Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am deschis acest subiect in calitate de utilizator al ambelor metode de curatire a injectoarelor atat cu ultrasunete cat si soltii de curatare ,ambele metode fiind aplicate cu aparate cred eu destul de bune calitativ.
1.ULTRASUNETE:Avantajul principal ar fi in primul rand standul de verificare a injectoarelor inainte de a incepe operatiunea,unde se vizualizeaza functionarea fiecarui injector in parte si foarte important cantitatea de carburant debitata in timpul unei simulari de mers la diferite regimuri de turatie a motorului (ex. 750- 6000 rot/min,) programul se termina cu o verificare de debit. Urmeaza baia de ultrasunete unde se afla alt tip de solutie,(pe care unele aparate o si incalzesc in jur de 60gr.) functie de rezultatele verificarii de pe standul de debit...poate dura pana la 120minute max.
ATENTIE! Injectoarele se pun in baia de ultrasunete dupa ce s-au demontat oringurile,distantierele de plastic la unele modele si foarte important sita care filtreaza benzina ce vine din rampa comuna.
Dupa curatire se reface operatiunea de verificare pe stand si eu personal nu am antalnit seturi de injectoare la care sa nu fie diferenta de debit si care sa nu se corecteze .

2.Curatirea cu solutie se face tot cu un aparat care circula prin sistemul de alimentare o solutie pe care motorul o foloseste drept combustibil pe peroada cat dureaza operatiunea, in general intre 20-45min.Respectiva metoda are avantajul ca nu se mai demonteaza nimic ,dureaza mai putin curata tot sistemul de alimentare,inclusiv supape,camera de ardere si are doar dezavantajul ca nu prea ofera informatii exacte despre ce se intampla cu fiecare piston in parte.

Acestea fiind spuse putem alege in cunostinta de cauza care e metoda ce s-ar potrivi mai bine fiecaruia cu mentiunea ca nu exista aparat de curatare care sa arda injectoare sau sa le deterioreze in vreun fel. Injectoarele care au probleme si permit solutiei sa ajunga in infasurarile bobinei fiti sigur ca-si traiau ultimile zile si oricum nu mai faceau mare lucru . Incercati sa va feriti de aparate improvizate , nu de altceva dar nu cred sa poata face o operatiune ca la carte,si poate incet incet ne obisnuim sa incercam sa nu reinventam roata cand altii deja au facut tot ce trebuie sa putem readuce un injector in parametrii normali cu aprox 350.000/buc. decat sa-l cumparam nou cu aproape 4.000.000.
In incheiere vreau sa adaug ca verificarea si curatarea daca este cazul este operatiune de intretinere deci se face la un anumit interval de timp sau nr. de km. iar unii producatori recomanda 50.000 km. pana la 75.000 si nu mai des de 35.000km. in cazul folosirii metodei chimice.
Putem sa mai discutam despre acest subiect si mai amanuntit daca exista doritori si mentionez ca acesta nu este un mesaj de reclama mascata deci nu voi recomanda NICI UN PRESTATOR DE SEVICII IN ACEST DOMENIU singurul motiv pentru care am scris este sa faceti o alegere cat mai avantajoasa.
Skip ads

  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
multumim pt topic...s-a mai discutat pe tema dar nu asa de amanuntit.

spui ca esti utilizator al ambelor metode..adica tu faci curatarea sau ti-ai curatat injectoarele prin ambele metode?

daca e varianta 2, de care din ele ai fost mai multumit?
  • calinbont

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am folosit si eu metoda cu ultrasunete si pot sa spun ca am fost foarte multumit pt ca mi-a salvat 2 injectoare care erau infundate total si unul partial. Costul era derizoriu in comparatie cu costul injectoarelor.
Motorul respectiv era pe benzina.
La diesel o fi acelasi lucru?
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Eu am curatat chimic.Sint multumit,a devenit mult mai rotund mersul in relanti,si se pare ca a iesit ceva apa+impuritati din pompa cu ocazia curatarii
100 ron
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
b28cxh a scris:multumim pt topic...s-a mai discutat pe tema dar nu asa de amanuntit.

spui ca esti utilizator al ambelor metode..adica tu faci curatarea sau ti-ai curatat injectoarele prin ambele metode?

daca e varianta 2, de care din ele ai fost mai multumit?


Da curat efectiv,personal injectoarele,fac diagnoza in prealabil...montat demontat adica totul.Utrasunetele reprezinta maximul ce poti face pentru un injector,mai mult de atat nu prea mai ai ce-i face.Chimic actionezi simultan asupra prea multor variabile si nu stii exact care este de vina pentru problemele avute anterior, deci o recomand ca o varianta rapida si mai ieftina dar net inferioara ca .eficienta.
  • deleted-4904

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2007

  • Mesaj Privat
mi-am luat si eu de curand o vectra b si eram curios unde se pot curata injectoarele pt ca am fost deja sa schimb bujii +fise la sfatul unui "priceput" dar tot nu merge rotund cum merge cand am luat-o acum o luna
Este vorba de motor de 2.5 v6. multumesc anticipat si sper ca nu am scris unde nu trebuie
  • adrian.preda

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Bun topic.
Eu am Corsa C la care i-am schimbat imediat dupa ce am luat-o (85000km) curea de transmisie, ulei, bujii, filtru benzina, filtru aer, filtru habitaclu, filtru ulei.
Am o problema cu relantiul care am inteles ca e de la debitmetru.
De injectoare nu m-am legat.

masina e din a x-a 2001, acum are 96000km, al doilea schimb de ulei +filtru (de cand e a mea) la 95000.
problema relantiului nu s-a modificat in astia 11000km.
Pana acum am mers numai cu Efix 95 si 2-3 plinuri de 98
Ar trebui sa iau in vedere curatarea injectoarelor?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Exista ateliere care se ocupa de curatire. Clar ca fiecare va lauda metoda pentru care are echipamente.
In alta ordine de idei, am povestit zilele acestea cu un inginer care se ocupa de injectoare, adept al metodei cu ultrasunete, si mi-a zis ca:
Depozitele din injectoare se fac la oprirea masinii. Cand opresti motorul, ramane benzina in injector. Injectorul de incalzeste de la degajarile de temperatura ale motorului (care e cald) si nu mai beneficiaza de racirea asigurata de fluxul de benzina. Aceasta incalzire a injectoarelor genereaza depuneri, deoarece toate kestiile din benzina (gen parafini, etc) ard si se solidifica in injector. Indepartarea lor e putin probabil sa se faca complet chimic, pentru ca daca folosesti solutii prea agresive bulesti si injectorul, daca folosesti solutii mai putin agresive, nu se curata mizeriile, dar ultrasunetele fac curatare mecanica. In plus, masinile de curatare rampa de injectoare (fara demontare) au marele dezavantaj ca nu vezi cum a functionat injectorul inainte, cum functioneste dupa.. De asemenea, tipul zicea ca ultrasunele nu distrug bobima injectorului deoarece aceasta e "impachetata" intr-o rasina.
mai multe detalii pe site-ul tipului
http://www.curatare-injectoare.ro/index.php?w=c
acuma stau si citesc ce am scris.,.. explicatiile omului sunau mult mai convingator:)
La ce concluzie am ajuns eu: daca ai probleme mari la injectoare, e bine sa faci curatare cu ultrasunete. Curatare de mentenanta (la un 20-30.000 km) poti sa faci curatatre de rampa de injectie, fara demontare, cu utilajul ala meserias...
Skip ads

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cat a costat operatia?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nu a costat. Va costa, probabil miercuri sau joi, si va fi in jur de 150 roni (ultrasunetele). Varianta ailalat, cu curatare chimica rampa injectie e 120 roni (unde am gasit eu)
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Dar injectoarele de la motoarele diesel cum se curata? Question Care e cea mai indicata metoda?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
presupun ca principiul e acelasi. Adica depunerile se fac, si in injectoarele de motorina, in acelasi fel ca si in cele de benzina. Deci, ca recomandare (neavizata), ai putea folosi acelasi algoritm la care m-am gandit eu pentru a mea.
Sau poti sa ii dai un telefon la tip (vezi link-ul pus mai sus) sa te faci un client interesat, si sa afli mai multe detalii.
Skip ads

  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
M-am uitat pe link-ul acela dar acolo se ocupa doar de injectoarele de la motoarele pe benzina.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Se pare ca momentan singura solutie pentru curatarea injectoarelor de diesel este varinta de curatat chimic pe masina.Exista echipamente care pot face operatiunea fara demontare .Ca pret sunt apropiate cu varianta ultrasonica poate chiar un pic mai mic.
Astazi trec pe la un asemenea service si ma interesez iar raspunsul o sa-l dau cat mai repede sa stie si cei cu motoarele diesel .
  • cataro1970

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pentru mecaNIK .......
Cum te gasesc pentru o diagnoza referitoare la injectoare si o eventuala curatare ?!

ASTRA CARAVAN 1.7 YDT 2000
  • avoicu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
cataro1970 a scris:Pentru mecaNIK .......
Cum te gasesc pentru o diagnoza referitoare la injectoare si o eventuala curatare ?!


Aceasi intrebare pt. Mr. mecaNIK.
Multumesc anticipat
  • avoicu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ooops am fot pe site-ul pt. curatzare si am vazut ca baietzii sunt din Cluj.
In Bucuresti stie cineva asa ceva (adica niste mecanici adevarati), care se ocupa
serios de curatire injectoare(benzina).

Multzam fain
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
eu am facut la DanDon - curatare cu ultrasunete
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
mctoto a scris:eu am facut la DanDon - curatare cu ultrasunete


Si ?
...esti multumit? Au utilaje comparabile cu cei din Cluj? :

citez din pagina lor:
[paºii care se fac într-o astfel de operaþie sunt:
Înaintea curãþãrii în tancul ultrasonic
1. inspecþia vizualã pentru a observa eventualale fisuri, urme de loviri, starea conectorului electric.
2. curãþare ºi degresare externã.
3. testul ohmic – verificarea rezistenþei interne (la 70 grade celsius ºi la 25 grade celsius), ºi compararea cu valorile producãtorului, descoperirea unui eventual defect la bobinã.

Testele hidraulice se efectueazã pe un echipament ce permite vizualizarea ºi mãsurarea parametrilor injectorului (atomizare, tip flux, mãsurãri volumetrice, inchidere injector, reacþie solenoid).
Injectoarele se monteazã pe rampa aparatului de testare unde sunt simulate condiþiile de pe motor (700–9900 rpm, timpi diferiþi de deschidere a injectorului). Se verifica:
4. testul de ̨nchidere Рdepistarea unor posibile scurgeri la presiunea de lucru +2 bari c̢nd injectorul nu este activat.
5. testul pentru vizualizarea modului de pulverizare (atomizare) în regim liber ºi pulsatoriu.
6. testul volumetric de curgere în regim liber ºi pulsatoriu.
7. testul de reacþie solenoidalã.
8. curãþarea în tancul ultrasonic se bazeazã pe urmãtorii 3 factori:
A. fenomenul de cavitaþie – care apare la propagarea ultrasunetelor în lichide.
B. utilizarea unui detergent special ºi într-o anumitã concentraþie în concordanþã cu natura materialului ce trebuie înlãturat.
C. încãlzirea lichidului din tancul ultrasonic ºi menþinerea la o temperaturã constantã pe întreg ciclul de curãþare.
Injectoarele pe durata unui ciclu de curãþare sunt supuse unor secvenþe de activare alternând deschiderea continuã cu deschiderea în regim de impulsuri la diferite frecvenþe.
9. dupã curãþarea cu ultrasunete injectorul este supus unui flux invers de lichid pentru eliminarea impuritãþilor rãmase în interiorul acestuia ºi eliminarea lichidului de curãþare rãmas în injector.

Testele 4,5,6, se repetã dupã curãþarea în tancul ultrasonic.

Datele obþinute la testele dupã curãþarea cu ultrasunete se comparã cu parametrii originali de producþie ai injectorului.
]

Eu sunt din Campina PH, mi-ar fi mai la indemana Bucurestiul...
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
ovidiucro a scris:
mctoto a scris:eu am facut la DanDon - curatare cu ultrasunete


Si ?
...esti multumit? Au utilaje comparabile cu cei din Cluj? :


da sunt multumit

citez din pagina lor:
[paºii care se fac într-o astfel de operaþie sunt:
Înaintea curãþãrii în tancul ultrasonic
1. inspecþia vizualã pentru a observa eventualale fisuri, urme de loviri, starea conectorului electric.
2. curãþare ºi degresare externã.
3. testul ohmic – verificarea rezistenþei interne (la 70 grade celsius ºi la 25 grade celsius), ºi compararea cu valorile producãtorului, descoperirea unui eventual defect la bobinã.

1. s-or fi uitat ei acolo
2. erau deja curate
3.nu tin minte sa fi masurat


Testele hidraulice se efectueazã pe un echipament ce permite vizualizarea ºi mãsurarea parametrilor injectorului (atomizare, tip flux, mãsurãri volumetrice, inchidere injector, reacþie solenoid).
Injectoarele se monteazã pe rampa aparatului de testare unde sunt simulate condiþiile de pe motor (700–9900 rpm, timpi diferiþi de deschidere a injectorului). Se verifica:
4. testul de ̨nchidere Рdepistarea unor posibile scurgeri la presiunea de lucru +2 bari c̢nd injectorul nu este activat.
5. testul pentru vizualizarea modului de pulverizare (atomizare) în regim liber ºi pulsatoriu.
6. testul volumetric de curgere în regim liber ºi pulsatoriu.
7. testul de reacþie solenoidalã.
8. curãþarea în tancul ultrasonic se bazeazã pe urmãtorii 3 factori:
A. fenomenul de cavitaþie – care apare la propagarea ultrasunetelor în lichide.
B. utilizarea unui detergent special ºi într-o anumitã concentraþie în concordanþã cu natura materialului ce trebuie înlãturat.
C. încãlzirea lichidului din tancul ultrasonic ºi menþinerea la o temperaturã constantã pe întreg ciclul de curãþare.
Injectoarele pe durata unui ciclu de curãþare sunt supuse unor secvenþe de activare alternând deschiderea continuã cu deschiderea în regim de impulsuri la diferite frecvenþe.
9. dupã curãþarea cu ultrasunete injectorul este supus unui flux invers de lichid pentru eliminarea impuritãþilor rãmase în interiorul acestuia ºi eliminarea lichidului de curãþare rãmas în injector.

Testele 4,5,6, se repetã dupã curãþarea în tancul ultrasonic.

-nu mai stiu ce si cum a fost (a fost acu 2 ani aproape)
-dar a fost testata pe aparat capaciatea de "scuipare" si apoi a urmat procesul de curatare aprox 20 de minute timp in care a variant turatia simulata de la 0 la 9000 rpm.
-apoi au fost iar testate sa vedem daca e diferenta(la mine a fost).


Datele obþinute la testele dupã curãþarea cu ultrasunete se comparã cu parametrii originali de producþie ai injectorului.
]

nu s-au comparat cu parametrii originali ci doar cu cei dinainte de curatare

Eu sunt din Campina PH, mi-ar fi mai la indemana Bucurestiul...

Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR