Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Andrei Constantin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut baieti, sa va spun ce am facut azi, dupa lupte indelungate cu EROAREA DE EGR in bord, MERS TURAT PESTE 3000/3500 de ture pt CURATARE, DEMONTAT/CURATAT/MONTAT EGR si asa mai departe, am ajuns sa-l dau iar jos de pe masina deoarece se sparsese FURTUNUL DE RACIRE AL ACESTUIA, si am pierdut tot antigelul. Astfel ca, odata ajuns in service (EDS SERVICE OPEL), Maiandrei mi-a propus sa scap definitiv de aceasta problema a EGR-ului, prin "blind"-uriea acestuia si RESCRIEREA SOFT-ului. Zis si facut, daca tot l-am dat jos si tot plateam manopera, am zis "DE CE NU???". Astfel, sunt PRIMUL BENEFICIAR AL ACESTUI PROCEDEU, RESCRIEREA SOFT-ULUI A DECURS FARA PROBLEME, IAR DUPA MONTAREA EGR-ului SI VERIFICAREA CU TECH2, MASINA NU A DAT NICI O EROARE Razz . Sunt foarte multumit ca am scapt de acea eroare care imi statea aprinsa de aproape 1 an in bord, iar masina NU MAI SCOATE FUM si MERGE PERFECT. Stiu ca este o problema frecventa la acest model si cred ca SUNTETI INTERESATI.
MERITA INCERCAT, Succes!
Skip ads

  • zady

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2007

  • Mesaj Privat
La ce pret? Imi poti spune pe privat.
  • nika_xs

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2012

  • Mesaj Privat
salutare! tot la ei am incercat si eu asta-vara sa blind-uiesc EGR-ul pe astra ha mea, 1.7 cdti, insa l-am dat jos pt ca se auzea un zornait ciudat la poeste 2500 rpm. Mentionez ca la mine au fost date 3 gauri in acel blind si ca nu mai era nevoie de softare. La tine au folosit o tabla intreaga(fara gauri)?

PS eu nu aveam nicio problema cu egr-ul insa tocmai curatasem admisia si au zis ca este recomnandat sa folosesc blinde-ul tocmai pt prevenirea reinfundarii galeriei.

PS 2 : Cei care cunsc si folosesc de mult bilde-ul, este recomandat sau nu? adica de ce nu a fost pus din fabrica daca este asa bun, ma gandesc...
  • Andrei Constantin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Nu am nici o problema de zgomot sau altceva. Am impresia ca merge mult mai silentios, mai rotund, fara fluctuatii ale turometrului la relanti. A fost montata o "TABLITA PLINA", si RESCRIS SOFT-ul.
Skip ads

  • nika_xs

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2012

  • Mesaj Privat
din cate am inteles, blinde-ul nu mai lasa gazele sa recircule inca odata prin motor, si nu mai sunt introduse in galeria de admisie...

stie cineva, este recomandat 100% procedeul de bilnd-uire? ce parti negative sunt?>
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Ma intereseaza si pe mine pentru viitor. Influenteaza negativ cu ceva?
  • Andrei Constantin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut baieti, nu pot sa va dau un raspuns profesional si profesionist referiotr la CUM INFLUENTEAZA 'BLIND'-UL FUNCTIONAREA MASINII! Nu am cunostintele necesare sa explic in termeni tehnici acest lucru, dar, VA POAT SPUNE CA MASINA MERGE PERFECT! SUNT FF MULTUMIT! Mai multe detalii si explicatii cred ca puteti obtine de la baietii de la service.
Succes!
  • catiot

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salut Andrei,

Poti sa imi spui daca ai avut probeleme cu masina din Mai cand ai facut blind-ul EGR-ului?
Consumul a ramas la fel ca inainte?

Multumesc pentru raspuns!
Skip ads

  • Andrei Constantin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut catiot, pot sa iti spun ca NU AM NICI O PROBLEMA PANA IN MOMENTUL DE FATA, MASINA MERGE FF BINE , FARA "RATEUTRI", FARA FLUCTUATII ALE TUROMETRULUI, SCOATE MAI PUTIN FUM LA DEMARARILE MAI PUTERNICE, AU DISPARUT TOATE ERORILE LEGATE DE EGR, IAR DIN PUNCT DE VERE AL CONSUMULUI, ESTE ABSOLUT LA FEL, DEPINDE DE CUM MAREG!

Bafta!

PS: recomand acest procedeu fara nici o retinere, dar ai grija, TREBUIE FACUT ATAT "BLIND" EGR cat si RESCRIERE SOFT! Una fara alta nu se poate!
  • catiot

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc Andrei pentru raspuns, kilometri multi fara probleme!
  • linuske

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2011

  • Mesaj Privat
cat a costat toata treaba asta?"BLIND" EGR cat si RESCRIERE SOFT!
  • Andrei Constantin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Pe mine m-a costat cam 800lei, poate un pic peste! Depinde de la caz la caz, depinde unde faci aceasta operatiune! Mult noroc!
Skip ads

  • dobre.alexandru

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salut Andrei, eu am facut acesi operatie ca si tine cu 250 de lei, masina mea o poti gasi pe google daca dai un search : " anulare egr astra h"(nu vreau sa dau site-ul sa nu se considere reclama), eu am facut mai mult acesta operatie pentru ca aparea acel "dat in nas" intre 1800 -2000 Rpm, la mine functiona egr si nu a mai fost nevoie de blind egr doar de anulare din soft. Operatia am facut-o in data de 1 August si pot spune ca sunt cei mai buni 250 de lei cheltuiti pe masina, acum pot sa merg turat, subturat fara sa fiu nevoit sa tin turometru peste 2000 de RPM mereu.
  • Andrei Constantin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Te inteleg, bravo tie, dar pe mine m-a costat MANOPERA -DEMONTAT/CURATAT/BLIND/MONTAT EGR (stii ca nu e tocmai usor sa ajungi la el) si RESCRIERE SOFT! Intreaga operatiune! Drumuri usoare si ne mai auzim! Succes!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR