Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • bbk93

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salut prieteni , am si eu o intrebare .
De o saptamana am schimbat plachetii la ambele roti pe spate , iar azi , din lipsa de ocupatie , am ridicat masina pe cric , doar cu scopul de a invartii rotile in gol sa vad daca se invart usor, si .. surpriza , la cele pe spate parca tin usor cand rotesc de ele , spre deosebire de cele din fata care se invart foarte usor.
Sa fie de la placheti ca sunt noi si foarte grosi in "carne" sau am eu vreo problema?
Multumesc ! o seara placuta!
  • Octav

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da, si eu am intampinat aceeasi pb. Am schimbat joi tamburii si am facut un drum pentru a verifica daca totul e ok. Si la mine se incalzesc usor. In opinia mea, ar fi 2 variante.
1 sa demontez si sa mai slabesc autoreglarea. Atentie insa sa fie totsi fixata pentru ca daca o slabesti prea rau risti sa sara de acolo
2 sa mai astepti ca poate sunt alt tip de saboti si inca mai freaca in zonele unde cei vechi si.au facut uzura ( e vb ce 1-2 mm pe latime)
Astept sa vad cum evolueaza, insa daca tot vor fi calzi cred ca voi opta pentru a doua varianta
  • bbk93

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2014

  • Mesaj Privat
si eu am verificat, dupa un drum de 10 km cu frane destul de dese, nu s-au incins deloc , adica doar foarte putin caldute dar nimic mai mult, tind sa cred ca pana isi fac o mica uzura noii placheti va fi asa...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR