Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • vladuca

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2014

  • Mesaj Privat
am un opel astra h din 2005 motor 1.7 de 74 kw 101 cai si de ceva timp am observat ca imi trage mai greu masina ,si se tureaza si mai greu.am fost cu ea la reprezentanta si mi-au spus ca problema nu stie de unde pleaca dar turbo imi intra undeva la peste 3000 de turatii .masina pana la 3000 de rotatii are un rontait ,motorul e mult mai galagios si scoate si fum.mentoinez ca i-am curatat egr ,admisia .clapeta de acceleratie si i-am verificat furtunurile si totul pare OK.daca nu trec cu ea de 2000 de rotatii se aude normal si merge bine .daca trec devine zgomotoasa si scoate si fum .pana ajung la 3000 dupa aceea iar merge bine.si ar mai fi ceva cateodata se aprinde masina cu cheita in bors si nu mai trece de 3100 de turatii .dar asta tine foarte putin 2,3 minute si isi revine singura in mers.daca stiti careva din ce ar fi va rog frumos sa ma ajutati.va multumesc
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Daca se aprinde masina cu cheita ai erori memorate. Mergi la tester noteaza erorile si posteaza-le aici. Dupa ureche nu te poate ajuta nici un coleg.
  • vladuca

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2014

  • Mesaj Privat
am puso si pe tester si mi-at senzor presiune turbo ,acela dupa admisie.l-am schimbat si tot la fel .nici o schimbare .am observat ca supapa de control vacum clapeta de acceleratie nu functioneaza.poate sa fie si aia cauza ?
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Senzorul presiune turbo primea informatia corect, adica lipsa unei presiuni corespunzatoare. Totusi inainte sa mai schimbi ceva ce eroare aveai in cifre? Nu ce ti-a spus mecanicul ca este. Ar fi mai usor in functi de eroare sa gasim cazuri asemanatoare pe forum si sa nu dai bani aiurea. Deci tester postezi eroarea si cautam.
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Eu zic sa iei legatura cu ANGI Olteanu e de la tine din DB si sigur te rezolva..DB77AAA
  • vladuca

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2014

  • Mesaj Privat
am puso si pe tester si nu mi-a dat nicio eroare .mi-a zis ca e posibil rontaitul sa-l am de la injectoare si sa bag un aditiv in motorina si dupa 1000 de km sa-i schimb filtru de motorina
  • vladuca

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2014

  • Mesaj Privat
dupa cum am spus si mai sus .am schimbat senzorul de presiune dupa admisie si am puso din nou pe tester ,nu mai mi-a dat nici o eroare dar masina merge tot la fel ,adica are acelasi rontait.mecanicul a spus ca poate sa fie o problema la un injector sa nu lucreze cum trebuie si mi-a recomandat sa-i bag niste aditivi in motorina ca poate isi da drumul.e posibil sa fie de la injectoare sau aveti alta parere,orice sfat imi poate fi de ajutor si ce aditivi imi recomandati sa bag?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR