Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
La masina mea,(Vectra c prefacelift) Intentionez sa fac o conversie la faruri! Acum am doar xenon din fabrica cu autoleveling dar fara afl si intenstionez sa cumpar niste faruri care au si AFL! Intrebarea este ce imi mai trebuie pe langa faruri in sine ca sa fie functionala functia de cornering? Si daca droserele si computerele de pe farurile cu xenon simplu se potrivesc la cele cu afl sau trebuie sa le iau cu totul?
Skip ads

  • johnnyliv

  • Mesaje scrise: 601
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Ai nevoie de un nou UEC. Din cate stiu instalatia de xenon pe AFL e pe far.
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pai si la cele fara AFL instalatia xenon e tot pe far doar ca am senzatia ca mai e un computer pt AFL in plus!
  • deleted-23844

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am avut discutia asta cu mecanicii de la reprezentanta. Pentru conversia de la xenon la AFL nu este nevoie de foarte multe modificari. Farurile ar fi de preferat sa le schimbi cu unele complete, deoarece au niste module care sunt diferite la AFL. Sunt cateva fire de tras din mufele farurilor spre masina, unde va trebui sa schimbi modulul de control cu unul pentru AFL, tu in momentul de fata avand modul AHL.. Avand in vedere ca ai deja xenon cu autoleveling (AHL), CIM-ul este compatibil si cu AFL.

Dupa instalare iti trebuie o sesiune de Tech2 pentru activarea sistemului de cornering.
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
trebuie sa ai si farurile echipate cu AFL. AHL-ul doar "stie" sa mute pozitia sus / jos in functia de incarcarea masinii si-atat. Asta inseamna ca ai scapat de instalarea senzorilor de pe bascule . farurile cu AFL au un cerc albastru/bleu in jurul lupei de faza scurta, au pozitiile mici rotunde in partea de sus a farului si bec H7 pentru iluminare laterala. Farurile AFL deasemenea mai au in ele si motorasele pentru mutarea pozitiei lupei stanga-dreapta, motorase complet diferite de cele de la AHL.

Apoi mai ai nevoie de comanda faruri cu pozitie AUTO daca nu o ai deja, UEC care sa stie asta si modulul de control AFL (acum daca ai AHL e posibil sa ai un modul acolo dar sa fie echipat mai jos,deci ori il ai si trebuie schimbat cu unul mai destept, ori nu e deloc)

avand in vedere pretul acestor faruri (reprezentanta 2500 ron bucata, vin fara becuri si fara balasturi de xenon), SH nu prea le gasesti.
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am gasit faruri cu tot cu computere la 400E! Din pacate comada faruri cu pozitita auto nu am , neavand senzori lumina!
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
daca le-ai gasit la pretul asta, atunci merita. nu stiu daca pozitia auto are legatura doar cu senzorul de lumina, poate ne spune cineva mai bine informat.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Merita daca au fundalul negru? Pe net se dau la preturi de astea: http://olx.ro/oferta/faruri...x.html#8d7fb4c911
Iar prin dezmembrari e 100 eur / buc
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
da, si presupun ca pretul ala e per bucata. daca le-ai gasit si pe negru la 400E pe amandoua eu zic sa nu stai pe ganduri.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Pretul ala e pentru set... La bucata respectivul vrea 200 e ceea ce mi se pare multicel.
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Ce am gasit eu era din pacate pe fond argintiu dar erau complete (farurile in sine + bec xenon + modul afl + modul cornering + drosere)
  • Daniel93

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Imi poate spune cineva, cam care ar fi pasii de urmat pentru a avea autoleveling pe farurile simple? In prezent am faruri normale pre-facelift, cu lupe si reglaj pe inaltime la buton, si as vrea sa montez acei senzori pe spate. Trebuie alte faruri, alte motorase, sau un modul, ceva?
In final vreau sa montez kit xenon, de aia ma strofoc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR