Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • Sonnytkt

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2000 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salutare,
cu ceva timp in urma frumoasele difuzoare stock au inceput sa dea semne de uzura si am vrut sa le schimb. M-am lovit de problema adaptoarelor si a dimensiunii boxelor asa ca va propun solutia mea, fara costuri suplimentare ( in afara de noile boxe ).
Le-am ales cam la plesneala pe acestea: Blaupunkt GTx 542 DE
care au urmatoarele dimensiuni:


Acestea au fost difuzoarele originale:


Am rupt panza boxei si tot ce am putut rupe ca sa ajung usor la suportul de plastic, pe care l-am rupt cu atentie cu un clestisor (e destul de rapida treaba, am incercat cu un mini bomfaier, precis dar necesita mai mult timp pentru acelasi rezultat)


Pentru a netezi marginea se poate rupe cu atentie toata bordura cu alt clestisor


Cu putin smirghel rezultatul e chiar foarte bun si am facut o poza cu dimensiunile suportului si a noului difuzor (indicativ)



Am dat niste gauri micute pentru a-mi usura munca cu holsuruburile


Plasticul este destul de moale, surubelele nu prin perpendicular pe gaura deci "musca" destul de mult din material si se mai si intepenesc in peretele din interiorul suportului. Am miscat si tras de ea in toate felurile si nu s-a miscat de acolo.



Ca sa nu se miste si sa fiu sigur 100% ca au unde prinde am pus peste toate holsuruburile niste lipici aplicat cu un pistol la cald si de iesit sunt sigur ca nu ies


Odata puse pe masina mi-am dat seama ca ating aproape insesizabil cand las geamul in jos, se misca putin (daca vrea careva sa faca tiganeala mea sa mai puna ceva distantiere, saibe, intre suport si boxa), dar geamul "aluneca" pe magnet foarte usor deci nu exista riscul sa se strice ceva...I hope Laughing

Sper ca am ajutat pe cineva macar cu dimensiunile, ca eu nu am gasit nimic clar inainte de a cumpara boxele. Wink

Am gresit sectiunea, imi cer scuze. A aparut banner-ul publicitar si nu mai pot sterge. Rog moderatorii sa il mute daca pot.
  • mintenas.emilian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 1998 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Frumos.Bravo!
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR