Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mult. De la o varsta nu mai avem timp, familie, servici, luptam pentru supravituire. Cand mi-am luat masina am avut rabdarea sa dau jos bordul pentru a vopsi rama ceasurilor.... acum nici la spalatorie nu o duc.

Dupa ce m-am intoras cu ea mi-a mai curatat bujiile, fisele, dar tot ramane un cod, ceva cu tensiunea (?), mi-a zis ca e bobina dar nu e 100% sigur.
M-ar costa 300 bobina noua plus fise, dar cumnatul meu si-a dezmembrat Verctra din '99, dar cu motor de 2000 pe benzina si mi-a dat bobina si fisele dar acum nu stiu daca se potrivesc, s-a intunecat si nici n-am avut imbus stelat la mine, asa ca am lasat masina undeva in drum.
E posibil ca bobina lui sa scoata alti curenti sau... sa aiba parametri diferiti? Constructiv arata altfel, n-am apucat sa probez nici fisele ca m-a laut cumnatul cu masina si m-a dus mai aproape de casa, nu ma intereseaza sa se potriveasca pe aceleasi suruburi, daor sa functioneze.
Cat despre montat cred ca ma descurc ca e la vedere, am mai schimat singur cateva piese la ea, iar la bobina nu sunt decat maxim 4 suruburi.
Skip ads

  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Bobinele nu par a fi identice, posibil sa aiba si alte valori. Ce cod de eroare ai?
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
din pacate n-am vazut niciun cod numeric, doar ceva de genul: voltage level, ceva cu injectia pe 1-4, adica pe 2 cilindri.
Se pot masura bobinele? Sa zicem ca mufa s-ar potrivi si as putea sa o alimentez. Ce ar trebui sa masor?
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
A mai avut un cod si pe 2-3 dar a disparut dupa curatarea fiselor ca erau pline de ulei, nu stiu cum a ajuns uleiul in fisa si pe capul bujiilor.
Skip ads

  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am schimabt bobina cu alta noua, acum merge dar la relanti, in 800 turatii sacadeaza. Sa fie de ca codul de eraore nesters? Vad ca becum nu se mai aprinde in bord.

Editez postarea ca se aduna prea multe, l-am sunat pe Cristi, baiat bun, i-am zis ca am schimbat-o si ca trepideaza si mi-a dat si solutia sa dispara acea eroare, am sa vad daca fara curent se sterge de la sine.
  • amadeusmbi

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salut,
Va rog recomandati-mi un service CU FACTURA sa schimb distributia. Exclus (si nu ma refer la bani) AutoCrew, Ande M. Pompa de apa e schimbata anul trecut.
Opel Corsa C 2001 1.2.

Multumesc
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Amadeus, cu putin timp in urma, am schimbat distributia la o agila cu motor de 1.0. Iti recomand chitul Ruvile, pe piese au stantate GM si INA.
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
El vrea recomandare pt service.
Skip ads

  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am vazut ce vrea dar sigur nu-i strica informatia legata de producatorul distributiei.
  • amadeusmbi

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc Radovan. Nu tin sa fac economie, e masina care trebuie sa faca treaba, bagam calitate sa nu pierdem timpul prin service. Problema e ca nu gasesc un service care sa fie serios, sa nu stau eu langa mecanic ca sa-mi puna ceea ce trebuie. La AutoCrew mi-au deblocat pompa de benzina cu cateva lovituri si mi-au facturat pompa noua. Am platit si am plecat... Dupa 2 luni mi-am schimbat-o singur. Insa nu am timp si de asta platesc. Dar n-am cui...
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
suna-l pe cristi banana, ai numarul mai sus. e baiat super ok. ii spui ca vrei factura
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai sti ce simpu este de schimbat, ai schimba-o singur.
Skip ads

  • CBagrii

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salut, imi puteti recomanda un service in Iasi unde sa fac o verificare amanuntita la un Opel Insignia (vreau sa il cumpar), as vrea o verificare atat dpdv mecanic cat si estetic (elemente vopsite etc.) + diagnoza.

La reprezentanta la Ande din reviewuri, nu prea am incredere.
Multumesc anticipat.
  • ikebana2012

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salut! Unde as putea verifica presiunea la pompa de benzina, in Iasi, la un Astra F din 1996? Multumesc.
  • Cosmo2011

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Salutare! Proaspat membru si posesor de Insignia Cosmo 2011, motor 1796 cmc, intampin urmatoarele probleme:
-cod eroare 3 in bord
-martorul “shift” se aprinde/stinge intr-un mod ciudat, haotic
-extrem de lenesa, fara putere deloc (mi-e teama sa ma lansez in vreo depasire)
-consum de combustibil mare
Nu stiu daca este vreo legatura intre cele de mai sus, dar va rog sa imi recomandati cui sa ma adresez pentru rezolvatea problemelor plus o revizie.
Multumesc anticipat!
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Imi recomandati un service unde sa pot schimba caloriferul de caldura la Astra mea. Multumesc!
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Daca citesti recomandarile de mai sus ai sa vezi service-urile recomandate.
Opelis, Cristi - Banana - pe astea le stiu eu mai ok
  • Frezzy

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Aveti grija cu reprezentanta Opel din Iasi din Letcani .Prin septembrie anul trecut am schimbat o distributie si pompa de apa la ei si a inceput sa mi vibreze bordul si sa se auda un zgomot la o anumita turatie.Am fost inapoi la ei si au spus ca e posibil sa fie de la burete care preia vibratiile nu stiu ce vorbea domnul acela in camasa.M-am certat cu ei spunandu-i ca masina era buna si nu se auzea nimic inainte de service dupa care mi au recomandat sa dam comanda pe banii mei de acel burete si sa se mai uite iarasi.Eu fiind din Austria nu am mai avut timp eram in concediu si am lasat o balta m-am zgarcit la niste bani crezand ca scap mai ieftin in Romania dar se pare ca reprezentantele tot varza sunt ( mai bine zis oamenii) .
  • corsarul007

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Un service in Iasi unde poate repara un compresor AC cu motor de 1.7 101 cai?
  • alexz.style

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare! Am nevoie de o recomandare de service (doar in IASI) pentru schimbarea pompei de injectie la o Zafira (Y20DTH). Ma poate ajuta cineva? Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR