Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • BUBU87CALIBRA

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Asta e doar pentru cei care au Calibra simpla C20NE 8v... Smile
Sunt curios cei care aveti motorizarea ca a mea ce alte masini ati "facut" ? Daca vrea cineva sa posteze aici va rog cat mai detaliat (ce motorizare avea masina adversa, pe ce distanta, in ce treapta, viteza care ati atins-o, etc...)
Skip ads

  • sergyu

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2005 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cel mai tare am mers cu ea 200km/h era in Germania Very Happy ,se putea si mai tare dar am ramas socat un pic cind am vazut. Embarassed
  • alex_t

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
pai am avut destule victime, insa trebuie alese cu atentie deoarece motorul din pacate nu prea scoate mult Sad
printre victime se numara golf II GTI, golf III gti 8 valve 115 cp, bmw X3 2.0 diesel, volvo S80 (nu stiu ce motor), skoda octavia 2.0 115cp, skoda octavia 1,9TDI, VW passat 1.9TDI 130CP, nenumarate logan, solenza, cielo etc umplute cu pustani teribilisti
  • BUBU87CALIBRA

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
alex_t a scris:pai am avut destule victime, insa trebuie alese cu atentie deoarece motorul din pacate nu prea scoate mult Sad
printre victime se numara golf II GTI, golf III gti 8 valve 115 cp, bmw X3 2.0 diesel, volvo S80 (nu stiu ce motor), skoda octavia 2.0 115cp, skoda octavia 1,9TDI, VW passat 1.9TDI 130CP, nenumarate logan, solenza, cielo etc umplute cu pustani teribilisti

Te felicit! Sincer pentru toate "victimele" dar in special pentru golfuri, apropo ai 115 cai stock sau ai modificari?
Skip ads

  • alex_t

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
de ce esti asa de sigur de ceea ce am eu in ograda? Smile

din pacate dintr-un c20ne nu se poate scoate mai nimic...asa ca am preferat sa il las stock pt ca sunt doar bani aruncati....
ca sa ii cresti puterea seminificativ probabil costa cat o calibra v6 sau turbo. avantajul acestui motor este ca e cat se poate de spartan, robust si fiabil (cel putin din punctul meu de vedere, avand in vedere ca am facut 25.000 km in doar 3 luni fara nici un fel de problema, doar schimb de ulei si filtre)
  • alias

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1997 C 20 LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2006

  • Mesaj Privat
sunt sigur pt ca 115 cai nu poti sa ai decat stock !!
ia mai vezi cum a pus intrebarea !
  • alex_t

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
"apropo ai 115 cai stock sau ai modificari?"
eu am inteles intrebarea lui in sensul daca am motorul stock de 115 cai, sau am modificari. exista SAU-ul ala.ma rog, doar el ne poate lamuri, daca am inteles gresit....my bad.
ca sa revenim la subiect...nu am facut niciodata o cursa lansata...adica la viteze de peste 140 km/h sa vad cum se comporta...
ca viteze..a 1-a o schimb la turatia maxima deoarece a 2-a e foarte lunga... cel mai bun timp 0-100 aprox 8.7 sec cu masina goala.
  • alias

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1997 C 20 LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2006

  • Mesaj Privat
am avut o calibra 8v vreo 3 ani si iti garantez ca poate mai mult
Skip ads

  • BUBU87CALIBRA

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze eu nu am formulat corect intrebarea, corect era sa intreb daca ai cei 115 cai din fabrica sau ai modificari, dar oricum ai inteles tu Smile
  • Martin

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu am mers cu 220 km/h pe autostrada soarelui jumatate din autostrada ...

despre intreceri : urs 2.0 , pisica 2.0 , mondeo (nush ce motorizare) , golf 4 1.9 tDI etc
  • BUBU87CALIBRA

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Martin a scris:eu am mers cu 220 km/h pe autostrada soarelui jumatate din autostrada ...

despre intreceri : urs 2.0 , pisica 2.0 , mondeo (nush ce motorizare) , golf 4 1.9 tDI etc

La "MASINA TA" vad ca ai o Astra, desprea ea vorbesti sau ai si Calibra?
  • banica.alex

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucharest
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am si yo un Opel Vectra A 2.0 8V C20NE ... viteza maxima atinsa 210 km/h pe autostrada soarelui ... cred ca puteam atinge si maxim'ul ... doar ca eram cu inca 5 pasageri in masina .. f fiabil motorul la masinile astea ..

Skip ads

  • Martin

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2006

  • Mesaj Privat
BUBU87CALIBRA a scris:
Martin a scris:eu am mers cu 220 km/h pe autostrada soarelui jumatate din autostrada ...

despre intreceri : urs 2.0 , pisica 2.0 , mondeo (nush ce motorizare) , golf 4 1.9 tDI etc

La "MASINA TA" vad ca ai o Astra, desprea ea vorbesti sau ai si Calibra?


frate era vorba de calibra c20ne ... deci cu o calibra c20ne ce treaba are asta cu astra ? Laughing
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
banica.alex a scris:am si yo un Opel Vectra A 2.0 8V C20NE ... viteza maxima atinsa 210 km/h pe autostrada soarelui ... cred ca puteam atinge si maxim'ul ... doar ca eram cu inca 5 pasageri in masina .. f fiabil motorul la masinile astea ..



dupa cum unii stiti sau nu, vitezometrul arata eronat in mod deliberat, asa e facut de fabricant.(plus marimea jantelor,talonul de cauciuc, toate influenteaza ce arata acul din bord) tu n-ai avut niciodata 210 km/h si nici nu putea mai mult, pentru ca, la acest motor, ECU limiteaza viteza (de fapt limiteaza rpm-ul) si anume la 205 km/h (reali)
  • parasutistul

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1994 C25XE V6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
[ ECU limiteaza viteza (de fapt limiteaza rpm-ul) si anume la 205 km/h (reali)[/quote]
te grabesti cu afirmatiile Tox...de unde stie ECU ca aia 205 sunt ''reali''?de unde isi ia ECU informatiile ptr limitare?ai spus-o chiar si tu de la senzorul RPM iar ce e dat in cartea masinii este calculul turelor maxime pe care le are motorul,inmultit cu ultimul raport al cutiei de viteze (treapta 5)la rotile de echipare standard!!!asta inseamna ca depinde de modificarea rotilor(sau alte modificari sau erori de la motor la asfalt) eroarea poate fi in plus sau in minus adica la aceleasi x ture vom avea fie o viteza mai mare fie mai mica decat 205 ala de care zici tu sau binenteles in cazul ideal fix 205 Smile
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
da..daca avea roti pe 17" sau alte combinatii de jante/anvelope astfel incat se modifica diametrul rotii spre marire fata de roata originala. iar ECU nu citeste viteza pentru ca nu-l intereseaza. el taie doar scanteia/injectia la XXX RPM, iar la respectivii RPM in functie de ce cutie ai (rapoarte mai scurte, mai lungi), ce jante/gume poti sa ai o viteza reala mai mica decat cea data de fabricant sau mai mare. in nici un caz cu MULT mai mare.


iar dupa calcululul tau, ar insemna ca treapta a 5-a de viteza are raportul 0.0395

RPM x raport tr 5 = viteza maxima nu ?

so, c20ne, 115cp@5200rpm
5200 x raport = 205
right ?

ma rog, nu stiu cum poti sa inmultesti 5 unitati de masura diferite si sa-ti dea km/h dar ..poate n ustiu eu, nu prea le-am avut cu fizica Razz
  • parasutistul

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1994 C25XE V6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Laughing ma distreaza cum incerci sa te scoti!Dar mai citeste...in primul rand rapoarte mai scurte mai lungi se refera la diferentele dintre treptele de viteza..iar daca stateai un pic sa gandesti inainte sa te lansezi in contraziceri inutile ti-ai fi dat seama ca transformand viteza de rotatie a motorului prin raportul cutiei se ajunge la VITEZA DE ROTATIE A ROTII PE ASFALT (nu direct la viteza de deplasare a autovehicolului in spatiu Very Happy )care in anumita treapta are un corespondent in km/h!
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
nu incerc sa ma scot Smile ca nu ma cert cu nimeni, eu doar am spus ca daca vezi 250 km/h pe ceas, in realitate nu ai decat poate 220-225. din acelasi motiv am ramas masca cand m-a luat radaru si aveam 76 pe bord (lcd tacho) si politistu mi-a zis ca am rulat cu 66 kmh

nota: am jante pe 15, 195/50/15 fix cum sunt si in cartea tehnica a masinii...
  • parasutistul

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1994 C25XE V6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
....imi pare rau dar tu ai spus ECU limiteaza viteza la 205 km/h reali...ori real inseamna ca atunci cand intra ecu pe intreuperea turatiei s-ar putea sa ai mai mult sau mai putin de 205 in functie de ce modificari ai facut (doar RPM va fi intodeauna aceeasi)ideea e ca respectivul ar fi putut teoretic trece peste 205 chiar daca asta este viteza limita data de fabrica intelegi?iar erorile de care vb tu la vitezometru la fel pot fi atat in plus cat si in minus.
  • so8v

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2007

  • Mesaj Privat
C20NE,1991,115ps,nimic modificat la ea.
viteza maxima pe autoband:210km
1.Golf4,1,9tdi(de pe loc afost unpic mai in fata,cand i-am dat a2viteza l-am lasat pe baiat in spate)1,9tdi,110ps
2.bmw318i.egalitate.
3.bmw320td,an2003,150ps(mo facut baiatu,degeaba nu ai sanse)
4.golf3,tunat,nu stiu ce motor,ca ne-am luat pe autobahnd.(ne-am luat din viteza a3 a,si l-am facut fara probleme.
Eu am boala pe Golfuri nu le suport deloc.Ma bucur cand pot sa le-o trag.Sper sa nu jicnesc pe nimeni .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR