Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • corsa77

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Vand Opel Corsa 2002 1.7 DI 5 usi alba 58.0000 km
AC, EPS, alarma
am schimbat deja timoneria.

6500E.
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu am fost ceva mai fericit, desi am schimbat timoneria cu modelul nou metalic (280ron+40ron mecanicul), cu directia nu am avut probleme si sper sa nu am, are 61000 masina, dar functioneaza impecabil, iar la suspensie doar bieletele anti ruliu au avut belele (80ron+30ron mecanicul). Acum trebuie sa schimb sabotii spate (95ron+xx ron mecanicul), in rest filtre si ulei la fiecare 10k km.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
O sa fiu scurt. Prietena mea vrea o Corsa B de prin 98 - 99. Ideea e ca desi sunt fan opel Wink nu prea am avut de a face cu modelul Corsa si nu am nici un prieten care sa detina Corsa B ci doar C din 2003.
V-as ruga frumos daca imi puteti spune care sunt punctele slabe la acest model. (No offence dar orice masina are puncte slabe.) Ma intereseaza pentru ca as vrea sa stiu la ce sa fim atenti in alegere.
Multumesc.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Parerea unui posesor de CorsaC... Corsa B e de doua ori mai fiabila, si nu are defecte tipice.
Skip ads

  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Multumesc Lexxx. Astept in continuare sfaturi mai ales in legatura cu elementele la care trebuie sa fiu atent la achizitie (tabla, articulatii etc.)
  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare! cum aflu daca masina mea are ABS?? pt ca cei de la care am cumparat-o mi-au spu ca are... dar atunci cand pun frana nu se simte nici un simptom de ABS (nu tremura pedala, suiera pe strada).
De mentionat ca am un Corsa C din 2001 motor de 1.2 55 kw... etc
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu, ce sa-ti zic, tabla e usor de verificat, ochiometric, pe alocuri poti sa desfaci un pic chederele sa vezi cam cat de usor se desfac, si cum sunt imbinarile dedesupt sa nu fi fost busita masina.... La articulaitii e mai complicat dar o bucsa dusa nu trebuie sa te sperie, ca nu sunt foarte scumpe. Sa te mai uiti la lonjeroane sa fie perfect simetrice, si sa nu fie lovita pe dedesupt si daca tot te uiti sub masina sa nu aiba urme de ulei scurs, sau alte lichide, sa ascuti motorul sa nu aiba zgomote aiurea, tzacanit etc. si eventul sa-i masori compresia la un service, trebuie sa fie intre 12-16 atmosfere cu motorul rece si 10-15 atm cu motorul cald, iar aceasta sa fie similara la toti cilindrii. Grija si la directie sa vireze usor si fara zgomot, sa nu ai joc semnificativ in volan.


Dumi, daca nu ai un simplu distribuitor de frana in dreapta motorului vis-a-vis de cutia cu relee ai abs, daca acesta nu functioneaza pot fi alte cauze, nu ai cumva aprins becul de abs in bord?

In fine, daca ne intalnim vreodata iti zic eu daca ai abs sau nu....
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salutare. Sunt nou-venit pe forum. As dori sa-mi achizitionez in curand un Corsa SH, de prin 2002-2003 cu aprox. 50-60 de mii km la bord. La ce ar trebui sa ma uit cand il cumpar. Mai mult, ce probleme ar putea sa-mi faca. Distributia am inteles de la diversi ca ar fi pe lant la Corsa!?
Va multumesc anticipat pt sfaturi. Orice alte sfaturi sunt binevenite.
Skip ads

  • malekAdi2

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Daca vrei o super masinuta,impecabila si care merge ireprosabil...cauta in garajul meu.E din 2001...o gasesti postata la Vanzare-Cumparare.
Poate ne intelegem...
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
La motoarele de 1.0 s 1.2 e cu lant; la 1.4 e cu curea. Problemele apar la timonerie si caseta de directie. La caseta nu e regula dar la timonerie pentru modelele pre-2003 e sigur daca nu a fost deja inlocuita. Motoarele de 1.2 si 75 cp sunt foarte fiabile (in afara de debitmetru nu prea pica nimic), iar cu cel de 1.4 90 cp (si acesta foarte fiabil) poti nimeri echipare sport, cum e al lui malekAdi2. Motorul de 1.0 e cam subdimensionat pentru masina (1040 kg masa proprie) si consuma cam la fel cu cel de 1.2 dar e ok si acesta daca conduci numai in oras. In rest da si tu un search pe forum ca s-a mai discutat.... Bafta la cumparare si felicitari pentru alegerea facuta.
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Multam' fain de sfaturi - intr-o saptamana doua ma duc la Timisoara sa "agat" un Corsa.
@Adi - m-am uitat la anunturi, dar caut ceva mai nou si cu mai putini km - eventual necirculata in RO. Merci oricum de oferta si spor la vanzare.
  • avlsystems

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
VAND OPEL CORSA C ADUSA RECENT GERMANIA 88000kM 1.7 DTI 2001 7000 EU
Skip ads

  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am achitionat o jucarie din asta acum 3 saptamani, 44kkm cu 6650euro, adusa din Luxemburg, nivel de echipare Sport. Pana acum sunt super multumit de masinuta. Am mers cu ea si in afara, dar mai mult de 160kmh nu i-am dat de frica camerelor de pe A2 Evil or Very Mad Oricum nu aveai niciun fel de senzatie nasoala la viteza aia. Super stabila si super silentioasa, desi e diesel.
  • alex2k6

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.9 CDTI 150 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Salut,
Pe prietena mea o tot bate gandul la o masinuta micuta si ma gandeam la o Corsa. Pe mobile.de am vazut Corse cu motor pe benzina micut si in jur de 100k km incepand de pe la 3000 de euro. Am inteles ca, cu tot cu vama si restul cheltuielilor, mai cresc cu inca aprox. 1500. Merita? Sau cele care sunt atat de ieftine acolo sunt prea uzate?
M-am mai uitat si as mai putea sa aleg intre Polo, Fiesta si Corsa, unde Polo e clar mai scump.
Aveti vreo sugestie?
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
O Corsa buna in .de e in jur de 5000 de euro - cu TVA si accize la vama, te duce in aprox. 6500.
  • Corsa_1.2

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Parerea mea sa iei polo sau fiesta
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sfatul meu este sa cumperi anul asta o Corsa sau Agila cu motor de 1.0l ca ai consum mic si asta este si va fi foarte important.
Ai sa vezi ca in Germania masinile cu consum redus si euro4 nu scad la pret datorita anilor si kilometrilor cum se intimpla cu cele mari.
Si cei din vest s-au saturat de taxe si benzina din ce in ce mai scumpa si au inceput sa se orienteze la masini cu litraj mic, taxe mici datorita noxelor si costuri de intretinere accesibile.
Fa si tu un calcul cit scoti numai din economia de combustibil.
Agila mea de 1.0 ia 6 in oras si 4.5 afara. Colegii cu diverse masini de 1.4 1.6 ... nu scot sub 9 niciodata. La 100.000km la preturile de acum la benzina ai o economie de 3.000 euro si daca mai aduni si diferente de pret la taxe, preturi piese, consumabile ajungi ca se face de inca o masina.
Nu are sens sa cumperi una mare, lunga, puternica ca 95% din drumuri tot in oras le faci. In plus iarna nu-i ca vara si cele mari derapeaza repede. Eu cu Tico urc pante cu zapada si gheata de las in urma si Mercedes, Vectra...... chiar daca nu schimb cauciucurile. La Agila si Corsa in schimb trebuie iarna schimbate cauciucurile. Urca in Agila si ai sa vezi ca iti parerea, ai spatiu interior imens...
O masina gen Agila sau Corsa buna cu 70-100.000km nu o gasesti decit de la 4.500-5.000 euro. Cauta pe auto.de si ai sa vezi. Vezi ca s-a mai scris cum se verifica o masina la cumparare....
De la anul cresc taxele de inmatriculare tare de tot asa ca drum bun !
  • alex2k6

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.9 CDTI 150 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Mersi de raspunsuri.
Tot la ceva mic ma gandeam in ideea de consum si taxe mici.
Nu stiu exact ce schimbare o sa aduca noile taxe. Acum , din cate stiu, la o Corsa mai ma costa inca vreo 700 taxele. De la anu o sa fie mai mult?
Adica e si taxa mai mare si mai pierzi si din cauza cu nu mai recuperezi tva-ul dat fiind ca nu mai scoti masina din uniune?
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
alex2k6 a scris:Mersi de raspunsuri.
Tot la ceva mic ma gandeam in ideea de consum si taxe mici.
Nu stiu exact ce schimbare o sa aduca noile taxe. Acum , din cate stiu, la o Corsa mai ma costa inca vreo 700 taxele. De la anu o sa fie mai mult?
Adica e si taxa mai mare si mai pierzi si din cauza cu nu mai recuperezi tva-ul dat fiind ca nu mai scoti masina din uniune?

Ideea e ca o data intrati in uniune, nu mai ai ce TVA sa recuperezi pt. ca il platesti acolo si nu-l mai platesti aici. Practic nici vama propriu-zisa nu se va mai face, vor exista doar acele taxe de inmatriculare (pe care oricum probabil nu le vei plati la vama ci la RAR).
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mai nou imputitii astia au schimbat taxele vamale si acciza ca nu o sa astepte ei 01.01.2007 pentru noile taxe de inmatriculare, pina atunci se umplea tara de masini.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR