Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Din pacate se pare ca am o conducta de la clima fisurata si trebuie schimbata, daca s-a mai lovit cineva de problema asta il rog sa-mi spuna unde a schimbat-o si la ce pret.
Din ce am aflat conducta exista ca piese de schimb doar in varianta originala.
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ieri am observat ca si a mea nu mai face frig sper sa nu fiu in aceeasi situatie,ai cumva o poza cu zona in care e fisurata?
  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Pot face si o poza daca e cazul, la mine am verificat din nou si acasa si este cum deschizi capota in stanga, conducat mai subtire la sistemul de prindere de plastic. Raspunsul cu pretul este ca piese exista doar originala si e in jur de 900 de lei, partea naspa e ca nu este acoperita de garantia extinsa, toata distractia ma va costa vreo 1150 de lei din pacate.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Daca e conducta, se poata suda (in argon). Si chiar tine.
Skip ads

  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am auzit cate ceva despre sudura dar habar nu am unde se poate face si in plus de asta la cat de subtire e conducta eu nu prea as pune baza in sudura asta. Se pare ca mai exista si prin dezmembrari la vreo 300 dar nu am sunat, avand in vedere ca masina este destul de noua ( apr 2011) nu prea as vrea sa ma bag la improvizatii.
  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Cam toate piesele la masina asta sunt scumpe,iar multe se gasesc numai pe original.
Opelul nu mai este o masina ieftina de intretinut.
  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Corect, Paul si la revizii sunt destul de mult piesele daca stai sa te gandesti, doar ca acolo ai mai multe variante de consumabile si mai ieftine si mai scumpe, nu te obliga nimeni sa faci la reprezentanta (doar perioada de garantie).
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am scãpat doar cu încãrcarea cu freon, presiunea era 0 cel mai probabil s.a pierdut în timp pentru ca nu am gãsit nimic .Smile, distracþia m.a costat 130 lei
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Instalatia nu se goleste complet fara fisura. Eu nu am umblat la ea de 6 ani si merge bine
  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Si eu spun ca este dubios sa se goleasca instalatia in maxim 4 ani, ar trebui verificata mai bine lucio85, La mine e cu 2 zone clima si la pasager raceste dar la sofer nu, nu stiu exact care ar fi explicatia pt ca nu-s sigur ca sunt 2 circuite separate poate cei din service sa-mi dea vreo explicatie mai exacta dar spartura e sigura am vazut-o si eu.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Cã e single sau dual zone nu are treabã cu instalaþia de ac care la interior are tot un singur radiator, comutarea de cald într.o zona ºi rece în cealaltã se face cu niºte clapete, instalaþia mea a fost þinutã sub vid 15 minute, ºi se presupune cã a pierdut pe la genþile câte puþin în timp
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
din pacate, dupa 3 saptamani in care a mers foarte bine a pierdut din nou freonul, dar presiune in sistem a mai ramas, la verificari nu s-a gasit nimic,aparatul da sistem ok, dar de data asta am bagat si solutie UV,poate o sa se vada acum
@maresal te rog daca poti sa imi pui o poza cu acea conducta fisurata , tnx
Skip ads

  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Da, am pe telefon poza, o salvez si o postez pe aici, eu am schimbat toata conducta pt ca nu am vrut sa ma bag la improvizatii, 1000 si ceva de lei toata distractia Sad
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
te rog sa o urci ca nu stiu unde sa caut ca am bagat si martieni (solutie UV)in instalatia de freon si nu se vede nimic Sad
  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Doamne ce preturi:( 1000 de lei o amarata de teava.
Mi se pare enorm,au astia niste preturi super nesimtite la piese.
Sper sa nu am probleme cu,clima ca adopt strategia geamului Smile.
Si eu astept poza cu teava minune,ca-s curios pe unde vine si motivul fisurarii ( fraca ceva de ea, e prinsa de un colier ceva si de la vibratii s-a frecat si fisurat ).

@lucio pe la tine sa nu piarda pe la radiatorul de clima( teava care intra sau iese din el ), eu asa am patit la o masina,am bagat solutie de contrast dupa ce bagasem de 3 ori freon... si nu se vedea nici o pierdere. Dupa ce am demontat si bara din fata, s-a vazut ca la sudura tevii care intra in radiatorul de clima ,supura pe acolo.

Sper sa scapi mai ieftin ca,colegu care a dat 1000 de lei pe teava.
  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Nu reusesc sa adaug poza, mereu uit cum se face, problema era la prinderea din plastic, se pare ca din cauza asta s-a gaurit conducta.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@maresal dai previzualizare masaj si dupa jos in coltul spatiului de scris ai o pictograma de fotgrafie si de acolo incarci poza
@paul2004 mecanicul prima data nu mi-a pus solutie UV ca era convins ca a pierdut pe la ventile, acum mi-a zis sa astept pana cand nu mai face iar frig si atunci cautam ,,martieni,, si sper sa se vada pe unde pierde (cum am zis mai sus au trecut 3saptamani timp in care a pierdut freonu deci fisura e mica ) eu nu dau 1000 de lei pe o conducta o sudez si gata si eventual daca e la colierul ala de sub cutia de filtru de aer ii pun niste cuciuc sa nu mai frece..Very Happy astept poza cu mare interes
  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
As vrea sa dau un raspuns celor care au comentat pe aici fara niciun fel de suparare. Banuiesc ca majoritatea au cumparat noua Astra J, deci preturi cam intre 14.000 si 17-18.000 E, cred ca mentalitatea sa nu dai 1000 si ceva de lei (cu montaj cu tot) adica sa zicem 250E pentru a schimba si a pune ceva original pe o masina de 3 ani este pur romaneasca, in vest nu cred ca ar gandi nimeni asa.
Problema este ca piesa s-a stricat prea repede si intr-adevar pt salariile din Romania are un pret destul de mare si ar mai fi problema ca nu este acoperita de garantia extinsa (pe care eu o am platita).
Imi cer scuze daca am suparat pe cineva.
  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Nu ai suparat domnule pe nimeni, doar ne-am exprimat si noi parerile aici.
La un salariu mediu de 2000 lei, sa dai pe 1m de conducta 1000 lei care nu are nici 3 ani asa cum ai mentionat,mie unul mi se pare enorm.
In vest oamenii se respecta pentru ca isi permit...la ei 250 euro este o nimica toata.

Seara placuta.
  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Conducta a fost 850 de lei cu reducere 24%, problema este ca exista doar originala si a venit cu totul, nu are doar 1 m contine si pe cea subtire si pe cea groasa, am luat si piesa veche pe care o am in garaj. Din pacate salariile din Romania nu se compara cu cele din vest dar masinile pe care le avem noi posibil sa fie mai scumpe decat cele de pe acolo Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR