Ai uitat parola?

• gogosica

• Mesaje scrise: 232
  • Masina: Zafira Z18XE din 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 15 Jul 2011

• Garaj Mesaj Privat
la autogilex am montat eu acum 2 ani,
si nu am fost multumit deloc,
am montat instalatie BRC,
nu au stiut sa ii faca reglajele, montajul a fost de ca**t, nu le fac antireclama dar asa a fost,
cand plecam dimineata cu masina la cateva sute de metri intr-a 2a imi dadea in nas rau de tot,
pe urma ajungeam in intersectie si cand sa ma bag si eu ca omul imi murea motorul,
daca vrei calitate si reglaj profesional din prima mergi la Vernesti, nu o sa iti para rau niciodata, montajul care il fac ei acum de nici nu iti dai seama ca ai instalatie de gaz pe ea, plus ca iti ascund cam toate piesele , nu o sa fie la vedere, iar daca le explici ca mai vrei si injectoarele ascunse si mai bine,
daca nu ma duceam la Vernesti sa refaca reglajele calculatorului de gaz, cred ca ajungeam la nebuni
aici nu merg cu masina sa vada parametrii si calculatorul de gaz sa se adaptaze, acolo pleaca cu masina in teste, plus ca au experienta foarte mare.

singurul avantaj la gilex a fost ca am avut instalatia pe masina mai repede cu o luna

studiaza un pic pe:
https://www.clubopel.com/vie...58&start=2880
si din discutiile colegilor o sa tragi singur concluziile
Bafta si mult noroc in deciziile tale care o sa le iei.
  • ovidiu nedelcu

• Mesaje scrise: 3
  • Masina: Astra A16XER din 2011
  • Cont inregistrat in: 12 Sep 2016

• Garaj Mesaj Privat
Mersi mult pentru feedback!
Chiar ieri am vb la Gilex si urmeaza sa iau o decizie...
Daca mai are cineva alta opininie,ar fi de ajutor!
  • AlexLaur

• Mesaje scrise: 157
  • Masina: Astra B16XER din 2016
  • Cont inregistrat in: 17 Jan 2017

• Garaj Mesaj Privat
Haideti sa resuscitam un pic topicul.
V-as ruga sa spuneti cati Km ati mai facut pe gaz, si daca au fost probleme, neplaceri, pareri.
Pe mine personal m-ar interesa cum se comporta A16XER , B16XER...(cred ca si Z16XER ar fi cam acelasi motor)
Multumesc.
  • bogdynel

• Mesaje scrise: 12
  • Masina: Astra din 2017
  • Cont inregistrat in: 15 Dec 2009

• Garaj Mesaj Privat
Salut ! Este cineva di Timisoara care a montat GPL per motorul 1.4 140 cp ?
  • stef01lm

• Mesaje scrise: 8
  • Masina: Astra din 2013
  • Cont inregistrat in: 09 Jun 2013

• Garaj Mesaj Privat
Salutare! Detin un opel astra j a16xer 1.6 benzina fabricatie 2013. Am instatatie Zenit pro odb de 2 ani si am facuti 60000 km. Problema este asa: la motorul asta se strica chiuloasa de la mers pe gaz: adica se ard supapele, scaunele de supapa si pierzi astfel compresie in cilindrii. Reparatia e greoaie si scumpa. Daca m.as as avea de ales nu as mai pune gaz pe masina (inainte sa pun am citit si eu aici pe forum si nu se plangea nimeni si asta m.a convins sa pun, acum poate mai salvez si eu ceva lume).
Exemple:

https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0

http://www.pro-gaz.ro/Asist...ine_de_stiut.html
  • AlexLaur

• Mesaje scrise: 157
  • Masina: Astra B16XER din 2016
  • Cont inregistrat in: 17 Jan 2017

• Garaj Mesaj Privat
Salut!
O rugaminte, daca poti sa dai mai multe detalii.
1. Ce regim de mers ai avut cu masina, forja, autostrada, sau oras, mers normal? De obiceic cam la ce turatie mergi/schimbi?
2. Cam cat te.au costat reparatiile? S.au uzat doar supapele sau si chiulasa?
Multumesc.
  • xxl_cm

• Mesaje scrise: 402
  • Masina:
  • Cont inregistrat in: 17 Dec 2011

• Garaj Mesaj Privat
stef01lm a scris:Salutare! Detin un opel astra j a16xer 1.6 benzina fabricatie 2013. Am instatatie Zenit pro odb de 2 ani si am facuti 60000 km. Problema este asa: la motorul asta se strica chiuloasa de la mers pe gaz: adica se ard supapele, scaunele de supapa si pierzi astfel compresie in cilindrii. Reparatia e greoaie si scumpa. Daca m.as as avea de ales nu as mai pune gaz pe masina (inainte sa pun am citit si eu aici pe forum si nu se plangea nimeni si asta m.a convins sa pun, acum poate mai salvez si eu ceva lume).
Exemple:

https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0

http://www.pro-gaz.ro/Asist...ine_de_stiut.html

eu am GPL pe fiesta de apox 6 ani. avand in vedere ca in 50.000 km am economisit cam 2000-2500 euro eu zic ca merita. la banii acestia pot sa cumpar cateva motoare sau chiar alta masina cu totul, ptr ca o masina din acelasi an se vinde cu aprox 1500-2500 euro.
  • stef01lm

• Garaj Mesaj Privat
Problema la mine a fost ca am rulat exclusiv pe gaz, ulterior am aflat ca masina trebuie rulata si pe benzina cam 20-30% din timp.
Recunosc ca am facut economii pe gaz, dar trebuie vazuta problema si altfel: masina era aproape noua cand am pus gazul (avea 30000 km, eu cumparand-o de noua) si la nici doi ani au inceput problemele - se oprea masina in mers, trebuia sa ii dau sprit ca la dacie, schimbat o gramada de piese pana iti dai seama ca sunt supapele de vina, plus o gramada de timp pierdut prin service. Si sa nu credeti ca am avut eu ghinion, e chiar un grup de discutii pe forum cu problemele similare aparuta la aceasta masina cu sistem gpl.
Raspunzand la intrebare: chiuloasa nu se strica, se ard supapele si trebuie refacute scaunele..reparatia costa undeva pe la 2000 ron si dureaza vreo cateva zile.
Ca sfat, daca vreti sa va instalati gaz procedati astfel:
1. Instalati obligatoriu kitul de protectie supape odata cu montarea instalatiei - stiu baietii de la gaz despre ce e vorba, desi mie nu mi.au spus- tre sa ceri tu
2. La 3 plinuri pe gaz consumate rulati masina pe benzina - 1 plin; deci 3 plinuri gaz/1plin benzina
3. Optional alimentati cu gpl aditivat (cu cgx-4)
Repet, problemele si sfaturile mele se adreseaza celor cu opel astra j a16xer 1.6 16v (cunosc pe cineva cu audi care merge de 10 ani pe gpl si nu are probleme).
Economiile o sa fie mai mici, dar macar nu.ti pare rau dupa ca ti.ai batut joc de masina transformand-o intr-o dacie.
  • stef01lm

• Garaj Mesaj Privat
Regimul meu de mers a fost normal la 2500-3000 schim vitezele.
  • stef01lm

• Garaj Mesaj Privat
eu am GPL pe fiesta de apox 6 ani. avand in vedere ca in 50.000 km am economisit cam 2000-2500 euro eu zic ca merita. la banii acestia pot sa cumpar cateva motoare sau chiar alta masina cu totul, ptr ca o masina din acelasi an se vinde cu aprox 1500-2500 euro.[/quote]

Discutia era despre opel astra j a16xer, care costa intre 7000 si 9000 euro, nu despre o masina de 1500 euro (ford fiesta) de care nu.ti pare rau ca se strica. Apropo, daca in 6 ani ati rulat masina doar 50000 km e clar. Eu am facut 60000 km in doi ani si am economisit cam 1600 euro. Tot nu.mi dau seama cum calculeaza unii!

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata