Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • vsc84

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut
Vreau sa schimb carcasa la cheie,briceag,cu 3 butoane,pt ca am reusit performanta sa ii rup doua butoane din prima zi de achizite a masinii(sh)
Am mai schimbat cineva,se potrivec cu carcasele de pe net,se schimba usor? Am sunat pe la cei care au piese originale si reprezemtante opel si mi-au spus ca la insignia se comanda o cheie noua,ms.
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Incearca si aici:
http://www.4tuning.ro/magaz...ne-id-165398.html

Sper sa nu se considere reclama...
  • vsc84

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2014

  • Mesaj Privat
mersi gyzmo,am vorbit cu cei de la motorvip,ei nu asigura si schimbarea carcasei avand sediul in Sebes.
as vrea sa am parerea celor care au schimbat
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Chei originale Opel -- > https://www.clubopel.com/vie...p=1508678#1508678


CristianTM.
Skip ads

  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
vsc84 a scris:Salut
Vreau sa schimb carcasa la cheie,briceag,cu 3 butoane,pt ca am reusit performanta sa ii rup doua butoane din prima zi de achizite a masinii(sh)
Am mai schimbat cineva,se potrivec cu carcasele de pe net,se schimba usor? Am sunat pe la cei care au piese originale si reprezemtante opel si mi-au spus ca la insignia se comanda o cheie noua,ms.


Ai reusit sa schimbi carcasa pe undeva?
Aceeasi poroblema o am si eu, mi s-a rupt un buton.

Ai reusit sa desfaci cheia originala?
  • vsc84

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Nu am schimbat carcasa pt ca nu am inca convingerea ca o sa arate la fel de bine, calitate plastic(exceptie butoane)
Mai astept parerile celor care au schimbat, am inceput sa ma obisnuesc cu aspectul .
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
vsc84 a scris:Salut
Vreau sa schimb carcasa la cheie,briceag,cu 3 butoane,pt ca am reusit performanta sa ii rup doua butoane din prima zi de achizite a masinii(sh)
Am mai schimbat cineva,se potrivec cu carcasele de pe net,se schimba usor? Am sunat pe la cei care au piese originale si reprezemtante opel si mi-au spus ca la insignia se comanda o cheie noua,ms.


Salut.
Am luat o cheie in 2 butoane de la ei(moltor vip 60 ron).
Partea dificila e sa scoti electronica din cea veche(dupa ce dai jos capacul bateriei, trebuie sa o "rupe" efectiv in doua; eu am fortat pe la briceag si pana la urma a mers). O sa pun si niste poze.

Carcasele sunt aproximativ identice; dupa schimbare a mers teleconmanda fara probleme. Chestia suparatoare e ca lama de pe veche cheie trebuie mutata cea noua(doar lama) si pentru asta trebuie scos un stift.(a scos cineva acel stift? cum se face? cred ca o sa merg la un atelier de confectionat chei sa o faca acolo).

In rest, cheia noua se va lipi probabil cu un lipici sa stea fixa. Despre cheia veche...e cam de cacao conceptul, ca sa scoti electronica trebuie sa o rupi efectiv; speram ca sub sigla Opel de pe spatele cheii sa gasesc un surub si desfacerea sa fie facila. Ca multe altele o gandire si o conceptie incurcate rau de tot. Dar asta e...

Despre calitatea noii chei...eu zic ca va tine cel putin cat asta..in cazul meu 3,5 ani(calitatea la cheia originala lasa mult de dorit; din nefericire, garantia extinsa nu acopere si telecomanda de deschidere a masinii; asta e precizat explicit in contract)
  • vsc84

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Am luat si eu carcasa de la motorvip(60 lei),am mers la un magazin specializat pt a o schimba si am constatat ca cel de acolo era mai nepriceput decat mine, spunandu- mi ca nu a mai desfacut cheie ca a mea ,si am hotarat sa o stric eu decat sa o faca altul.

Intr-adevar s-a desfacut foarte greu cheia originala,aproape s-a rupt,am scos electonica,inclusiv tablita pt contactul cu bateria,pt ca noua carcasa nu are , si le- am pus in carcasa noua. Lama de la cheia veche am reusit sa o scot pt ca stiftul era plin, dar la cea noua are o tablita pe care nu am reusit sa o scot decat la magazinul de chei( la colegul celui nepriceput) ,mi-a si curatat lama de praf.

Un minus al noi carcase este ca nu se capseaza deloc, singura solutie este sa o lipesti in 2-3 puncte cu atentie.

Recomand cu incredere schimbarea, cheia arata ca noua!
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Dar nu o sa tina mai mult de 6 luni ...

CristianTM.
  • vsc84

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Te rog sa argumentezi de ce crezi ca o sa tina 6 luni?
  • orlando

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Dragilor voi schimbati electronica ...asta inseamna ca si CIP-ul sau Insignia nu are CIP ?
Am schimbat la Vectra B cheia iar acel CIP mi-a dat mari batai de cap..era lipit din fabrica de carcasa.
Are sau nu CIP cheia de insignia ? Stima
  • vsc84

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Are cip,dar nu e lipit de carcasa ci de placuta cu circuite imprimate.
Carcasa originala trebuie desfacuta cu grija pt a nu distruge aceea placuta,inclusiv cip-ul.
Placuta o scoti si o pui in noua carcasa.
Cheia functioneaza perfect.
Skip ads

  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Si la mine merge perfect.
@cristitm:alea de le vinzi tu tin mai mult? Pe mine originala m.a dus 3.5 ani si probabil la dealer una e 100 eur, deci cat 7 d.astea de 60 ron.
Eu zic ca nu.s mai breze astea de le faci tu reclama. Si nici alea originale.
  • costi_bmv

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2013

  • Mesaj Privat
salut,

de cateva zile am avut aceeasi neplacere sa cumpar si eu o carcasa tot de pe net Smile))...si surpriza este ca nu se capseaza corect ca cea de fabrica si poti sa strici piesele din ea...( am fost cel mai tare...am desfacut-o din prima fara problme....doar ca nu pot sa o mai pliez Sad((....) problema este ca trebuie sa te duci undeva unde se fac chei pt masini ca sa o poata inchide cum trebuie...are acel arc de kt care trebuie rasucit in asa fel incat cand apesi pe buton sa iasa lamela si invers..aici am eu problema:((...daca stiam in ce ma bag mai bine puneam niste guma in locul butoanelor rupte Smile)))))
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@costi : cauta pe net cum se asambleaza cheile briceag, e relativ simplu, din maxim a doua incercarw tre sa iasa
  • paul_fly

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2012

  • Mesaj Privat
salutari,
Un filmulet care ajuta la inlocuirea carcasei
http://www.youtube.com/watch?v=us6N50ZJa0U
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Atita bataie de cap si 100 euro, cind cu 30 lei gãsești husa silicon? Mai trebuie si ceva banda izolatoare ca sa tii în loc butonul rupt si... aia e! Sa nu-mi ziceti ca mai sinteti la faza in care tre sa puneti pe masa cheile si telefonul si va jenati ca nu-i tip top! Nu mai bine bei beri de aia 100 euro? Ca sa nu mai zic ca la cit a costat masina schimbul ar fi putut sa fie gratis inclus.
  • BSB
  • *
  • 16 mesaje
  • din 26 Feb 2016
  • Astra 2010 Z17DTR
  • Bucuresti
  • BSB

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salutare. A mai schimbat cineva carcasa la cheie recent (Astra J sau Insignia)? As vrea sa o schimb si vreau cateva pareri sau recomandari in Bucuresti daca stiti.
  • rocoder

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Am schimbat eu... dar e destul de chinuitor daca ii origniala.. mai aveam putin si dadeam cu ciocanu in ea =)))
  • BSB
  • *
  • 16 mesaje
  • din 26 Feb 2016
  • Astra 2010 Z17DTR
  • Bucuresti
  • BSB

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Da, este originala. Ai schimbat-o tu sau la cineva specializat?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR