Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • gi0

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2014 ?
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa fac casco macar un an,pana se mai obisnuieste sotia cu masina?
Ce tip de casco ar fi indicat si ce asigurastor mai serios cunoasteti?
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Depinde de bugetul pe care vrei sa-l aloci .
Casco full e scump. Studiaza un pic cum merg treburile in zona asigurarilor.
Este sectiune dedicata. Legislatie Asigurari Taxe https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=85
  • gi0

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2014 ?
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Pentru o masina noua nu este indicat sa faci casco full,macar un an?
Suma de asigurare o fixeaza asiguratorul,ce conteaza ce buget am eu?
Din ce am citit la topicul taxe si asigurari,am inteles ca toti sunt o apa si un pamant,dar ca City si Tiriac ar fi,totusi, asiguratori mai seriosi.
Pana vine masina am timp de gandire si sper sa fac o alegere buna.
Inainte de a alege o masina am cautat vreo trei luni pe internet,doar la opel nu m-am uitat.
La aceeasi bani puteam lua suzuki sx4,si am fost foarte aproape de achizitionare.
Am zis...hai sa intru si la opel...de curiozitate si parca m-a hipnotizat astra.
Recunosc ca mi-am dorit noul astra de cand a iesit,cred ca acum 2-3 ani,cand i-am luat fetei corsa.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Cand am zis de buget vorbeam de bugetul tau personal....
Cunosc destui care se imprumuta de bani sa faca chiar si RCA obligatoriu...
Ma refeream ca tu iti stii posibilitatile financiare....si tot tu dispui de cum ai sa-i cheltui.
Casco full e bun tot timpul nu numai un an.
Skip ads

  • gi0

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2014 ?
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Nu ma mir deloc ca lumea imprumuta banuti,la salariile din tara...
Probabil ca voi face ambele asigurari in acelasi loc,si cred ca la Tiriac...
Inca nu stiu,astept si propunerea celor de la opel.
  • gi0

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2014 ?
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara.
O intrebare;pot cumpara masina pe numele sotiei daca masaina veche este pe numele meu?
  • gi0

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2014 ?
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Sfanta sarbatoare a Invierii Domnului sa va aduca cele 4 taine divine:incredere,lumina,iubire speranta.Lasati lumina sa intre in casa sufletului vostru si va veti simti cu adevarat impliniti!
PASTE FERICIT TUTUROR !
  • gi0

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2014 ?
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Domnilor,va anunt cu bucurie ca a venit masina.Sotia spune ca e frumoasa si puternica.
Mai afirma insa ca este cam mare si incearca sa se obisnuiasca cu ea.De fapt este mai lata ca Dacia 1310,la lungime doar cu 8 cm mai lunga.Circula putin cu ea,inca nu a terminat actele si trebuie sa schimbe numerele.A facut ambele asigurari la Tiriac, casco cred ca e full,(am uitat sa o intreb) si a obtinut un discaunt.Oricum, oriunde ar fi obtinut discaunt pentru trei asigurari.
Singurul regret este ca nu am cerut senzor de parcare,in rest cred ca este ok pentru cerintele noastre.
Va urez numai bine tuturor.
DOAMNE ajuta !
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
sa o stapaniti sanatosi si fara incidente
  • gi0

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2014 ?
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2014

  • Mesaj Privat

Multumesc mult !
Aceasi urare tuturor posesorilor de opel,si nu numai !
Numai bine!
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
sa o folositi multi km fara incidente.
ai ales bine pana la urma motorizarea, nu rupe astfaltul, dar nici nu lesina pe drum.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Felicitari si macar un milion de km fara incidente.
E sexy !
Skip ads

  • gi0

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2014 ?
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Daca fac o corelare motor 1,6 si consum,nu stiu cat de bine am ales.
Dar nici turbo nu era indicat pentru sotia mea,mai bine zis nefolositor pentru cati km facem noi pe an...
Ca si dotari i30 si sizuki x4 era full fata de astra,si parca la consum mai mic la aceeasi motorizare.In schimb cred ca avem mecanici mai buni pentru opel decat pentru hyundai.In plus de asta toata lumea m-a sfatuit sa iau opel,si inca un plus,de cand an vazut astra hatchback,de atunci mi-am propus sa o cumpar.
Nu imi pare rau pentru alegere,mi-am indeplinit visul,cei drept,cam tarziu.
Si nu am mai pus un lucru,pentru ca sotia a refuzat categoric,comenzile sistemului de muzica pe volan,si bineinteles ca nu este usb.A spus ca nu trebuie aruncati bani pe ceva pe care ea nu il foloseste.II place sa conduca in liniste si sa auda motorul in functionare.Fiind masina ei,nu m-am opus.Si acum poti asculta si radio...
Cu stima.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
in oras ia peste 10, functie de trafic, eu sub 10.5 nu am coborat in oras, banui ca si cu motorul de 1.4 tot pe acolo e consumul, asa ca poti sa fii linistit de alegere.
dupa mine I30 arata mai bine ca astra la exterior, in interior nu l-am vazut.
  • gi0

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2014 ?
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Nu am facut o comparatie ,dar dupa mine ambele sunt frumoase iar la interior i30 pare mai simpluta,astra mi s-a parut mai eleganta.Am fost foarte aproape sa iau i30,insa cateva cunostinte mi-au spus ca au intampinat probleme cu servisul,desi masina era in garantie.Cred ca se poate intampla la orice firma.Dar stiti cum este,gusturile sunt impartite si faptul ca foarte repede apar noi modele...
Nu prea imi dau seama care este diferenta intre modelul 2012 si 2014 la astra hatchback.
Cu stima.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
gi0 a scris:Daca fac o corelare motor 1,6 si consum,nu stiu cat de bine am ales.
Dar nici turbo nu era indicat pentru sotia mea,mai bine zis nefolositor pentru cati km facem noi pe an...
Ca si dotari i30 si sizuki x4 era full fata de astra,si parca la consum mai mic la aceeasi motorizare.In schimb cred ca avem mecanici mai buni pentru opel decat pentru hyundai.In plus de asta toata lumea m-a sfatuit sa iau opel,si inca un plus,de cand an vazut astra hatchback,de atunci mi-am propus sa o cumpar.
Nu imi pare rau pentru alegere,mi-am indeplinit visul,cei drept,cam tarziu.
Si nu am mai pus un lucru,pentru ca sotia a refuzat categoric,comenzile sistemului de muzica pe volan,si bineinteles ca nu este usb.A spus ca nu trebuie aruncati bani pe ceva pe care ea nu il foloseste.II place sa conduca in liniste si sa auda motorul in functionare.Fiind masina ei,nu m-am opus.Si acum poti asculta si radio...
Cu stima.



sincer nu cred ca ai facut alegerea CEA mai buna in legatura cu motorizarea

chiar daca mergi in limitele legale + plusul de cuplu dat de turbo te ajuta oricand si oriunde
in plus de asta avand plaja mai mare de cuplu => mai putine schimbari de viteza= happy wife Smile

si la drumuri lungi vei observa, la depasiri unde cuplu face totul sau cand masina e incarcata o sa se simta bine cuplul scazut. eu am 1,4 turbo dar daca o incarc (4 oameni (a se citi niste baieti ca bradu ) plus bagaje grele)....se simte ca e gatuita , cu toate astea si mi se pare cea mai ok alegere pentru motor in conditiile date.... nu e nici racheta dar nu e nici lent.... iar consumul e ok zic eu....
consumul nu va fi niciodata cel dat de producator, la orice ai lua......

oricum alegerea a fost facuta ... eu zic ca nu o va dezamagi pe nevasta Smile

sa o stapaniti sanatosi din nou
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
oare turba ala nu va aduce probleme de fiabilitate si costuri suplimentare in viitor ?
  • gi0

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2014 ?
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Orice turbo aduce probleme mai devreme sau mai tarziu,si nu este nici ieftin.Asta nu inseamna ca nu e bun.
Eu am considerat ca nu merita banii,la fel consider ai acum.Nu plec de pe loc racheta si nici nu fac depasiri ca in filme.Am facut destule drumuri cu corsa 1.2,plina, si a mers foarte bine,chiar daca uneori e lenesa ...
Domnilor,pentru 50km pe saptamana,uneori pe luna,chiar nu merita turbo.
Voi vedea cum se descurca sotia referitor la cuplu si turatie...
Cu stima.
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Eu am sedanul de 1.4 100cp.
Intr-adevar nu are cuplu mare(130N la 4000 rpm) si nu te baga in scaun la accelerari bruste(ma rog, nu prea accelereaza brusc de fapt Very Happy ) dar e o masina decenta daca nu esti racer prin oras.
Consum 8.2 deocamdata dupa 800 km parcursi(dintre care 280 in afara). Eu zic ca e ok. 1.6 consuma in jur de 10.
Recunosc ca am mers cam la limita cu turatia, schimb pe la 2500 si ajunge la 1800-2000 in treapta superioara.

Per total daca te intereseaza consumul e foarte bun motorul asta, daca iti permiti un motor turbo de 140cp e bestial, dar tine cont ca iti consuma mult mai mult(am citit si de consumuri de 12%) si pot sa apara defectiuni la turbina.

PS: As putea sa compar opelul asta cu o dacie 1310 cu motor 1.4 75 cai. Ideea e ca opelul are 1450 kg si dacia vreo 800. De aici si "lentoarea" masinii... Dar cum spuneam, mai mult de atat mie nu-mi trebuie, nu fac curse prin oras si nici in afara!
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
am zis, nu tre sa fii racer, sa ai turbo e pe principiul mai bine ai sa fie acolo cand ai nevoie decat sa iti trebuiasca si sa nu ai Smile
poti si cu motorul de 1,6 sa mergi ca nebunul. era vorba de confort si siguranta

e clar ca motorul turbo fiind mai complex are sanse mai mari sa se strice logic ...nimic nu poate bate la fiabilitate un motor aspirat

oricum motoarele turbo sau nu , in ziua de azi sunt facute ok cam la orice marca .....pica cam ce in jurul lor Smile

@ alex....consumul tine si de cum mergi .... eu dupa 38k km am un consum de 8,5-9 in oras si de 7-7,5 in afara
In afara merg in general cam cu 120-130 pe pilot automat pentru ca cam asta e viteza in treapta 6 la 2500ture , daca as merge in limita de 100-110 adica 2000 ture scade spre un 6l ....evident pot face si consumuri de 15% daca vreau si o calc pe coada. dar la un mers regulamentar 12% la motorul asta nu am vazut


LE : deja o dam in offtopic Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR