Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 700
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Am ascultat sfaturile colegului opelvn si sunt foarte multumit . Am 5000 km cu Valvoline Synpower 5w40 , uleiul e acolo in baie , nu l-a consumat , zgomotele la rece au disparut . Inainte cred ca am prins ulei Mobil 1 contrafacut sau ...
@florinianc Cand iti cumperi un PC, TV , aparat foto sau orice , cum il iei , dupa ureche ? Cum compari ca un PC e mai performant ca altul ? Nu dupa specificatii? Pai si la uleiul folosit nu trebuie sa facem la fel ?
Eu citesc cu interes postarile colegului opelvn .
Skip ads

  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu la astra mea 1.7 cdti 2012 euro 5ce ulei sa folosesc
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
de care spune producatoru masinii
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
cristi_ilie a scris:Eu la astra mea 1.7 cdti 2012 euro 5ce ulei sa folosesc


Mers urban sau extra?
Skip ads

  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Mobil 1 ESP 0W-40 12luni/10000km...fara probleme...
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Haideti fratilor, tot aud aici sau pe topicul despre uleiuri, cintrebandu-se cum ca merg colegii urban sau extra-urban.
Pai chiar e cineva care merge numai extra? Ca urban sa zicem ca se mai merge preponderent mai ales bucurestenii vare nu au legatra cu provincia decat odata pe an in concediu. Ca o gluma, nasul este bucurestean din nastere si in afara orasului nici nu concepe ca exista viata reala. Poate cu excetia statiunilor unde merge in concediu.
Dar lasand ironia sa revenim: insa un condus extra veritabil nu exista decat daca locuiesti la intrarea pe autoatrada si ai serviciu la iesirea de pe ea. Eu locuiesc in Alexandria si oriunde as merge in localitatile din judet nu merg intins cu viteza a Va la 2500rpm ca sa am comsum constant. Trecand prin sate intalnesc carute, biciclisti si mai ales radare. De aceea merg in loc cu 60 si intre ele distante scurte cu 90+110. Deci mai degraba consumul si condusul edte la categoria mixt. De aceea ideal ar fi sa recomandam uleiuri in gen pt condus mixt si rareori mai mult pt cei ce lucreaza la firme prin orase ulei sa schimb la anumiti km pt urban.
  • TOTAL_valib

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 2000 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
ray-m a scris:.....Millers Oils XF Longlife 5W-40 5Litri ......se gaseste la noi in tara si costa 232 Ron .....un pret destul de bun pt 5 l de ulei

din pacate nu recomand Millers. Au folosit colegi de-ai mei,inclusiv CFS, si li s-a facut apa uleiul pe timpu verii pe un opel cu motor C2NE si pe un BMW E16 316i, soldandu-se cu zgomote anormale la rece pe la motor, bec ulei aprins la cald ....
Cum au schimbat marca de ulei n-au mai avut probleme
  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ce inseamna regim sever

Severe service driving includes:


Frequent short trips (less than 16 km , especially during cold weather)

Stop-and-go city traffic driving

Driving in dusty conditions (gravel roads, etc.)

Driving at sustained highway speeds during hot weather.
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
remus-gabriel a scris:Haideti fratilor, tot aud aici sau pe topicul despre uleiuri, cintrebandu-se cum ca merg colegii urban sau extra-urban.
Pai chiar e cineva care merge numai extra? Ca urban sa zicem ca se mai merge preponderent mai ales bucurestenii vare nu au legatra cu provincia decat odata pe an in concediu. Ca o gluma, nasul este bucurestean din nastere si in afara orasului nici nu concepe ca exista viata reala. Poate cu excetia statiunilor unde merge in concediu.
Dar lasand ironia sa revenim: insa un condus extra veritabil nu exista decat daca locuiesti la intrarea pe autoatrada si ai serviciu la iesirea de pe ea. Eu locuiesc in Alexandria si oriunde as merge in localitatile din judet nu merg intins cu viteza a Va la 2500rpm ca sa am comsum constant. Trecand prin sate intalnesc carute, biciclisti si mai ales radare. De aceea merg in loc cu 60 si intre ele distante scurte cu 90+110. Deci mai degraba consumul si condusul edte la categoria mixt. De aceea ideal ar fi sa recomandam uleiuri in gen pt condus mixt si rareori mai mult pt cei ce lucreaza la firme prin orase ulei sa schimb la anumiti km pt urban.


Eu pe timp de iarna circul in proportie de 80% in oras si nu sunt firma de curierat, iar vara mixt! Dpmdv, urban inseamna 70% oras, mixt 50/50, iar extra 70% in afara orasului. Cuonsc persoane care circula intrunul din regimele spuse adineauri............deci nu vad de ce nu as intreba ce regim de mers are!?
  • TOTAL_valib

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 2000 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Marea majoritate a oamenilor circula preponderent urban si putin de tot inafara.
Ca sunt unii care s-au nascut in masina si merg si 2metri pana la colt, cu masina e altceva. Oamenii aia sunt sub 1%
De obicei oamenii cu scaun la cap folosesc trenul, maxi taxi, mijloace de transport in comun... .eventual si metroul unde e cazul
  • Axxell

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,
Pentru M4V3RiCK si nu numai Wink
In afara de WOLF VITALTECH PI C3 5W-40 care este ok ca pret si performante, altul similar si tot in jurul a 100 ron bidonul de 5L ar mai fi si HAVOLINE ULTRA S SAE 5W-40; deja am o mica dilema pentru urmatorul schimb la primavara Smile
Havoline are deja licenta Dexos 2.
https://cglapps.chevron.com/...amp;docFormat=PDF
http://europe.havoline.com/.../motor-oils1.aspx
  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
VATOIL SYNGOLD 5W40 E FF BUN si costa aproximativ 28 ron/litru are MB 229.51 ce inglobeaza DEXOS 2....(depaseste dexos2) e ulei LONG LIFE si are un raport performanta cost imbatabil. Uleiul are si approved vw50501 deci contine aditivi EP pt protectia ax came. Uleiul e 100% Made in HOLLAND si e produs de o subsidiara a lui KROON OIL celebra marca olandeza. Parerea mea ca e peste WOLF deoarece are MB 229.51. deci uzura mica pe cama si merge si pe benzinar si pe diesel cu DPF, la low buget ulei performanta/cost.
Skip ads

  • Axxell

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2010

  • Mesaj Privat
WOLF VITALTECH PI C3 5W-40
ACEA C3-10
API SN/CF
BMW LONGLIFE-04
FOR D WSS -M2C917-A
GM dexos 2
MB 229.31
MB 226.5
PORSCHE A40
RENAULT RN 0710
RENAULT RN 0700
VW Approval 505 01
VW Approval 502 00
VW Approval 505 00


Havoline®Ultra S SAE 5W-30 and 5W-40
ACEA C3
API SN/CF
BMW Longlife-04 (restricted to EU countries for gasoline cars)
GM Dexos 2®
Havoline Ultra S 5W-30 license number GB2C1202089
Havoline Ultra S 5W-40 license number GB2C1204089

Mercedes Benz MB 226.5 (5W-40)
Mercedes Benz MB-approval 229.51/229.31
Porche A40 (5W-40)
Renault RN 0700/0710 (5W-40)
Volkswagen 502 00 / 505 01 (5W-40)
Ford WSS-M2C-917A (5W-40)

VATOIL SynGold 5W-40
SM/CF
ACEA A3/B4/C3
VW 505.01
VW 502.00/505.00
MB-Approval 229.51
Porsche (level)
BMW LL-04 (pending)
Ford M2C917-A

Pare ca Havoline Ultra S SAE 5W-40 ar fi no1 din cele 3 daca ne uitam la fise Wink
Wolf si Halvoline au fisele din 2014, VATOIL DIN 2010.
Ideea e ca eu folosesc deja din luna mai WOLF VITALTECH PI C3 5W-40 si pana acum e ok. Tinand cont ca mai mult de 4-5000km eu nu mai merg/an cred ca am sa incerc si Havoline Ultra S 5W-40 data viitoare. Inainte mergeam cu GM 5W-30 dar vara la temperaturi mari nu eram deloc incantat de el. Ca pret si Wolf de 5L si Havoline de 5L se invart in jurul a 100 ron ( am vazut de curand 99 ron pentru Havoline si 105 ron pentru Wolf ), iar VATOIL are doar bidon de 4L din pacate si se apropie de 100 ron si el.

PS Recunosc ca am vazut la VATOIL unele date tehnice un pic mai bune gen vascozitati, indice vascozitate si raportul TBN/Sulfated Ash asa ca nu am o parere proasta despre el, dar parca totusi inclin spre Havoline pentru data viitoare, mai vedem pana atunci Wink
  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Ia-l pe cel mai ieftin din ele pe litru care-l gasesti important e schimbul la luni/km in functie de tipul de exploatare cu cat mai scurt schimbul cu atat creste viata in ore la motor .
  • TOTAL_valib

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 2000 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Uleiul vatoil parca e ulei de prima umplere la masinile vw. In acest caz, alegel pe el. Dar ia doar a3b4 fara c3. Il tii maxim 7500km in motor si vei duce caroseria la remat cu motor bun!
  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
VW umple cu FUCHS la fabrica confunzi VATOIL cu VAPSOIL (shell ultra)....ulei agreat de grupul VAG . Citeste atent,INAINTE.
VAG group has a contract with Fuchs to supply their engine factory with oil for initial fill
FUCHS e cea mai mare companie de lubrifianti DIN LUME cu capital majoritar german in actionariat.Adica concret cel mai mare producator de uleiuri din lume german .Au un departament cercetare f mare.
Aici se vede ce ulei au cu DEXOS 2 pt GM.
http://www.fuchs-oil.se/upl...rogram_1_2012.pdf
  • TOTAL_valib

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 2000 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am confundat,are dreptate opelvn.
Folosesc la masina mea ulei vatoil la servodirectie unde se cere dextron2. Foarte bun.
  • Axxell

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Daca va intrebati de ce am ales acel Havoline Ultra S 5W-40 si nu alt Havoline, raspunsul este ca, pentru motorul meu Z16XEP ei recomanda Havoline®Ultra S SAE 5W-30 si Havoline®Ultra S SAE 5W-40, iar cel 5W-40 ... nu e 5W-30 Smile si are si mai multe recomandari si aprobari ca cel 5W-30. Si dupa cum am mai zis e comparabil cu ceea ce am eu acum in motor si ca performante si ca pret.

http://europe.havoline.com/...ommendations.aspx

La fel am facut si in cazul lui Wolf anul trecut, am ales din lista lor recomandata cel cu 5W-40, era al doilea ca optiune ( dupa cel 5W-30 binenteles Smile ).
  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Texaco-Havoline si Castrol dau cele mai slabe presiuni la cald comparabil cu multe alte marci, unele chiar marci mai mici fa un test in timp....Ieftin si bun din pacate nu prea exista ....

Vrei un ulei aprobat si testat oficial pt masina din semnatura NORMA MAI PERFORMANTA ca DEXOS 2 alege orice 5w40 de aici Shell, Mobil, Valvoline,LM,Fuchs,Motul,
https://bevo.mercedes-benz.c...ten/229.5_de.html
  • Axxell

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salutare din nou,
Hm, sa inteleg ca Havoline Ultra S SAE 5W-40 e mai slab decat WOLF VITALTECH PI C3 5W-40 sau decat VATOIL SynGold 5W-40 in ciuda fisei tehnice usor superioara ?
Ideea era sa fie superior "uleiului de referinta" GM 5W-30 ca de la el am plecat Wink
Superior si la acelasi pret, bun pana la 5000km-7500km/an mers mai mult urban, pentru clima noastra si cu uzura mai mica a motorului.
Celelalte uleiuri "de firma" au majoritatea preturi mari la noi in tara cu pana la 50-100% peste Wolf sau Havoline iar performanta lor ma indoiesc teribil ca reflecta pretul piperat Smile
Banuiesc ca lumea in general doreste un ulei la pret de GM si mai bun ca acesta, cel putin eu asta am nevoie momentan tinand cont de pret, performanta, clima si numarul de km.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR