Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • bobotz

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2012 A13DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Acum vreo luna de zile, am intampinat cu masina prieteni urmatoarea problema:
    Mergand pe strada ni s-au aprins pe bord martorii de ESP (cred, triunghi cu masina care derapeaza) si cel de check engine (cheita), si nu a mai functionat acceleratia deloc. Masina isi mai revenea, dar in cele din urma am fost nevoiti sa o ducem la un service de cartier.
    Aici dupa zile de teste ni s-a spus ca problema este de la DEBITMETRU (diagnoza afisa eroare la senzorul pedalei de acceleratie) si ca trebuie schimbat. Zis si facut (total: 700 de lei + am primit masina cu un buton al ferestrelor si usita de la scrumiera rupte).
    Astazi surpriza, problema a revenit. La sfatul mecanicului care ne-a reparat-o atunci, am deconectat debitmetrul, dar nu se vede nici o schimbare.


Ce ar fi de facut acum (as vrea sa mã intorc la mecanic sa imi dea banii inapoi, dar momentan nu pot...)?
Multumesc.
Skip ads

  • georgefabi

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Parerea mea este sa te duci înapoi si sa rezolvi problema tot la mecanicul care ția schimbat piesa gresita .
Bani nu cred ca îi mai recuperezi dar poate gasiti adevarata problema a masini
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Banii nu-i mai vezi oricum si schimba mecanicul. Nu e normal sa primesti masina cu alte defecte. Ala nu e OM! Mergi in alta parte, pune masina pe tester noteaza erorile si posteaza aici. Macar cu un sfat inainte de a da alti bani te putem ajuta.
  • bobotz

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2012 A13DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Am fost la Opel la Targoviste, mi-au schimbat un modul (cred) la pedala de acceleratie si m-a costat aprox 100 de lei (si cica asta de aici din bucuresti mi-a luat banii de pomana ca debitmetrul nu era defect).

Mi-au zis ca dupa fiecare montaj de piese, calculatorul masinii nu mai inregistreaza erori niscaiva kilometrii sa imi permita sa ajung in service, stiti ceva de treaba asta?
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu exista asa ceva. Daca ceva nu merge apare eroare imediat. Daca exista o problema care nu inseamna pericol pentru trafic si ocupantii masinii intra in limp mode si te lasa sa ajungi la destinatie, dar eroare exista. Era bine daca pastrai debimetrul vechi sa recuperezi din bani prin revanzare sau te duci si il ceri mecanicului lu' peste.
  • bobotz

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2012 A13DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Il am debitmetru.
Paradoxal este ca asta mi-au zis cei de la Opel, la intrebarea de ce a mers o luna de zile masina.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Daca a avut eroare legata de debimetru, ai pus altul si a mers masina o luna si apoi a aparut aceasta noua problema nu exista legatura intre cele 2. Defecte diferite.
Nu citisem ca ai mers o luna fara probleme dupa schimbarea debimetrului.
  • bobotz

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2012 A13DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
A avut eroare de pedala de acceleratie si concluzia finala a fost ca e de la debitmetru.

Dupa o luna de zile simptomele au reaparut (aceleasi simptome), rezultand aceleasi erori in Computerul masinii...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR