa inlocuire simptomele sunt la fel. Am incercat o curatire a mufelor senzorilor. Posibil sa fie vreun senzor de nivel defect?
Va rog sa-mi dati ceva idei inainte sa ma apuc de cumparat si senzorii.
Cu stima.
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
pai e clar, ori contact imperfect ori e pe duca . interesant e sa vezi care din ele face figuri, vad ca nu se specifica in codul de eroare, iar din cate stiu, cu opcom nu poti citi valorile de inclinare unghi la sistemul de faruri adaptive / automate / levelling automat. (cel putin la mine nu merge)
  • ciupsshar

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
pai cu opcom pot vedea unghiurile de inclinare. Atunci cand eroarea nu este activa si am tensiune la senzori (5,1V), vad unghiul fata 49 grd., iar spate 61 grd. Cand apare eroarea, tensiunea este 0 iar unghiurile nu se mai vad.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu se mai vede nicio tensiune si niciun unghi? De exemplu mie nu imi arata absolut nimic in opcom dar AFL-urile merg bine mersi.

Daca dau eroare ambii senzori atunci e o problema de conectica comuna daca undeva firele de sub masina se intalnesc pana la intrarea in computerul de leveling (caruia nu ii stiu locatia), e putin probabil sa fie stricati amandoi si sa fie ambele mufe jegoase.trebuie sa fie un punct comun undeva
Skip ads

  • ciupsshar

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
punctul comun este modulul de comanda situat in stanga farului din partea stanga, prins de far. Acest modul primeste semnal de la cei doi senzori si tot el trimite comanda de reglaj la motorasele de pe faruri.
Eroarea de la mine spune ca acest modul nu scoate tensiune, adica tensiunea pentru cei doi senzori este 0. Acest modul l-am schimbat si tot acelasi cod de eroare este. Daca tensiunea este 0, inseamna ca unul din senzori da la masa (scurt). Cel putin asa gandesc acuma dupa inlocuirea modulului. Din cand in cand, prbabil cand nu sunt conditii de eroare, am tensiune 5,1V si vad in opcom si nivelul senzorilor.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
scoate mufele, da-le cu spray de contacte, fiind pe bascule, au tot jegul din lume. nu stii niciodata , poate daca faci asta se rezolva. Da cu spray si pe conectorul din modul. Nu prea are ce sa se strice, sau dupa ce faci operatiunea de curatare, sa gasesti de undeva un senzor functional si sa il schimbi pe una dni parti, vezi daca mai da.
  • ciupsshar

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am facut operatiile astea, dar nimic. Tind sa cred ca un senzor e bolnav. Ieri am desfacut senzorul de pe fata si curatat interior. Maine voi face la fel cu cel de pe spate. Pana atunci sap pe net dupa senzori second.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Ai schimbat suspensia de curand? Poate nu sunt calibrati.
  • lyon35

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2015

  • Mesaj Privat
buna la toti..am o mica sau mare problema...azi mi-am dus masina la tester pt ca mi sa aprins in bord becul cu autoleveling far...facut tester ,raspuns sa dus modul reglare far...intrebarea mea este unde se afla acest modul ..cu cine am vb pana acuma nu stiu as vrea sa imi cumpar acest modul si sal schimb dar fara sa stiu unde este degeaba il iau...v-as fi recunoscator pt orice raspuns ...multumesc anticipat
  • ciupsshar

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Modulul de autoleveling se afla in partea stanga a farului din stanga, prins de far. Locul ala nu prea este "safe" pentru modul intrucat eu am observat ca o parte din apa care se scurge de pe capota se cam scurge pe el.
  • P. Costi

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Astra 2002 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Salut! Am montat xenon original ( cu autoleveling + bloc) pe opelul ( astra G) meu insa am intampinat niste probleme. Nu se autoregleaza farurile. Se aude cateodata o miscare a motorului insa nu face ce trebuie. Are cineva o schema cu firele care vin de la senzorul ( cantarul) autoleveling? S-ar putea ca nu am legat toate firel unde trebuia.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR