Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • SergioARG

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salutare .
Detin o Zafira A , culoare albastru inchis . As avea cate intrebari despre curatenie / intretinere :

1. Este ok daca folosesc siliconul de bord si pe exterior ex. barile de pe plafon , manere , stalpii negri dintre portiere , etc . Daca ploua pe ele se inalbesc ?
2. Am facut tot interiorul cu silicon , iar acum contrastul dintre plasticul lucios si tapieterie este mult prea mare . Cu ce as putea spala toata tapiterie , scutura praful din ele , mocheta ?
3. Cu ce pot curata geamurile care au folie fumurie pe interior ? Ca am inteles ca nu e ok sa dai cu solutie de spalat geamurile .
4. Zgarieturile mici dar si cele mai mari , ies in mare parte la polis?
5. Ce solutie exista de dat pe geamuri , ca sa nu mai stea apa pe ele ? Pe toate .
6. Cum pot regla duzele care " scuipa " solutie pe parbriz sa nu-mi mai stropeasca tot plafonul ?

Multumesc.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut

1. Nu este ok sa folosesti siliconul pt exterior; va atrage praful si mizeria multt mai repede ; pe interior nu trebuie sa exagerezi...
2. Nu trebuie sa exagerezi cu siliconul pe interior ; eu perosnal nu folosesc asa ceva ; tapiteria o poti curata cu sprayuri dedicate din comert ; recomand sonax, atasez si un lin :http://www.pro-detailing.ro/sonax-interior-cleaner-solutie-curatare-tapiterie-p-240.html ; mocheta o poti curata cu bio carpet ;
3. Poti da cu incredere cu solutie pt curatat geamurile...
4. La polis ( unul profesional, care costa ~ 300 lei la un centru specializat de detailing, nu la spalatorii auto unde tigani cu 2 clase se apuc ei sa iti frece masina " bini di tot tati " ) ies zgarieturile fine, cele care nu se simt cand treci cu mana peste ele ;
5. Rain X
6. Cu un ac

iti recomand cu incredere acest site : http://www.pro-detailing.ro/ ; au numai produse de calitate ; sau incearca produsele de la Sonax / Chemical Guys / Turtle daca le gasesti mai ieftina in alta parte ; iti las site-ul si pe PM ca poate se gandeste cineva ca fac reclama...sper ca te-am putut ajuta, bafta !
  • gheorghita.cristian

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Imi poate face cineva o recomadare pentru o firma unde pot face un detailing interior ? Evident la un pret cat de cat decent..pana in 300 RON.
Sunt destule in Bucuresti...si mult prea laudata Expert Detailing..dar preturile din punctul meu de vedere sunt exagerate.
M-as incumeta sa fac singur toata treaba dar as vrea o aspirare umeda-uscata a tapiteriei si nu doar ca nu detin aspiratorul dar nici nu as face-o in spatele blocului.
Ceva recomandari ?
  • bobotz

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2012 A13DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Eu cred ca treaba asta cu detailingul interior este over rated si din cate am observat firme specializate in asa ceva s-au lasat pagubase din lipsa de comenzi (in loc sa scada un pic pretul si sa isi formeze piata), de aici si megapreturile de la marii prestatori (wtf: patru oameni daca pun impreuna 4-5 sute de lei cat costa pe la astia, isi iau un mega aspirator si un mega aparat cu presiune si il folosesc pana la adanci batraneti).
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR