Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • ametitul04

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vivaro 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Va salut,

Sunt relativ nou pe acest forum si sunt posesor de opel vivaro 2008 2,0 CDTI. Cu care am avut ceva probleme la injectoare ( 2 schimbate ). As vrea sa imi iau un opel astra h si nu stiu ce motorizare sa aleg, benzina sau diesel. In mare am inteles ca motorul diesel 1.7 DTR e o achizitie decenta. la fel si cel benzina 1.6 XER. Pe ce varianta ma sfatuiti sa merg. Eu fac cam 15.000 km pe an.

Cu respect.
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Depinde cum faci acei 15.000 / an ; s-a mai discutat mult acest subiect pe forum ; daca faci macar 50% urban, alege benzina ; daca ii faci strict extraurban, ar fi o alegere buna dieselul ; dieselul il vei gasi cu multi km ( 2-300.000 reali ) si cu greu unul bun si intretinut la timp ;
  • ametitul04

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vivaro 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2013

  • Mesaj Privat
in mare parte ii fac prin oras, ce mai plec in weekend pana in Giurgiu ( 30 km ). Am gasit mai multe diesel la dealeri, evident ca fara un control la opel nici nu discut.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Eu personal nu as cumpara diesel in cazul tau ; drumul pana la Giurgiu este unul cu multe localitati deci nu cred ca vei merge cu viteza constanta de peste 120km/h ca sa zici ca ai un consum semnificativ mai mic cu dieselul ; plus ca dieselul se in calzeste mai greu iarna si este mai costisitor la intretinere ; benzinara aspirata e sfanta...ieftina, fiabila, fara batai de cap ;
Skip ads

  • ametitul04

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vivaro 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2013

  • Mesaj Privat
am citit ca acest motor pe benzina 1.6 sub 11-12 nu scade nici batut ( in bucuresti ). vin de pe logan 1.4 care nu imi ia atat nici cand scot untul din el. as lua benzina cu ochii inchisi numai ca acel consum de 12 ( plus ca eu ma mai si dau la el ) ma cam sperie.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Nu stiu din pacate cat consuma 1.6-le pe astra H..dar pe astra G consuma foarte putin..nu are concurent...eu sunt foarte multumit de astra G 1.6 ; si eu vroiam tot H, dar avand inca un astra G 1.6 103 cp twinport luat de nou, am zis sa merg tot pe G pt ca e mai ieftin la intretinere, nu prea are probleme de fabricatie, raporul performante / consum este f bun si este un model classic, fara prea multa electrica pe el, o masina care nu iti da batai de cap ; Daca tu cauti doar consum mic, atunci mergi pe diesel ; dar in caz de stricaciuni, fi pregatit sa bagi mana in buzunar ; in orice caz, daca iti cumperi diesel, sa ai in vedere sa alegi o motorizare care nu are filtru de particule; as zice chiar si volanta cu masa simpla ca sa scapi de niste cheltuieli dar nu prea se mai gasesc asa masini " clasice " ; de ce nu te uiti si la alte marci ? spre exemplu ford focus 2 din 2009-2010 il gasesti cu 5000 euro, motorul 1.6 HDI 110 cp face toti banii si este super economic..( dar are FAP si volant dublu ) ca idee doar;
  • ametitul04

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vivaro 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2013

  • Mesaj Privat
din experinta stiu ca ford ul are niste preturi la piese destul de mari. dar ca idee imi place mai mult , ca aspectul, focus ul.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Parerea mea este sa iti cumperi ce iti place daca iti permiti ; intre opel, volkswagen, ford, peugeot, nu sunt diferente semnificative...dar acum poti sa nimeresti un opel in care sa bagi la bani pana iti vine rau si un focus care sa fie boboc..sau viceversa..important este sa fie masina cat mai buna ; studiaza putin si problema motorizarilor sau defectelor de fabricatie la fiecare marca in parte ; nu te baza doar pe ideea ca opel e ieftin..ca probleme au toate..
Skip ads

  • ametitul04

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vivaro 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2013

  • Mesaj Privat
nu imi iau masina de la persoane fizice ca sunt patit, daca te uiti la posturile mele o sa vezi ce am pacatuit cu un vivaro. masina o iau de la dealer cu garantie. ca o sa fie opel, ca o sa fie ford sau chiar peugeot asta ramane de ce o sa gasesc pe piata. nu o sa imi iau masina doar de dragul de a-mi lua.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am inteles ; si eu am patit-o cu masina luata de la dealer ; pe garantie te c*** in ia...masinile majoritatea sunt din recuperare leasing sau 90% masini de firma..eu am preferat oricand masina de la pers fizica cu verificare intr-un servis bun autorizat inainte de achizitie...( bine, G-ul nu l-am mai verificat decat a 3a zi dupa ce l-am cumparat ca ma pricepeam deja destul de bine si e o masina clasica ) ; bafta
  • ametitul04

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vivaro 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2013

  • Mesaj Privat
cei de union motors ofera garantie din bara in bara timp de 2 ani, plus de asta au posibilitati de finantare, chestie care ma ajuta mult . asa ca am hotarat sa imi iua un diesel DTR. daca cineva are alta parere sa ma contrazica. sunt deschis.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Cel de 110 sau 125 cp ? atunci iti spun de pe acum sa o stapanesit sanatos ;
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ametitul04 a scris:Va salut,

Sunt relativ nou pe acest forum si sunt posesor de opel vivaro 2008 2,0 CDTI. Cu care am avut ceva probleme la injectoare ( 2 schimbate ). As vrea sa imi iau un opel astra h si nu stiu ce motorizare sa aleg, benzina sau diesel. In mare am inteles ca motorul diesel 1.7 DTR e o achizitie decenta. la fel si cel benzina 1.6 XER. Pe ce varianta ma sfatuiti sa merg. Eu fac cam 15.000 km pe an.

Cu respect.

poti lua XER, merge bine motorul si consuma relativ decent in exterior undeva in jur de 7 l/100 km iar in oras peste 10.5 l /100 km dar pana in 12 functie de trafic si daca pui ac ori ba se infige destul de bine si il poti duce pe autostrada peste 200 km/h .
  • Asgard

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2011

  • Mesaj Privat
la nr de km pe care ai spus ca ii faci, si mai ales in bucuresti, eu personal - conducator de diesel, nu iti recomand.
ps: am citit ceva mai sus si de varianta ford, daca este benzina ... nu stiu nimic de el, insa daca este diesel (am detinut pana acum 2 luni si un focus 1.6 diesel 90HP) si te stoarce de bani la revizie (cu 100-130 lei mai mult decat la opelul meu astra h 1.7 cdti)
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Indiferent pentru ce motorizare optezi evita sa iti cumperi un autoturism fabricat in perioada 2004-2006 deoarece acestea sufera de asa numitele boli ale copilariei.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ametitul04 a scris:in mare parte ii fac prin oras, ce mai plec in weekend pana in Giurgiu ( 30 km ). Am gasit mai multe diesel la dealeri, evident ca fara un control la opel nici nu discut.

Ai nevoie de un benzinar.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Un benzinar cu GPL e sfant..si la consum si la tot ce vrei tu..pacat ca romanii sunt prea incuiati ca sa adopte aceasta varianta..in mintea lor cretza cred ca gpl e o bomba.cu ceas sau ii crede lumea saraci...saraci sunt oricum cu gandul dar deh...afara oamenii pun instalatii pe masini de ultima generatie...benzina e 6.32 lei si gazul 3.00 lei. Deja numai economisesti doar 30-40% ci aproape 50%...mergi la jumate de pret..
  • Asgard

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2011

  • Mesaj Privat
@ bgd92 : punct ochit punct lovit Smile
in germania pe mercedes ai optiune sa pui gaz din fabrica
insa din pacate romanul prefera sa isi ia masina "de lux" sau "motor puternic" ca sa poata sta in ea la coltu blocului cu o cola si o punga de seminte in brate iar cand vrea sa iasa la plimbare face cheta. Sunt satul de astfel de cacanari.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
fara masina e gratis.
  • ametitul04

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vivaro 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Asgard a scris:la nr de km pe care ai spus ca ii faci, si mai ales in bucuresti, eu personal - conducator de diesel, nu iti recomand.
ps: am citit ceva mai sus si de varianta ford, daca este benzina ... nu stiu nimic de el, insa daca este diesel (am detinut pana acum 2 luni si un focus 1.6 diesel 90HP) si te stoarce de bani la revizie (cu 100-130 lei mai mult decat la opelul meu astra h 1.7 cdti)

ca posesor de diesel, de ce nu recomanzi. care sunt argumentele tale?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR