Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • alonso01

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salutare baieti!
As avea si eu nevoie de niste pareri in legatura cu un subwoofer, si anume SAL BOXXER XB-10/A.
Am gasit o oferta la cineva...150 ron subwoofer-ul + cabluri + adaptor pt cablurile RCA deoarece am un Blaupunkt San Diego MP35 si nu are iesire RCA. Cel care vinde nu a avut nici el iesire RCA si a spus ca a cumparat un adaptor.
Nu imi trebuie performante de SPL Smile))..nu sunt genul..ceva decent dar nici insesizabil
Masina din dotare este un Astra G din 2001 cu boxele originale si tweetere pe fata.
Se merita sa dau banii pe el?

Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Daca nu vrei SPL dar vrei CALITATE = NU
Daca nu vrei SPL, nu vrei CALITATE, vrei doar zgomot = DA
  • alonso01

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Deci nu prea s-ar simti ca as avea un subwoofer?
Sa inteleg ca nu merita..adica as da banii degeaba?
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

De simtit se va simti, o sa bubuie ceva in spate. Smile Insa nu e un subwoofer de calitate. Cel mai bine asculta-l, iar daca esti multumit de cum se aude, ia-l.
Skip ads

  • alonso01

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2013

  • Mesaj Privat
In saptamana ce urmeaza o sa ma duc sa il ascult, sa vad ce e de el.
Apropo..din ce am citit pe aici pe forum am inteles ca ar trebui trase niste fire de la boxele din spate la subwoofer? O boxa are membrana rupta si cam baraie iar cealalta e de Astra F (cred) si e aproape insesizabila dar e buna:)) E vreo problema?
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Pai, in cazul asta, legi firele de la boxele spate direct la intrarile high level de pe subwoofer. Oricum, sa nu ai pretentii prea mari de la el. Asculta-l si apoi dai banii.
  • alonso01

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2013

  • Mesaj Privat
L-am ascultat, mi-a placut, l-am luat, l-am montat Smile)...se aude destul de bine pt ce specificatii are..cel putin mie imi place.
Acum trebuie sa cumpar boxe pe spate deoarece deoarece am legat subwoofer-ul la boxele spate printr-un adaptor High \low ca acesta ...apropo, ce fac cele doua reglaje L\R..adica ce regleaza?Smile)

Cum spuneam trebuie sa cumpar alte boxe pe spate (cele de pe fata + tweetere.le se aud foarte bine) pe care le voi lega tot la mufa din portiera, deci nu le voi amplifica..si m-am gandit la astea :
Hertz Dieci DCX 130.3 (da, pe spate imi trebuiesc difuzoare pe 13)
set de difuzoare coaxiale pe doua cai
diametru 13cm
magnet woofer din ferita
con din hartie presata
magnet tweeter neodinium
tweeter tip dom, din mylar
putere nominala - 40W RMS
putere maxima - 80W RMS
sensibilitate - 91dB
raspuns in frecventa - 60Hz-21kHz
impedanta - 4ohmi



Sau sa iau sistem..pe spate neavand tweetere, iar din cate am inteles boxele fara tweetere integrate se aud mai bine.
Hertz Dieci DSK 130.3
diametru midbass - 13cm
crossovere pasive tip "pe fir"
magnet din ferita
con din hartie presata
putere nominala - 60W RMS
putere maxima - 120W RMS
raspuns in frecventa - 60-23kHz
sensibilitate - 93dB
impedanta - 4ohmi


Se vor potrivi in portiera..in sensul ca sa nu atinga magnetul usa?...nu stiu adancimea (parca) de montaj a difuzoarelor originale.
Ce credeti ca s-ar potrivi cel mai bine dat fiind faptul ca nu vor fi amplificate...nu as vrea sa se auda mai prost decat cele originale..in sensul ca la cele originale se simtea bass-ul Very Happy
In legatura cu tweetere-le..daca iau Dieci DCX 130.3 cu tweetere integrate si leg si alte tweetere (am unele pe acasa Roadstar de pe fosta Dacie) si le leg si pe acelea la boxele din spate e vreo problema?
  • alonso01

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Mentionez ca azi mi-am montat si acele tweetere si chiar daca nu sunt "de firma" se aud foarte bine..in sensul ca se simte cam am tweetere si pe spate..deci am sa renunt la sistemul Dieci DSK
Deci as vrea sa aud pareri in legatura cu Dieci DCX sau alte difuzoare pana in 300 de lei....Ceva cu sensibilitate mare(am inteles ca asta conteaza) dar sa aiba si putin bass Very Happy
Skip ads

  • alonso01

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Sau tot in banii aia ceva fara tweeter integrat deoarece fiind si cele separate + astea integrate mai mult ca sigur nu s-ar auzi ok. mid-urile parca ar fi cele cu bass dar fara inalte..ceva de genul Very Happy

(nu am putut da edit si am facut alt post)
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Din reglajele alea, reglezi gain-ul. Insa nu vad de ce te-ai complicat cu un adaptor high-low, cand subwooferul are deja intrari high. Legat de difuzoare, din difuzoare de 13, nu prea ai ce bass sa scoti. Bassul il dai din subwoofer.
  • alonso01

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Playerul pe care il am nu are iesiri RCA, iar cel de la care am luat subwoofer-ul nu avea nici el si cel care i l-a montat i-a spus sa ia un astfel de adaptor.
In legatura cu difuzoarele..stiu ca nu prea am ce sa "scot" din ele dar as vrea sa se auda si ele cat de cat ok. :d
Daca iau cu tweeter integrat sigur nu o sa se auda ok ,nu? Ca ma gandesc ca daca am si tweeterele separat se vor auzi prea mult inaltele..cred.
Ce imi recomanzi sa iau?daca este ceva pana in 300 de lei care sa se auda bine..adica sa nu fie chiar insesizabile Smile)
Nu prea ma pricep in domeniul audio si d-aia intreb. Smile
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Mda, cel care l-a montat nu prea se pricepea. Subwooferul ala, avand intrari high level, era suficient sa tragi cabluri de la boxele spate la intrarile lui high level. Daca nu vrei sa amplifici boxele, iti recomand gama dieci de la hertz, ca merg cat de cat pe player. Personal as alege un sistem de boxe, si nu ceva coaxial.
Skip ads

  • iGuana_05

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Iti spun din proprie experienta ca cele sistem se aud mult mai bine decat cele coaxiale. Eu cel putin, cu sistemul meu de pe fata, nici nu imi dau seama ca am boxe pe spate Smile) alea sunt doar asa pentru pasagerii din spate .. cu toate ca sunetul puternic tot din fata vine.
Ti-as putea spune sa nu te mai complici cu boxele pe spate si sa pui doar un sistem pe fata insa si cele tip sistem se aud mult mai ok amplificate.. deci o data plecat pe drumu asta Smile) o sa vrei din ce in ce mai mult.
  • alonso01

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2013

  • Mesaj Privat
@cyberbob: Multumesc pt info!
@iGuana_05: Cele de pe fata sunt ok, se aud bine..desi cateodata vibreaza mai mult decat trebuie..probabil unde nu sunt usile insonorizate.
Cele de pe spate vreau sa le schimb deoarece una este de Astra F si este aproape insesizabila , iar alta are membrana rupta..am lipit-o eu cumva dar nu stiu cat va tine.(acum pot tine fader-ul pe 0...adica sa se auda in mod egal si fata si spatele Smile) )
Pe spate as putea zice ca as avea sistem ca am montat si tweetere separate Smile)...
Probabil ca o sa schimb si sistemul de pe fata ,dar nu acum..deocamdata sa rezolv spatele Smile)
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
iGuana_05 a scris:...deci o data plecat pe drumu asta Smile) o sa vrei din ce in ce mai mult.



Of, cata dreptate ai! Smile) De la un subwoofer si un adaptor high-low mai inteligent, am ajuns la un 3way full active pe fata, procesoare de sunet, stres cu reglajul stage-ului si alte nebunii Smile)
  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Degeaba ai un subwoofer care doar face galagie si ocupa loc degeaba , mai bine niste difuzoare amplificate de 50-100 w rms, si asa sunt suficiente si ofera o claritate destul de buna , oricum bassul se va simtii.

Pentru fata Ground zero GZIC 650X la 310 lei.
Specificatiile difuzorului :
Sistem de difuzoare cu 2 componente
Diametru woofer: 16.5 cm
Diametru tweeter: 19mm
Putere RMS: 100W
Putere Max: 150W
Impedanta: 4 ohmi
raspuns in frecventa: 50Hz-20000Hz
SPL: 91dB (W/m)
Crossover pe fir
Grile incluse


Pentru spate Ground zero GZIC 525X2 pretul 280 de lei
Specificatii:
Sistem de difuzoare cu 2 componente
Diametru woofer: 13cm
Diametru tweeter: 19mm
Putere RMS: 90W
Putere Max: 140W
Impedanta: 4 ohmi
raspuns in frecventa: 60Hz-20000Hz
SPL: 90dB (W/m)
Crossover pe fir
Grile incluse

Amplificator Crunch BlackMaxx MXB MkII MXB4125, 620 lei
Specificatii:
Amplificator auto cu 4 canale
Putere:
4 x 85 W RMS (125W Max.) in 4 Ohmi
4 x 125 W RMS (250W Max.) in 2 Ohmi
HP: 60-1200 Hz
LP: 40-150 Hz
Bass-Boost: 0-12 dB
Intrare nivel inalt
Intrare/iesire RCA
Dimensiuni: 251 x 55 x 310/340 mm

Preturile le-am luat de pe siturile specializate care comercializeaza asemenea produse, si sunt noi.
Second hand gasesti si la 100 de euro un tub de bass cu o statie , dar nu stii cat te tine si cum a fost folosita.
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Niciodata n-o sa ai subbass din difuzoare de 16, dar mai ales de 13.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR