Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • pUiUtZu2009

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Pai ma gandesc ca ar fi blocat (inutilizabil) daca nu. Daca as incerca sa-i bag codul manual ar merge? Ca imi merge pe radio,pe cd,absolut tot merge doar ca vad mesajul display SAFE
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Manual, exclus! Ai procedura exacta expusa mai sus.
P.S. Treaba cu blocat/inutilizabil, nu este nici ea valabila. Comportamentul este aproape identic...
P.P.S. Poate se gaseste vreun coleg din apropiere, care sa te ajute.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Daca ai infipt radiocd-ul in bord si merge tot pe el, doar ca iti afiseaza Display Safe atunci nu cred ca e in Delivery Mode (are cod, altul decat display-ul si de aceea afiseaza Display Safe).

Dar hai sa vedem ce se mai intampla in continuare.
  • pUiUtZu2009

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Doar op-com-ul e rezolvarea...mai mult ca sigur. Cand rezolv va dau de stire.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu am pus pe masina mea un cd30 (fara mp3) de pe alta masina si sigur nu era resetat (pe cealalta masina mergea perfect).
la mine pe ecran a aparut imediat display safe dar cdplayer-ul mergea fara probleme.
nu am pus nici unul resetat pe masina, dar ma astept sa scrie tot display safe si sa mearga tot la el...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cand e resetat radiocd-ul atunci la fiecare 10sec iti bipaie in boxe.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pai si nu apare si display safe cand e resetat?
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Nu exista "resetat". Exista: "virginizat" - cand este ca atunci cand l-a facut mama lui, si mai exista "desperecheat", "divorțat" sau cum mai dorim sa ii spunem, cand informatiile mai exista in eeprom, doar ca este desperecheat de display.
În functie de starea in care se afla cele doua (display si HU) si in functie de oridinea operatiunilor executate, difera manifestarile (Display Safe afisat permanent, Display safe apãrând la fiecare 10 secunde, Radio Safe afisat permanent, Radio Safe afisat si beep la fiecare 10 secunde).
Skip ads

  • pUiUtZu2009

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Salutare! Eu maine am drum in Bucuresti (Berceni). E cineva prin zona care ma poate ajuta cu o imperechere de cd30? Multumesc!
  • costi_rxy

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Tigra 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Am un cd30 pe masina,care nu mai citeste cd-urile. Am cumparat un cd30 mp3,care functioneaza bine,doar ca apare display safe ( stiu,e treaba cu desperecherea si imperecherea), insa eram curios daca a incercat careva sa schimbe integratul eeprom de pe casetofonul masinii,pe cel nou,ca sa nu mai faca toata treaba cu codurile de blocare. Stiu ca pare simpla treaba asta,si nu cred ca se rezolva ceva asa,insa intreb si eu Smile
  • bruttus

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salut costi,pai ce facem,ne intoarcem in epoca de aur cind foloseam sirma si un patent ca sa reparam televizoarele cu lampi?
Mai bine iti cumperi un aparat nou sau mergi la Opel sa iti dea codul de deblocare,e si mai ieftin,si mai repede,si mai sigur.
Sau,poti foarte bine sa montezi alt model de aparat,fara coduri si alte abureli din astea,si nu te costa decit sa decupezi frontalul de plastic ca sa adaptezi ce cumperi.
  • costi_rxy

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Tigra 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salut bruttus. Am cumparat deja cd30 mp3. Pur si simplu am intrebat si eu nah Smile ma gandeam ca acea memorie eeprom raspunde de imperecherea cu display-ul si poate merge pacalit asa Smile codul oricum o sa-l aflu,nu e problema. Mersi de raspuns.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Desfa capacul RadioCDPlayer-ul CD30 cu MP3 si citeste EEPROM-ul la un electronist, foloseste apoi un program gratuit de decodare (OSCR) care-ti da codul de login si pe urma cu VAUX-Com/Op-Com ,,divorteaza-l,, de masina donoare, apoi din starea de ,,divortat si gata de distractie,, imperecheaza-l pe masina ta. E pe-atat de simplu, daca din lipsa de noroc nu gasesti sa descarci gratuit programul de decodare da-mi PM si-ti trimit link-ul original de descarcare (dezvoltatorul acestui program a scris ,,în clar,, pe site-ul unde l-a publicat pentru prima data ca acest program este munca lui, este FREE si trebuie distribuit FREE of charge - adica gratuit).

Stima.
  • costi_rxy

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Tigra 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2013

  • Mesaj Privat
ahappyuser,sa traiesti 100 de ani 🍻
Multumesc pt explicatia clara si la subiect. O sa urmez pasii explicati si o sa-i arat amicului ce are sculele necesare pt toata treaba asta. Sarbatori fericite !
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Fara intentia de a contrazice si cu scuzele de rigoare ...
A mai fost detaliata procedura.
Faptul ca afli codul de securitate al HU (CD30), daca nu ai si display-ul cu care a fost imperecheat (pe vechea masina), nu te ajuta cu nimic in procedura cu OpCom.
1. Ai si HU si Display, citesti codul de securitate din oricare dintre ele si poti sa le desperechezi cu OpCom. Odata puse in "Delivery state", faci ce doresti.
2. Ai doar HU sau doar Display, se aduce HU in "Delivery state" (prin modificarea continutului din EEPROM), se afla (sau se stie deja) codul de securitate din Display, se "imperecheaza HU cu Display-ul, cu codul din Display. Apoi se pot "desperechea" ambele ... bla, bla.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR