Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • georgefabi

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Ce parere aveți de la ce sa troncane pe fata am 75000 km nu am schimbat nimic opel astra g hatchback 1,7 cdti 2007 este timpul sa încep sa bag bani la rotile de fata
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Sunt destule subansamble de la care poate troncani... bieleta antiruliu, bucse, pivoti. rulment flansa amortizor, suport etrier,
Trebuie verificate.
  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 553
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sau arc rupt.
  • nika_xs

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2012

  • Mesaj Privat
salut! si la mine troncane si vream sa schimb bucsele ( mare + mica) de la bascula. am facut o verificare la service, amortizoarele par ok, bieletele la fel, singurele care au ceva joc sunt bucsele mari si daca tot le schimb vream sa pe schimb si pe cele mici. La denivelari nu foarte mari, mai mult line, simt parca un joc in volan si in masina in general, si se aude ca o pocnitura nu foarte tare si infundata.

A, inca ceva, o membrana de la un arc este sarita pe jumatate, nu mai sta unde trebuie sa stea, pe prima spira a arcului. O pot lasa asa sau trebuie sa o pun la loc, sau se gaseste sa cumpar un set de garnituri/membrane de acelea?
Skip ads

  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Nika_xs la tine troncane de la flansa amortizorului. Era buna o poza ca sa ne facem o idee.
Care bucsi spui ca au joc ? La bascula ? Destul de rara cu problema cu bucsile de la bascule.
  • nika_xs

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2012

  • Mesaj Privat
rider1 crezi ca este slabita flansa? din ce imi aduc eu aminte nu s-a uitat la flanse, sa desfaca capota(parca acolo sunt, cele acoperite de niste aparatori de plastic negru). Da, bucsile mari de la bascula au ceva joc in sensul a a bagat un levier sa faca parghie si cica se miscau foarte usor, asa cum nu trebuie sa se miste. Sa ma astept sa schimb si flanesele sau se pot repara/strange cu vreo cheie speciala, sau in cel mai rau caz sa trebuiasca sa schimb cu tot cu amortizor?
  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 553
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
sal. aceasta este flansa amortizor,doar se inlocuieste demontand ansambblu amortizor +arc.
  • nika_xs

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2012

  • Mesaj Privat
merci, am inteles. credeti ca la o verificare mi-ar putea spune mecanicul daca este defecta flansa sau trebuie demontata pentru constatare? Zic asta pentru ca atunci cand am vacut verificarea, am scos masina si intr-un test drive sa vada comportatrea masinii,insa mecanicul a zis ca lui i se pare normal cum se aude, dar mie in niciun caz! piesa am gasit-o, si as inclina spre GM chiar caca este ceva mai scumpa...cam cat credeti ca ar fi manopera?

Merci!
Skip ads

  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Daca e mecanic , trebuie sa stie daca e flansa dusa. Despre manopera, nu stiu ce sa spun.
Ca sa-ti faci o idee, in prima poza flansa dusa, a doua poza dupa ce am schimbat flansa.Asa trebuie sa arate dupa ce schimbi flansele.
  • georgefabi

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut baieti
azi a sosit momentul si am înlocuit placuțele de frana si bieletele antiruliu si a disparut troncanitul de care ziceam am încercat eu sa le schimb acasa dar nu am avut imbusul care trebuie la placuțe voi stiti de cat este imbusul trimetețimi si mie mesaj am fost la mecanic naºul meu si ma rezolvat deabia am vazut prima data cum sa schimba data viitoare îmi bag ghiarele.
Un coleg de munca mia dat pontul ca de vina troncanitului este bieletele antiruliu el are o astra g din 2008 si avea la bord 85 000 km

sanatate
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Bieletele antiruliu sunt consumabile se pare. Drumurile noastre denivelate la termina repede. Partea buna e ca sunt ieftine si se schimba usor.
  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 553
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sal.Pentru suruburile de la etrieri îti trebuie imbus de 7 dar sa ai un imbus mai tare (Gedore sau Unior).
Skip ads

  • deleted-69856

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Oameni buni ! Pe 1.dec.ac. i-am schimbat toate amortizoarele, flanse fata si numai arcurile pe spate. Se rupsese un arc.
Acum,la denivelari, cand se lanseaza sus-jos, se aude o bataie pe spate stanga-dreapta (depinde unde sta persoana de pe bancheta din spate) de parca o loveste cineva. Nu facea asa cu amortizoarele vechi si cu celelalte arcuri. Curios !
Mi-a spus cineva ca ar fi ceva bucse la punte.
Am sa caut pe site-uri sa vad ce ar mai trebui schimbat pe spate.
Aveti ceva sfaturi ?
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut baieti, apropo de troncaneli pe fata astra g 2001 17dti am schimbat cam tot incepand cu amortizoare + flanse+rulmenti , pivoti , bucsi bascule , bucsi bara stabilizare ,rulment dreapta fata si tot troncane ca si cum nu as fi schimbat nimic.Am verificat capetele de bara , bieletele anti ruliu schimbate ,tampoane motor , bucsi jug toate in regula .Poate stiti voi ce poate mia scapat ca troncane de zici ca e troaca si nu stiu ce mai poate fi.Am citi pe aici ca mai poate fi suportii etrier dar nu stiu nu am verificat. Daca a mai patit cineva poate sa imi spuna si mie ca m-a disperat cu troncanitul cu toate ca am bagat o groaza de bani in ea.
  • georgefabi

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut
Sã nu fie un amortizor defect si de la ele poate sa fie... din cate zici ai verificat toate consumabilele.
O ideie ar mai fi sa depistezi exact roata cu troncanitul dute la un itp care are un dispozitiv hidraulic care misca roata în toate directiile foarte repede sa depisteze daca are jocuri. îl cinstesti pe omul ãla sa verifice
Sanatare
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu cred ca poate fi amortizoarele ca au ca 1 an si ceva si troncanea de cum le-am schimbat si inainte si in plus am schimbat si bucsile si pivotii dar nu prea erau uzate ca m-am uitat la ele dupa ce le-am schimbat.Mai banuiesc bucsile la jug dar si pe acelea le-am verificat si pareau in regula si nu am nici jocuri pe nicaieri, acu draci sa o coaca ca nu stiu ce are. Urmeaza sa ajung la un service sa vad ce si cum. Si culmea troncane ca si cum nu i-as fi schimbat nimic cu toate ca am schimbat cam tot. A... si de trocanit se aude in ambele parti!
  • georgefabi

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2014

  • Mesaj Privat
A disparut troncanitul de la roti erau bieletele antiruliu au fost montate la 75000 si acum am 94000 si se prezinta bine sunt din acelea ieftine TOPRAN
Sanatate
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am depistat pana la urma de unde provenea zgomotul , erau bucsile de la cadru motor sau jug cum se mai numeste,mai exact cele din partea din spate a jugului. Jugul are 6 bucsi ,2 in fata ,2 la mijloc si 2 in spate. Inca nu le-am schimbat dar le am cumparate pe original GM.Treaba e ca trebuie dat jos jugul pt. shimbarea bucsilor.
  • sorin.pts

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2017

  • Mesaj Privat
salut,am un opel astra h 19 dt 2007 si am schimbat amortizoarele spate avand un troncait.Acum daca trec peste denivelari tot se aude un troncait in spate.Specific ca daca masina sta pe loc si o balansez in spate nu se aude nimic,doar in mers.
Ma puteti ajuta cu o parere?mersi
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Probabil ai schimbat amortizoarele degeaba ,poate fi vreo bucsa sau bucsele de la puntea spate sau etrierii,sau poate ceva slabit,trebuie verificat.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR