Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • matthew

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Am încercat sa deschidã capota și mânerul este moale. Nu e tare ca și cum cablul ar fi tensionat. Cum sa fac sa deschid capota? Cineva cu un astra g poate face o poza cu direcția cablului? Sau alte idei... Mulțumesc!
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Daca este prima data cand desfaci capota.

Asa este manerul mai moale du-l pana in capat (tragi inspre scaun) pana simti ca este la capat (si cand ai ajuns aici) tragi odata inspre scaun (si hopa) se deschide capota.

Cand i-am desfacut prima data capota nu am tras prea tare de maner de frica sa nu rup ceva, trage mai serios spre scaun si se va deschide.

Daca este chiar serioasa treaba incearca-o pe asta.
Mai ia o persoana care sa traga de maner pana la capat, in timp ce tu faci presiune ( cu mana pe capota cam zona unde i limba (cam pe unde se afla carligul acela cu arc) incearca de cateva ori la mine a mers.
Mare grija presiune prea mare deformeaza capota (cu o carpa ca tampon).

Poate mai au colegi altele idei.

  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La fel am patit si eu, s-a labartat cablul de la capota ... Eu am reusit sa deschid in 2 ... un amic a tinut manerul de deschidere tras si eu am miscat sus/jos de capota, pana la urma a sarit. Sa nu fortezi ca nu rezolvi nimic. Cuiul in care se tine este foarte tare si ai mai mari sanse sa rupi capota decat pe ala. Este construit cu norma de siguranta ca sa nu iti arunce capota pe parbriz la viteze mari.

Problema la mine a fost acel furtun care imbraca cablul. A sarit din cleme (ma gandesc ca s-a dilatat + vibratii) si nu intindea cablul exact cat trebuie. Dupa ce deschizi sa vezi si din ce motiv s-a intins cablul ca patesti la fel Smile

Daca nu reusesti nicicum, exista o metoda cumva printre motor si radiator dar e destul de complicat. Ar trebui sa incerci sa bagi mana pe sub (iti trebuie rampa) si sa incerci sa gasesti cablul ala. Il poti prinde prin partea volanului, cablul trece pe deasupra vasului de apa - far - undeva pe la radiator. Daca ajungi la ceva cabluri misca incet de ele sa incerci sa-ti dai seama daca este cel bun, asta de la capota este tare si nu il poti indoi, de vreo 2-3 ori mai solid ca si cele de frana de la bicicleta ca sa-ti faci idee. Daca ai noroc si il nimeresti/ajungi tragi de el si deschizi capota.

Spor!
  • Sperkule

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2013

  • Mesaj Privat
salut, am trecut zilele trecute prin aceeasi situatie: din senin, capota nu se mai deschide, trag de maner si se aude doar un zgomot.

Solutia la mine a fost: pentru deschidere, cineva sa traga de maneta cat timp altcineva apasa pe capota.

Cauza: murdarie si rugina la locurile de la capota unde culiseaza acele busoane de inchidere

Rezolvare: curatare respectivele elemente, dat cu vaselina.

Functioneaz aperfect acum.

Spor!
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Eu am dat jos arculetul-siguranta de blocare cui si l-am mai miscat cu greu o idee... zona la ureche bucla... in sensul contrar de tragere.
Este foarte tare arculetul. Laughing | "imi amintea de colierele de prindere de la radiator" si de @viki2000

Cauzele sunt:
- Arculetul-siguranta de blocare deplasata de atatea trageri. 99%
- Uzarea cablului de tesionare (plasticul cu care este acoperit) mai rar.
- Probleme la maneta de tragere - urechile de fixare maneta uzate\rupte foarte rar
- Ruperea cablului...
.......................................................
  • eliz

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2012

  • Mesaj Privat
acum 3 saptamani cand am deschis capota am observat ca se deschide greu si am tras de vreo 10 ori de maneta. astazi nu a mai mers deloc, am tras de vreo 20 de ori de maneta si m-am lasat pagubas. am gasit postarea asta si m-a ajutat. am pus pe cineva sa traga de maneta la maxim iar eu m-am apasat pe capota in fata fix pe mijloc (unde e arcul si cuiul) ... s-a deschis.

apoi am mai intins putin cablul cu vreo 3mm (e un surub langa el, l-am desfacut si am tras de invelis, apoi am strans surubul). am curatat de mizerie si uns cu vaselina atat cuiul de pe capota cat si arcul de blocaj din caroserie. acum se deschide la prima actionare a manetei.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR