Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • katabxp

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Revin cu o problema mai veche, sa o iau cu unceputul":

Prima data a inceput sa-mi faca acum un an si ceva, motorul mergea bine doar ca avea momente cand ajungeam cu ea la 3000 de ture si brusc imi scadea turatia la 2500rpm, dupa care crestea iar. La inceput facea doar chestia asta si nu am dat importanta dar usor, usor a inceput sa devina o problema. Acum cand merg la un drum mai lung si ajung la aproximativ 3000 ture nu mai trage deloc, problema se manifesta in viteza a patra si a cincea, trec de la a cincea la a patra si uneori daca reusesc sa o duc in aproape 5000 ture si apoi ii dau a cincea se intampla sa mai mearga, pentru ca trece de 3000 ture intr-a cincea, insa daca are sub 3000 nu trage deloc, nu mai urca nici daca tin acceleratia in maxim, asta la drum intins. (sper ca ati inteles despre ce e vorba, nu stiu altfel cum sa ma exprim).
Cand merg la munte problema devine mai grava, daca este coasta mai abrupta merge in viteza intai pana in 6000 rpm (atat are masina maxim) dar cand schimb a doua e dezastru, mai intai scade in turatii si apoi urca pana la 2000 de ture si moare, nu mai trage deloc, a treiea nici nu se pune problema sa ii dau. De multe ori mi-e frica sa nu o ia la vale, daca o tin intr-a intaia pana la 5000 ture si schimb a doua degeaba, scade treptat, se ingatuie si ajunge la la 1500 maxim 2000 si acolo moare, nu are nici pic de forta, trec daciile pe langa mine.
Mentionez ca sonda lambda 1 nu imi merge deloc, a luat valorile default si acolo sta, am schimbat-o si la fel, mi-e teama ca am alta problema la instalatia electrica de nu merge lambda 1. Problema cu forta motorului cred insa ca nu e de la asta pt ca nu mi-a functionat niciodata si a mers bine masina. Daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi va multumesc.
Motorul este un Z18XE, benzina, 1,8l, 16valve, 125cp. Embarassed
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
cauzele pot fi multiple... alimentare defectuoasa cu benzina sau aer..aprindere defectuoasa.. , amestec incorect....(daca nu rezolvi cu sonda nici n-are cum sa fie altfel).. catalizator infundat..
de cand n-au mai fost schimbate filtrele aer si benzina? Clapeta de acceleratie o fo curatata candva? bujiile, ....
se impune si o diagmoza competenta la un service... asa ai si un punct de plecare...
  • katabxp

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Bujiile le-am schimbat de curand, filtrele la fel, de asemenea pompa de benzina. Doar sonda lambda nu am macar de test pt can nu-mi vine sa dau atatia bani sa ma trezesc ca nu e nici din aia.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Nici un bec nu e permis a fi inlocuit,decit atunci cind e defect(ars),cu atit mai mult se cere atentie in cazul unei sonde lambda,care poate da semnale neconforme cu cererile programului,din cauze ce tin de alimentare cu aer,benzina si aprindere.Decizia de a inlocui o sonda trebuie luata in cunostinta de cauza...,altfel e risipa de bani...!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR