Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • ovid33lu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2013

  • Mesaj Privat
posesor opel astra g 1.616v 2001. 145 000km , in urma cu o saptamana cainele mia mancat semnalizarea de pe aripa dreapta ,din greseala am aruncat firele in gaura inapoi neizolate.dupa scurt timp intro zi cand mergeam a picat tot bordul,nu mai aveam semnalizari ,nu imi mergea bricheta auto,nu mai aveam lumina in interiorul masini,numi mai arata cati km am in bord .acul la benzina nu se mai ridica ,aveam numa pozitie si faruri si claxon si casetofon.nici pe avari nu mai mergea...am duso la un om si sa uitat si mia schimbat ceva sigurante si acum merge tot in afara de semnalizare.releul de semnalizare ticaie pe avari normal, cand dau sa semnalizez ticaie da foarte rapid si bine inteles nu semnalizeaza nimic ,nici stanga nici dreapta,....azi am observat ca numi merge nici bricheta iara.nu stiu acum ce problema are,ma gandesc sa fie probleme cu masa masini ,baterie am e plina ...ma depaseste problema ,sper sa numi mai arda vreo siguranta ,astept parerile dumneavoastra,va multumesc.
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Acum un lucru e cert, marea problema e cainele, a doua ca si ordine e proprietarul, cu a lui "usurinta" sau cum sa-i zicem, "nepasare" in materie de fire. Pentru restul exista electricieni responsabili cu experienta in Opel.
  • valiftw

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2013

  • Mesaj Privat
E putin probabil sa ai masa intrerupta intre cutie si caroserie dar se poate!
Cu semnalizarea iti cupleaza repede releul fiindca nu-ti merg becuriile din fata sau din spate verifica instalatia de la semnal firele,becurile ce mai ai pe acolo mufe etc, cu bricheta in general de la siguranta se intampla.
  • spasski

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema cu becul de semnalizare aripa dreapta (Opel Astra F 1998 berlina) si poate ma ajutati un pic daca stiti: becul de semnalizare are firele taiate pare-se (cam 25cm lungime de la bec pana in capatul taiat) si problema este ca nu gasesc unde naiba sa le cuplez, am sperat ca vad in interiorul aripii (cu ajutorul lanternei, pe langa plasticul ce apara zona de noroi si apa) unde ar fi firele sau locul unde le pot cupla, si nu am vazut nimic din pacate. Aveti vreo poza cum arata interiorul de dupa aripa drapta fata, sau vreo idee? Nu m-as pune sa dau aripa jos fara sa stiu cam ce e pe acolo...
Skip ads

  • rider1

  • Mesaje scrise: 704
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Da jos aparatoarea de noroi, altfel nu faci treaba.
  • spasski

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am avut o tentativa s-o dau jos, dar parea cam dificil, avand o prindere de carcasa in colt in partea de jos (paralela cu asfaltul) destul de ciudata (nu e surub, e un fel de nit din plastic). Am reusit destul de bine sa ma uit acolo in interior, dar n-am vazut fire. Probabil am sa insist cu aparatoarea, daca nu mai gasesc alte raspunsuri.
  • rider1

  • Mesaje scrise: 704
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Da doar aparatoarea de noroi. Carcasa aia vine peste claxoane, ce treaba ai cu ea, e prinsa separat. Scuze, am vazut dupa ce am scris ca e vorba de F. Pune si tu o poza, poate iese ceva.
  • spasski

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Atasez aici o poza unde eu vad ca nu am cum sa scot aparatoarea de noroi decat daca dau cumva jos nitul sau surubul acela din plastic. Nu prea am cum sa-l apuc, ca nu are taietura sau cruce pe mijloc, si nu am reusit sa-l rotesc cu mana. Ce ma sfatuiti, stiti vreo alta varianta? Sa-l tai pur si simplu si apoi sa sper ca prind inapoi aparatoarea cu ceva sarma izolata sau cu poxipol?




  • spasski

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Se pare (din auzite) ca acel nit e de fapt un capacel de plastic ce vine peste un surub, deci in cazul acesta pare simplu.
  • rider1

  • Mesaje scrise: 704
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Nu e nici un capacel peste surub, sau ce ai mai auzit tu, nu se suceste, impingi in centrul lui si o sa iasa un bolt mic pe partea cealalta. Ai grija, boltul ala mic se pierde usor.Cand montezi la loc , bagi butonul in gaura si dupa infigi boltul ala mic.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR