Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • 50 cent

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Salutare!

Am un astra g 1.6 8v si din cand in cand se aude un bazait puternic din partea dreapta in zona rotii din spate a masinii . Ce poate fi ? Sunetul apare din senin.Cand sunt in masina abia il aud , dar cand sunt afara e foarte tare. Pe bord nu mi se aprinde nici un bec . Inca ceva .... bazaitul nu e constant ,apare numai cand il apuca,cateodata e de lunga durata (cateva secunde) cateodata e de scurta durata, foarte scurta .. Smile
Ce ar putea fi de vina? Abs-ul ?

Multumesc anticipat!


Ultima modificare facuta de 50 cent la Joi 17 Oct, 2013 6:36 pm, modificat de 4 ori in total
Skip ads

  • horheus

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
fii un pic mai precis. e un bazait de tip electric sau altfel? se aude de la roata sau nu?

ce poate fi acolo?? pompa de benzina, pompa de spalare a geamului spate (cred)..altceva?
  • 50 cent

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
horheus a scris:fii un pic mai precis. e un bazait de tip electric sau altfel? se aude de la roata sau nu?


E cam de tip electric si vine din zona rotii , nu-mi pot da seama exact nu se prea aude din interior .
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Este pompa de benzina, nu prea ai de ce sa te sperii. Si la mine si la o gramada de prieteni de ai mei suna tare; se spune ca ea suna cel mai tare cand nu mai ai benzina multa sau cand e pe terminate. Oricum, cum spuneam, si la mine suna tare si totusi n-are treaba.
Skip ads

  • 50 cent

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Hmm..la asta ma gandeam si eu dar nu prea cred ca e de la pompa, pentru ca sunetul e ... un bazait puternic si ascutit ce vine chiar din zona rotii si nu e permanent .


Eu banuiesc ca e suspensia ... amortizorul sau arcul.... Question
btw.... suspensia e pe gaz .

Ar putea fi asta o cauza ? (Montare proasta sau fabricatie proasta , etc .)
  • Corneliu Panait

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Da roata jos si verifica sa nu fie vreo sarma agtata pe acolo. Ridica masina pe elevator, invarte roata, pune frana, asculta atent orice inceput de zgomot ciudat. De exemplu, la mine erau de vina placutele de frana spate. Nu se auzea zgomotul tot timpul. Placutele au o tabla indoita pana la nivelul maxim de uzura, astfel incat sa scoata acest zgomot in momentul uzurii maxime. Cretina chestie ... nu inteleg de ce nu au pus senzor de uzura?!?!? In sfarsit, din experienta, cam acestea sunt sfaturile mele ...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR