Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • ryder2005

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Va salut pe toti cei din ClubOpel!
Am intrat de curand pe acest forum, si mi-as dori ca tot in curand sa pot intra in posesia unui Opel Astra. Insa lucrurile sunt complicate acum cu taxa de prima inmatriculare si se pare ca trebuie sa mai astept.
Mi-as dori rau de tot Evil or Very Mad un Opel Astra in 4 usi, de prin 2000-2003, adus din afara.
Si tocmai aici e durerea mea. Pe piata interna m-am lamurit...Autovit=90%Samsari, AAA Auto=200% Samsari (mai rai ca la Autovit) si in rest...Si as apela la piata externa.
Imi puteti recomanda vreun dealer SH de Opel de prin Germania care sa fie serios, sa nu imi vanda o "babutza" in rochie de mireasa? Nu sunt complet afon la domeniul masini, dar nu am experienta in ale cumparatului si in mod sigur pot ajunge "victima"
Apelez la experienta voastra in ale achizitionatului Astrelor.
Daca acest topic mai exista undeva, imi cer scuze si as ruga moderatorul sa il mute/inchida. Dar eu nu am gasit.
Multumesc mult! Smile
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Eu zic sa te duci in Germania Embarassed nu de alta dar nu te tzepuieste lumea ca aici... nu e chiar greu de adus o masina buna... in primul rand la o masina sh te uiti cum a fost intretinuta, eu prefer o masina intretinuta cu 200 de mii de km decat una cu 100 de mii care arata ca dreaq, principiul e f simplu vezi ce masina vrei si re duci sa o vezi si gata nu e nimic de ascuns
  • ryder2005

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Stiu ca in Germania trebuie sa ma duc...dar unde? Ca Germania e mare si in mod sigur au si ei "oile lor negre" adica dealeri care le mai manuiesc pe ici pe colo. Dar sigur sunt si autohaus-uri care se respecta si care nu isi permit sa isi strice imaginea cu tepe. Adica daca masina are aripa stramba, pai sa imi zica...Uite-o, asta e masina, are 160.000 km si aripa stramba. Si eu zic OK...160.000 km nu-i un capat de tara, iar un ciocan gasesc si acasa...
Si sa ma apuc sa colind germania in cautarea autohausului perfect...cam naspa. Sa zicem ca am 7.000 EUR in buzunar si vreau de astia masina..
  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ca loc unde ai putea sa te duci in germania e Nurnberg, e plin de autohausuri, unele fiind ale romanilor, iar un alt avantaj este ca e mai aproape.

ca exemplu eu am gasit-o p a mea la 6000 de euro acolo cu tot cu acte si avea 46000 km la bord, era ca noua
Skip ads

  • ryder2005

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Merci mult! Exact din astea vroiam sa aud. Sunt curios romanii care au autohausuri in germania ce mentalitate au. Opel Astra o sa se ceara destul de mult pentru ca are reputatia de masina fiabila si buna si frumoasa si automat o sa se incerce sa se "marite" tot felul de Astra, mai bune si mai putin bune. Aici intr-adevar tine si de ochiul meu si sunt de acord ca nu o sa ma ia nimeni de mana sa ma duca si sa imi arate ce e bun si ce nu...
Mie mi s-a pus pata rau pe astra. Pacat de taxa de inmatriculare (dar asta e un alt subiect pentru alta discutie).
Mai astept sugestii. Multumesc
  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
s-a mai discutat problema
concluzia: sa nu te duci la autohaus-uri cu patron roman sau turc
  • ryder2005

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Thanx...banuiam ca s-a mai discutat, dupa cum am spus, dar nu gasesc thread-ul. Dar hai sa mai incerc. Ok...deci sa ma feresc de patroni romani si turci...e un sfat si asta.Merci again.
  • misu_imv75

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: craiova
  • Masina: Vectra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa fi sigur ca masina cumparata nu e manarita la km sau serii motor, etc poti sa mergi la www.autohus.de ...preturile sunt un pic mai mari decat la autohaus-urile mai mici dar acolo gasesti seriozitate maxima , iti fac actele pe loc si din cate stiu eu ofera si garantie Smile ... asta e doar un exemplu , poti sa gasesti masini bune in multe alte locuri , aici am probat eu Exclamation
Skip ads

  • ryder2005

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Offtopic : Ca sa nu fiu acuzat ca se face reclama pe thread-ul asta, o sa reformulez intrebarea Smile..
De unde din Germania v-ati luat voi un minunat Opel Astra si sunteti multumiti peste masura. E aceeasi Marie doar ca i-am schimbat palaria.

Ontopic : Intrasem pe Autohus.de dar nu stiam ce mi-ai zis tu, si anume faptul ca sunt seriosi. O sa ii iau in calcul. Faza e ca pe site au doar Astra Caravan iar eu as vrea berlina....Nu am nimic cu Caravan-urile si probabil ca in ultima instanta mi-as lua si Caravan.
Merci misu_imv75
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am un prieten care a cumparat una noua de la radacini ...Cred ca mai bine optezi pt una noua a dat cam 10 mi de € pe ea cu climatronic 2 aerbaguri motor 1.6 16 valve grey metalizat....a luato pe firma si si-a dedus TVA-ul decat sa dai pe una in targ 8 sau 9 mii din 2003 mai bine una la 0 km ...parerea mea...daca ai pe cineva care are firma poate te poate ajuta firma trebuie sa fie platitoare de TVA plus ca ii faci si celui care are firma un serviciu din cate am inteles o trece ca investitie si statu il mai scade la impozite Very Happy Very Happy
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
BeWaRe ... daca ar fi asa usor cu firma atunci toate masinile ar fi considerate la pret CIP.
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Andrei nu stiu ce sa zic eu iti spun din ce a facut prietenu-l meu ..poate sti mai multe eu stiu ca asta a facut prietenu asta al meu
Skip ads

  • Tataee

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Mangalia
  • Masina: Karl 2016 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Vezi poate te mai ajuta unul dintre topicurile :

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=5201
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=7248
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=7542
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=7531
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=11880

Spor la achizitie si asteptam sa ne povestesti cum a fost.
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
in primul rind zi de unde esti, si in al doilea rind am eu un prieten foarte apropiat si de incredere si poti vorbi cu el,iti aduce orice masina vrei tu din europa.Noi suntem din CTA
  • ryder2005

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salutari tuturor si merci de raspunsuri! Ca fapt divers am citit majoritatea thread-urilor de pe forum (cam o saptamana am tot rasfoit pana m-am inscris) si am bagat la cap cam tot ce s-a zis.
Locuiesc in Bucuresti si nu ar fi o problema sa vin in constanta. Cert este ca vreau masina si de aia momentan sunt in stadiul de informare. Oricum toata lumea m-a sfatuit sa mai astept putin cu achizitionarea, sa se linisteasca intr-un fel sau altul situatia cu taxa de prima inmatriculare si cu alte "dobitocii" de genul asta. Daca la inceput eram sigur ca se va scoate, acum sunt sigur ca va ramane.
As putea si pe firma, deoarece am mai cativa prieteni de familie cu firme destul de mari, dar nu m-as complica cu ei. Ce e al meu e al meu.
Mofturos nu sunt. Acasa am doua Dacii (din 74 si 76, dar care se tin surprinzator de bine, multumita integral lui tata care are grija de ele) si un Cielo din 96 (care e masina de serviciu a lui taica-miu, si care, btw, are 512.000 km la bord si nu da semne de oboseala).
Deci un Opel Astra este jos palaria pentru mine, chiar daca are vreo doi greierasi prin bord, sau mai stiu eu. Se rezolva. Sa nu aiba probleme fundamentale.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR