Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Discutiile pot fi ... interminabile pe aceasta tema pentru ca fiecare dintre noi de pe acest forum am cumparat sau vandut cate o masina ! Sa va povestesc pe scurt :
Vine la mine o cunostinta care vroia sa vanda o masina cred ca un Golf sau Passat nu mai retin sa ii facem diagnoza si sa verificam Km pt ca are un cumparator. Apare vanzatorul si cumparatorul cu inca un expert. Facem diagnoza si primu lucru ne uitam la Km, pe bord bineneteles valoarea X iar in calculatorul de motor X+ceva, clar vreo 20-30-40 mii mai multi din cate imi aduc aminte ! Scandal intre cei doi, intr-adevar vanzatorul nu stia acest lucru pentru ca putea simplu sa ii modifice si pe aia cin ECU. In fine pleaca posibilul cumparator cu o falca in cer si una in pamant .. pe de o parte pe buna dreptate. Sa vedeti acuma ce se intampla ... Smile Revoltat omu isi cauta in continuare masina cu km reali (din experianta proprie nu exista sau e pe cale de disparitie Smile))))) Si bineneteles ca isi ia o Astra-H caravan care culmea cu cateva zile a fost la mine la diagnoza si avea peste 200 mii Km dar vanzatorul i-a vandut-o pe la 120 mii si era fericit ca nu a luat-o pe aia care era "manarita" dar clar avea mai putin de 200 mii si a luat-o pe asta cu "km reali" adica bine facuti: bord + ecu si vreo 100 mii dati inapoi !
Deeci faza cu Km e doar de prosteala, realitatea trebuie sa fie cum arata, cum merge, cum a fost intretinuta,...etc.

CristianTM.
Skip ads

  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Da, conteaza si cum arata si cum a fost intretinuta, cum merge, etc. Dar daca azi merge si peste o luna nu mai merge, nu cred ca e un motiv de bucurie. Ca povesteam de Megane-ul de l-am luat - masina mergea foarte bine cand am cumparat-o. La o luna si ceva cred ca mi-a picat turbina. La alta luna, un injector, pe urma altul si tot asa am tinut-o 5 ani, dupa cum am zis in postul anterior.

Stii expresia, afara e vopsit gardul, inauntru leopardul Razz Masina nu e ceva care se tine in vitrina si il mai stergi de praf din cand in cand. Mergi cu ea zi de zi, piesele alea au o durata normala de functionare, niste ore, sau km.

Nu inteleg de ce naiba, daca mai marii si prea-inteleptii conducatori isi doresc sa limiteze importurile, nu dau lege care sa desemneze infractiune manaritul kilometrilor. Ne inrobesc cu taxe peste taxe, ba de poluare, ba de prima inmatriculare, etc, dar cat timp se aduc in tara masini ieftine si manarite, o sa se vanda ca painea calda - rachete la sub 10.000 euro.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
nu inteleg dece esti te minuneaza ca fac aia 200k pe an
Acolo lumea sta in suburbii la 20-50KM de locul de munca si fac naveta zilnic se suie pe autoban si in 30 de min e acolo (mie mi-ar lua 30 de min sa ies din cartier.) ....daca faci 100km pe zi doar pana la munca si inapoi , nu mai pun concedii si mers in alte locuri te apropii de un 80k-100k in 2 ani ca popa.


ca azi merge ceva si maine nu mai merge .....asta e , tine de norocul fiecaruia, sunt si aici pe forum cazuri de masini noi , cu probleme. Adevarat, ai garantia, dar chiar si asa e frustrant. Si pana la urma cand iti iei o masina SH tre sa fii constient de riscuri ...poate sa pice ceva oricand , indiferent ca a fost intretinuta bine.
daca ai observat incep din ce in ce mai multe masini sa pice fix dupa terminarea garantiei ......ce coincidenta nu ? Smile)
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Da, ai dreptate, sunt constient ca nemtii fac poate chiar si 100-200 km pe zi. Eu ma minunez pentru ca desi merg cu masina si in Bucuresti si la munte si in concedii, tot nu reusesc sa fac mai mult de 15.000 km pe an Very Happy

Bine, acum conteaza si ce pica dupa ce iese din garantie. Una e sa se strice o incuietoare de la usa, sau, nah, nu stiu, si alta e sa iti pice piese facute sa tina zeci-sute de mii de km, gen turbina, injectoare, motor, cutie....Iar faptul ca masinile nu mai tin o viata, e limpede, ar da faliment producatorii. Pacat ca noi muncim, facem credite si platim pentru ceva care dupa mine, ar trebui sa tina si zece ani fara probleme majore.
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
pai nu faci mai mult pentru ca tu faci 10-15 km pe zi cel mai probabil Smile si mai pui un 3000de km pe concedii Smile

legea ne-ar ajuta si dupa iesirea din garantie , pentru ca zice ca produsul trebuie sa functioneze in paramentri pe toata durata lui medie de viata (nu bagam aici consumabilele) iar daca se descopera ca e viciu de fabricatie ar trebui sa se schimbe si dupa ce garantia a expirat . Cutia , Turbina, motor nu sunt consumabile .
dar aici intervine si unirea consumatorilor pentru a da in judecata sau a face presiune pe producator si pentru a dovedi viciul de fabricatie. vezi cazul cutiei de viteze M32 ....... numai pe forum aici cred ca sunt 20-30 de oameni care au trebuit sa o desfaca din cauza rulemtului subdimensionat. Club Opel ar trebui dupa parerea mea sa incerce macar sa ne organizeze si sa le dam in cap cu ele, restu sunt doar vorbe.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ma bucur sa vad ca sunt si membri care intra inainte sa isi ia masina, nu dupa ce iau cazanul, si incep cu intrebari pe tot forumul.
Bravo Tudor. Baiat intelighent :-d
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,659
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ce sa vezi, si eu stiu un caz real dar oarecum diferit : cineva (samsar) aduce o masina din DE, in stare impecabila cu 150.000km reali. O duce in targ Duminica la vanzare, pune pretul pietei + 20% pe ea si asteapta cumparatori. Apar cativa cumparatori, se uita la ea, se intereseaza de pret dar nu cumpara niciunul. Masina arata si mergea foarte bine, kilometrajul masinii a ramas cel original si nu s-a umblat la el (nu se impunea nicio modificare, reflecta perfect starea curenta a masinii).

Saptamana urmatoare samsarul schimba tactica : o pune cu 40% peste pretul pietii si o vinde rapid, pana la ora 10. Cui ? Aceluiasi cumparator care a mai intrebat odata saptamana trecuta de pret dar nu a mers mai departe cu intentia. Ajung sa faca actele, apoi il intreaba pe cumparator : te rog spune-mi si mie de ce nu ai cumparat-o la pretul initial si ai luat-o acum ca e mai scumpa ? Raspunsul a fost intr-un fel halucinant : masina arata prea bine pentru km din bord si pretul care era afisat in parbriz.

Morala ? O trageti voi... A mea e ca in Romania lumea care cumpara masin SH din targ e complet pe dinafara problemei si decizia de cumparare e cel mai adesea una subiectiva. Nici vorba de ceva realism sau vre-o urma de obiectivitate.
  • Tudor888

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2014

  • Mesaj Privat
@ahappyuser Hahaha faina povestea.

Am vrut sa mai atasez doua poze pe care prietena mea le-a facut Smile) deci ma repete nu are nici o treaba cu domeniul auto. Se vad urme de chit intins cu pensula. Se vad pensulatii. Nu le pot pune deoarece nu am laptop la mine si scriu de pe tel.
Dar eu zic ca acest caz nu mai are nevoie adaugari.
Ar fi fain daca ar exista pe pagina un topic dedicat exclusiv masinilor sh vazute in Romania sau Germania. Cu tot cu tepe, pret, km dati inapoi etc. Poate un viitor cumparator se va uita peste aceste masini "impecabile" si ar fi foarte folositor un astfel de topic. Mai ales ca masina "mea" in inca in capul listei pe Autovit la un pret inca bun si daca este sunat va spune exact ce mi-a spus si mie :e instare impecabila dom'le nu vei vedea nimic la Opel. Destul de convingator bisnitarul asta o sa faca un profit de 2-3 mii€ de pe o masina care se va juca cu nervii oricui. Eu chiar sper sa aibe dificultati sa o vanda ptr ca nu doar la km are probleme ci si legat de un accident despre care nici cei de la Opel nu au stiut exact ce sa imi spuna.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR