Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Mokka
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Domnilor... de aproximativ doua saptamani am comandat un Opel Mokka..
am avut de ales lntre Kia Sportage... Hyundai IX 35..Mitsubishi ASX..
concurentul a fost Kia Sportage..numai ca cei de la Kia Constanta.. nu auzisera pana acum de discount..pentru faptul ca le platesti cash..ei o tineau pe a lor... Kia are 7 ani garantie... Wink
cei drept ca Sportage 3 are o aliura sportiva... este placut ochiului..etc..
lntre timp am ajuns la Radacini Constanta..unde m-am decis sa achizitionez un Mokka..
deci.. Mokka cosmo ..Deep Espresso Brown..
1,4... 4x4..
am mai adaugat pachetul Radio CD 600 ..
plus alarma Viper bonus la livrare..

Hyundai aveau 3 buc ..deci..plecam cu ea acasa..
La Kia asteptam aproximativ o luna..
inconvenientul la Opel este ca avem prea mult de asteptat..6 Luni...woww...
toate bune..
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
buna asta cu platesc cash, dar peste 6 luni Smile
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Sa o stapanesti sanatos ! Si eu as fi ales kia sportage Smile in fond, conteaza in prim plan masina de care ma vei bucura..cu dealerul..o mai scoti la cap cat de cat sau incerci la altul..
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
@mariani de ce nu ai ales din ofertele de pe autovit, am vazut ca sunt cateva masini noi, disponibile pe la dealeri.
Skip ads

  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Pe Autovit sunt mai toate masini de drive-test.. sau refuzate de clienti..
erau 2 care lmi comveneau.. disponibile ln aproximativ 2 saptamani.. cam atat dura transportul din Bulgaria..
dar...sa fugi cat te tin picioarele cand vine vb de Bulgari..99% dintre ei se ocupa cu escrocherii de tot felul..
gasisem si la Expocar-Kamsas Constanta. un Chevrolet Trax..este aceeasi Marie cu alta palarie.. tot masina de Drive -test.. avea undeva la 3000 km..acelasi pachet de optiuni, plus lnca cateva..
dar Chevrolet se retrage din Europa la sfarsitul acestui an sau anul viitor..asa ca........
plus ca...COORDONATORUL DE CREDITE...(soata).. nu a vrut sa auda de masina noua...dar folosita.. Wink
si referitor la plata cash.. celor de la Kia le plateam ln momentul semnari contractului..deci cu o luna ln avans.. Wink
multumesc! Bgd... realizezi ca am masurat de 10 ori si am croit o singura data..
am vb. si la Kia Bucuresti....aici ln C-ta este doar o reprezentanta Kia..
Cucoana ..de aici ma mai ducea si ln eroare.. aveti 7 ANI GARANTIE din bara ln bara...ceea ce este o mare minciuna..
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Da bre, tu stii mai bine ce e ok pt voi ; mie mis-a parut enorm termenul de asteptare..6 luni? Pai pana atunci mai scade pretul la modelul tau s-au apare altul Smile))) ( glumesc ) fa-i un topic cand o primesti Smile asteptare usoara !
  • photo.csp

  • Mesaje scrise: 590
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
mariani a scris:
numai ca cei de la Kia Constanta.. nu auzisera pana acum de discount..pentru faptul ca le platesti cash..ei o tineau pe a lor... Kia are 7 ani garantie...

Doresc sa fiu foarte acid cu tine ,
te felicit pe achizitia auto , pentru ca este o masina noua si pe o perioada de 3-5 ani nu o sa investesti in aceasta
dar modul nostru de abordare si de atitudine stric Romaneasca este de a cumpara REDUCERI si CHILIPIRURI nu lucrurile cu care aveam cu adevarat nevoie!
Orice companie din aceasta lumea are dreptul de a vinde la pretul si discount-ul propus de ei sau de producator.
Legislatia din romania nu ne permite sa vindem bunuri subevaluate pentru ca intra sub incidenta de frauda!
Legat de achizitia unui autoturism nou se face in doua feluri :
1 . stil nemtesc - unde toti concesionari sau dealer cum doresti tu sa-l numesti isi achizitioneaza autoturismele direct de catre ei si pot sa jongleze cum doresc cu promotiile pe care le au
2. stil fix. discount-ul este oferit la nivel national , niciun dealer nu poate sa modifice pretul dupa bunul plac si la nevoia clientului . In acest caz pot spune ca selectia clientilor se vad si pe strada ( mitsubishi , honda , subaru , nissan ) care tind sa-si achizitioneze aceste marci pentru rigiditate seriozitate si transparenta!



mariani a scris:Pe Autovit sunt mai toate masini de drive-test.. sau refuzate de clienti..
.

Masinile de Test-Drive sunt adevarate chilipiruri pentru ca pretul lor de achizitie la lasare a fost unul destul de ridicat petru dealer dar la revanzare este un pret bun pentru cel care achizitioneaza!
Nu stiu de unde stii tu ca autoturisme refuzate de clienti sunt repuse la vanzare pe autovit?
Acest caz este 1 la 100000 de autoturisme.


RECUNOSC SUNT VANZATOR AUTO!
  • photo.csp

  • Mesaje scrise: 590
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
mariani a scris:nu auzisera pana acum de discount..pentru faptul ca le platesti cash

Poti sa abordezi o achizitie in sistem credit sau leasing (financiar sau operational) - bani catre vanzator ajung tot sub forma de cash , Vanzatorul nu este interesat de unde provine bani (sursa lor) bani sunt aceiasi ca si cei care i-ai tinut la saltea timp de 5 ani pentru a achizitiona un autoturism nou!
Haideti totusi sa gandim lucrurile normale nu sa mai cautam reduceri si la o guma turbo unde putem sa primim o surpriza!
Skip ads

  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sall...
Sti. poti sa fi acid...precum acidul sulfuric.. Wink nu ma deranjaza..chiar lmi plac genul tau de tipi .. cei cu sange ln instalatie....
sau.. poate esti tipa.. Cool
nu o lua ln nume de rau...sunt mai glumet..
acum sa revenim la oile noastre..
ln momentul cand li fluturi cascavalul ln fata... nu cunosc nici-un dealer auto care sa nu lti faca discount.. Wink
Te cred ca esti vanzator ... dar nu cred faptul...
daca lti vin la masina pe care o ai spre vanzare si lti numar bani ln fata.....sigur mai scazi pretul..
poate ca nu cat doresc eu..dar sigur scazi cateva procente..
Referitor la masinile refuzate de clienti..
o ruda a comandat un Superb...si ce crezi..nu stiu cum sau din ce motiv au gresit comanda si au adus una cu mai putine optiuni..
desigur ca a refuzat si a asteptat pana au adus ceea ce a dorit..
dealerul ce crezi ca a facut cu ea... sigur nu a trimis autoturismul lnapoi..
Referitor la ceea ce am eu nevoie...
nu stiu de unde sti tu ce lmi doresc eu.. am trecut mai sus marcile de masini concurente.. daca erau din alta clasa.. poate.. dar..nui bai..nu ma supar Wink
Opel Mokka este exact ceea ce lmi doresc..
ln primul rand masina actuala o am de ceva timp.. si li cam ajunge..
motor mai maricel.. consum mai mare.. taxe mai mari..
Mokka..are un motor mic=TAXE MICI, CONSUMUL DECENT,
75-80% din km. li fac ln oras, deci este mai mica decat ceea ce am acum.. una peste alta am de castigat.
Discount-ul...este dupa bunul plac al dealerului..iar LEGISLATIA din Romania nu se prea respecta....
la KIa Constanta.. nu au lasat nimic.. lmi vindeau autoturismul exact cu pretul din lista..
cand am sunat la Bucuresti...parca era alta lume! 4 % bonus ca le platesc cash cu o luna ln avans..plus...
covorase originale..
alarma..
scaune lncalzite fata - spate..
volan lmbracat ln piele plus schimbator..
senzori parcare..fata-spate,
pachetul ..bluetooth.. handsfree. pilot automat.. comenzi audio volan..
Nu lnteleg la ce te referi cand spui selectia clientilor... Question
adica cei care au Nissan,Honda, Subaru... au doua perechi deee...
iar noi cei cu Opel suntem mai pacalici..! Wink
sau scuze.. poate esti invidios ca nu ti-am fost un eventual client.. Laughing
daca mai ai nelamuriri lti raspund cu placere..
toate bune..
  • photo.csp

  • Mesaje scrise: 590
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Colegu` toata aprecierea pentru achizitia realizata si la pretul bun pe care l-ai achizitionat.
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sall..
Vaiiiii.. cum ne-am schimbat noi parerea ! Wink
dar cum! ce sa lntamplat cu aciditatea? Rolling Eyes
multumesc! esti dragut...... Cool
toate bune....
  • photo.csp

  • Mesaje scrise: 590
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
mariani a scris:Sall...
Sti. poti sa fi acid...precum acidul sulfuric.. Wink nu ma deranjaza..chiar lmi plac genul tau de tipi .. cei cu sange ln instalatie....
sau.. poate esti tipa.. Cool
nu o lua ln nume de rau...sunt mai glumet..
acum sa revenim la oile noastre..
......................................................................


poate esti invidios ca nu ti-am fost un eventual client..
NU sunt invidios ca nu-mi esti client Wink ...
Nu sunt vanzatorul care vinde REDUCERI (se inchide OBI - reducere de pana la 70% pentru toate produsele din stoc) - incercam sa te fac sa intelegi ca o marca care se respecta si tine la clienti sai nu fac ca fetele dintre Constanta si Mangalia - isi ridica fusta .

o ruda a comandat un Superb...si ce crezi..nu stiu cum sau din ce motiv au gresit comanda si au adus una cu mai putine optiuni..
desigur ca a refuzat si a asteptat pana au adus ceea ce a dorit..


aceea masina mai mult ca sigur s-a vandut la fel ca celalalte autoturisme din stocul SKODA cu acceasi reducere , in cel mai bun caz noul client poate sa primeasca o alarma un covoras , un set de stergatoare de rezerva;)) ...

Cand doresti o masina - numai conteaza suma pe care o dai pe ea - conteaza confortul si calitatea produsului .

Numai bine si km fara evenimente!
Skip ads

  • pos29iun

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare si felicitari pentru alegere.
Din masinile pe care le-am avut in vedere (Mokka, Sportage, Ix35, Kuga, ASX), le-am testat pe toate. Si am fost la toti dealerii din Bucuresti la toate modelele. Fiecare cu avantaje si dezavantaje.
La toate masinile (la dotarile avute in vedere) pretul de catalog undeva in jurul a 25-28.000 euro.
Ei bine, cele mai mari reduceri le-au avut Opel si Ford. Apoi ASX-ul, care avea vreo 5000 reducere standard pentru masinile din stoc. Sub acea valoare, dealerii nu au mai scazut, au mai pus un covoras, o... chestie... dar atat. La ceilalti... max 5%.
Sunt convins ca acest fapt se datoreaza si numarului mai mare de dealeri Opel si Ford in Bucuresti, deci concurenta reala mai mare. Pe de alta parte.. preturile de catalog la Opel sunt supraevaluate... sunt curios cine ar da 25.000 pe o Mokka sau o Astra. Cu siguranta este si o strategie de marketing... avem preturi mari... dar ia uite cata reducerea.
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut... colegu... multumesc!
observ ca suntem pe aceeasi lungime de unda.. achizitionand aceeasi masina.. Wink
la aceleasi marci de masini am fost si eu ..
Hyundai... a picat din prima..interiorul lasa de dorit..
momentan am un Vectra C GTS..bineinteles ca nu este aceeasi clasa.. deci nu le prea poti compara.. dar este mult sub opel..
ASX.. nu prea sti ln ce clasa sa il lncadrezi..nu prea arata a crossover..doar ptr. faptul ca are garda mai inalta ..nu il poti lncadra ln aceeasta clasa..
Fordul.. a picat datorita pretului si optiunilor, ceea ce lmi doream eu era peste 20000 euroi si nu doream sa ajung la mana bancii..
Kia..ma lncadram perfect.. DAR.. tipa de la reprezentanta C-ta. (aici este doar o reprezentanta)nu a vrut sa lmi dea nici macar alarma bonus..numai spun de reducere de pret..altceva nu stia..DOMNULE DRAGA KIA ARE 7 ANI GARANTIE..repeta asta precum o placa zgariata Laughing asa am renuntat si la Kia..
eu nu am avut norocul sa fac un test drive cu Mokka.. aici ln C-ta. nu au avut, asa ca m-am multumit sa fac un test drive cu un opel astra aceeasi motorizare..
momentan mai am ln jur de o luna de asteptat..
toate bune domnilor...
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Va salut ..Domnilor..
Se pare ca asteptarea a luat sfarsit,la ora 15 merg sa lmi ridic masina.
Spre norocul meu aceeasta asteptare (o saptamana ln plus fata de Salagea) a fost in favoarea mea..
eu am comandat masina pe 29 Mai,iar la cateva zile pe 1 Iunie au schimbat anumite optiuni, atat la Enjoy cat si la Cosmo.
masina a iesit din fabricatie undeva pe la jumatatea lui Iulie.. deci a fost produsa dupa data de 1 Iunie..
banuiesc ca din moment ce au schimbat textura tapiteriei la Cosmo..de la Marocana la Lighthouse, au renuntat la dunga cromata de pe manerele usilor si au echipat masina cu un alt model de jante decat cele care se montau pana la data de 1 Iunie, domni de la GM au decis sa ne motiveze sa nu refuzam masina cu cateva optiuni ln plus.
masina a venit cu tapiterie piele Jasmin Dark galvanized pe scaune sport certificate AGR cu comenzi electrice plus pachetul Iarna ,scaune lncalzite si volan lncalzit, bineinteles cu jantele ln 10 spite si vopseaua Maro Deep Espresso sidefata ln 3 straturi asa cum au schimbat la 1Iunie.
de optiuni sunt multumit, dar nu lmi comvine faptul ca este in intregime piele, ln perioada aceeasta este ok, dar vara nu prea, acum ramane de vazut cum am sa ma descurc cand vine vara.
revin cu detali dupa ce ridic masina.
toate bune.
  • photo.csp

  • Mesaje scrise: 590
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
wow....Cam mare asteptarea din luna mai si termen de intrare in fabricatie si de livrare - 5 luni ....
Facand o comparatie Mercedes si bmw au pt modelele de top un timp de asteptare de 3 luni maxim de la data platii
Marcile japoneze care fabrica in japonia - sau asia au un timp tot maxim de 3 luni ,
imi pare rau .... pt tie ca ai asteptat...
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Domnilor.. de aproximativ o saptamana ma bucur de noua achizitie,este peste asteptari!
cel mai mult ma lncanta scaunele, mai ales ca eu am ceva probleme cu spatele,de la lnceput am vrut sa comand aceeasta optiune dar era la pachet cu tapiteria din piele,care nu prea ma lncanta ..
lnca am anumite necunoscute ..pe care abia astept sa le descopar..
astept sa lmi vina toate actele ca apoi sa o pot lnscrie..dupa care urmeaza concediul..
drumuri bune..
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Sa o stapanesti cu placere si sa nu ai probleme cu ea, @mariani. Incanta-ne si pe noi cu cateva poze Smile
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Multam..poseidon..
am doar cateva foto.. facute cu tell. ,dar promit ca am sa postez si alte foto.. asa arata lnfoliata..[imglb=https://www.clubopel.com/8080/uploads/2014-10/13268_t6a1jy5e5.jpg][img]https://www.clubopel.com/8080/uploads/2014-10/13268_t6a1jy5e5_th
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Multumim! Foarte bine dau noile jante. Asteptam date despre consum, cum se comporta la drum, cum ti se pare in oras (confortabila/rigida), daca e suficient de spatioasa, etc. Smile
Ce imi place foarte mult la masinuta asta este ca pare mai mare decat este cu adevarat. Si ca toate Opelurile recente, are un design super.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Mokka

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR